Jak sprawdzić diodę w mikrofali?

katarzyna | 2 lutego 2021

Problem z podgrzewaniem jedzenia w mikrofalówce to częsta usterka dla tego rodzaju urządzeń. Samodzielna identyfikacja problemu może być utrudniona z uwagi na złożoną budowę kuchenki i mnóstwo elementów elektronicznych. Spalona dioda jest jednym z powodów, jak zatem sprawdzić diodę w mikrofali? Podpowiadamy.

Do czego służy dioda w mikrofali?

Dioda obok kondensatora wysokonapięciowego i magnetronu pełni bardzo ważną funkcję w przesyłaniu ładunku elektrycznego. Konwertuje zmienny prąd AC na stały DC podwajając napięcie do prawie 5 tys. Wolt. Podwyższony ładunek przekazywany jest do magnetronu, aby wysyłał mikrofale i tym samym podgrzewał jedzenie w mikrofali. Przepalona dioda sprawia, że magnetron nie ma możliwości pracy na tak wysokim poziomie, stąd mikrofalówka nie działa.

jak sprawdzić diodę w mikrofali Amica
Dioda kondensatora do mikrofalówki Amica

Gdzie znajduje się dioda i jak ją sprawdzić?

W wielu modelach kuchenek mikrofalowych Zelmer, Amica dioda znajduje się zaraz po zdjęciu obudowy. Dostęp do niej jest bardzo prosty. Zlokalizowana obok kondensatora zawsze dodatkowo połączona jest z obudową.

Zanim cokolwiek się ruszy w mikrofali, najpierw trzeba odłączyć ją od źródła zasilania i odczekać aż kondensator się rozładuje. W innym przypadku niezastosowanie się do tej rady grozi porażeniem lub uszczerbkiem na zdrowiu.

Sprawdzenie diody można wykonać na kilka sposobów. Czasami przepalenie jest widoczne gołym okiem, ale w wielu przypadkach trzeba wykonać testy. Do domowych testów posłuży zwykły multimetr elektroniczny zasilany na baterie 9V, a badanie, jakie można przeprowadzić to test ciągłości obwodu.

Dioda może być zwarta lub otwarta. W każdym przypadku zachowywać się będzie inaczej. Jeśli słyszysz wyraźne buczenie transformatora podczas pracy mikrofali to znak, że dioda jest zwarta. Natomiast otwarta dioda wpływa na jakość podgrzewanych potraw. To znaczy, że mikrofalówka będzie działać, ale może słabo podgrzewać jedzenie.

Co najczęściej powoduje uszkodzenie diody?

Pod wpływem eksploatacji mikrofali dioda ulega przegrzaniu i w konsekwencji przepaleniu. Zwarcie kondensatora wysokonapięciowego uszkadza diodę, tak samo jak przepięcia na sieci. Niepożądane wyładowania energetyczne w komorze mikrofalówki mogą doprowadzić do uszkodzenia np. przepalona mika i wadliwy magnetron.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments