Jak suszyć grzyby? Sprawdź nasze praktyczne wskazówki!

anna | 15 października 2019

W ostatnich tygodniach mogliśmy zauważyć prawdziwy wysyp grzybów w lasach. To nie lada gratka dla grzybiarzy, ponieważ zbiory były naprawdę okazałe. Wiele osób w spacerze po lesie i zbieraniu grzybów znajduje odprężenie, relaks czy hobby. Zatem taki rodzaj aktywności jest dla nich przyjemnością. Jednak obrobienie grzybów w domu to często zupełnie inna historia. 😉 Jak więc przygotować te dary lasu w domu, aby na święta można z nich wyczarować pyszne potrawy? Jak prawidłowo suszyć grzyby ? Na te i inne pytania dziś odpowiadamy!

 Jak przygotować grzyby do suszenia?


Najpierw należy je dokładnie oczyścić, ale nie pod bieżącą wodą, bo świeżych grzybów nie płuczemy! Czyścimy je przy pomocy małego nożyka i „obieramy” z leśnych zanieczyszczeń. Musimy także obejrzeć kapelusz grzyba oraz nóżkę, czy nie jest przypadkiem robaczywa. Nie wszystkie robaki widoczne są na pierwszy rzut oka jeszcze przy zbieraniu. Dlatego trzeba rozkroić grzyby na części i sprawdzić czy są zdrowe.

Żeby suszyć grzyby, również trzeba je pokroić, zwłaszcza część nóżki, bo wtedy szybciej wyschnie. Duże kapelusze też kroimy na mniejsze części.

Jak suszyć grzyby?


Przechodzimy do sedna. Odpowiednio przygotowane, czyli pokrojone grzyby rozkładamy równomiernie na papierze, najlepiej pergaminowym. Ewentualnie na gazecie, ale takiej codziennej, papierowej. Chodzi o to, żeby unikać kolorowych czasopism, które zawierają dużo barwników na kartkach – wówczas grzyby mogą zafarbować. Papier z kolei kładziemy na przykład na blaszce. Suszyć grzyby domowymi sposobami można:

  • w piekarniku: w tym przypadku trzeba zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Po pierwsze ustawiamy temperaturę nie wyższą niż 50 °C i funkcję termoobiegu. Po drugie żeby nie upiec grzybów a tylko je wysuszyć, zostawimy uchylone drzwi piekarnika. Co jakiś czas odwracamy blaszkę, żeby grzyby z każdej strony miały równomierny dopływ ciepłego powietrza
  • w ciepłym miejscu: na przykład na kaloryferze czy na parapecie od słonecznej strony okna. Sposobem naszych babć jest też nawlekanie grzybów na nitkę i wieszanie ich w ciepłym miejscu, na przykład nad kuchenką.

Suszarka do grzybów


Kolejnym pomysłem są sprzęty AGD, które znacznie ułatwiają nam pracę. Obecnie w wielu sklepach stacjonarnych a także w Internecie można kupić suszarki do grzybów. To świetny sposób na zachowanie najlepszych właściwości i walorów zapachowych zebranych grzybów. Dodatkowo taka maszyna zrobi wszystko za nas. Nie musimy co chwilę nadzorować procesu suszenia tak, jak w piekarniku. Wystarczy poukładać oczyszczone i pokrojone grzyby na ruszcie, ustawić odpowiednie funkcje i gotowe! Reszta zrobi się sama.

Modele suszarek do grzybów są różne – możemy wybierać te podstawowe lub wielofunkcyjne (do suszenia również owoców i warzyw). A w zależności od posiadanych funkcji, mamy do dyspozycji równe półki cenowe. Dlatego też z pewnością każdy grzybiarz znajdzie odpowiedni dla siebie model.

Suszone grzyby należy przechowywać w dobrze zabezpieczonych pojemnikach. Mogą to być papierowe pudła lub słoiki. Ważne, żeby nie dochodziło do niech powietrze z zewnątrz.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

avatar
  Subscribe  
Powiadom o