Jak sortować pranie?

anna | 22 listopada 2019

Pranie to czynność, która towarzyszy nam na co dzień. Zazwyczaj nie przywiązujemy do niego większej wagi. Wrzucamy ubrania do pralki i włączamy odpowiedni program. Bo przecież co to za filozofia nastawić pranie. Okazuje się, że jednak czasem może to być niemałe wyzywanie. Jedną z ważniejszych rzeczy jest segregacja ubrań. Jak więc sortować pranie tak, żeby uzyskać jak najlepsze efekty? Sprawdźmy!

Czytaj metkę!

Zaczynając od początku, musisz sprawdzić, czy dane ubranie może w ogóle zostać wyprane w pralce. Pamiętaj, że bywają delikatne materiały, które nadają się wyłącznie do prania ręcznego. W pralce mogą się rozciągnąć, zmechacić lub zwyczajnie zniszczyć. Dlatego tak ważna jest pierwsza segregacja na rzeczy, które można prać w pralce i te których nie można tam w ogóle umieszczać!

Druga sprawa to materiały dość delikatne, ale takie, które można prać w pralce. Jednak trzeba zwrócić szczególną uwagę na temperaturę prania oraz używane detergenty. Zbyt wysoka temperatura sprawi, że tkanina zbiegnie się w praniu, a Twoja ulubiona bluzka zmniejszy się o kilka rozmiarów!

Jak sortować pranie?

Sortuj materiały

Tkaniny delikatne oraz wełna – czyli to, o czym wspomniałam już wyżej. Możesz prać w pralce, ale z zachowaniem szczególnej ostrożności. Innymi słowy nie przesadzasz z temperaturą, wysokością obrotów i chemią dodawaną do prania. Większość pralek ma funkcję delikatnego cyklu. Te nowsze modele są wyposażone w również w program ActiveOxygen, czyli pranie bez wody, które działa jak odświeżanie tkanin. Sprawdź, co posiada Twoja pralka i korzystaj z tej opcji!

Tkaniny syntetyczne – czyli inaczej poliakryl, poliamid, poliester, polipropylen, oraz lycra i elastan. Z pewnością kojarzysz je, bo są dodatkiem tkanin w większości ubrań. Te materiały pierzemy w standardowych temperaturach. Zazwyczaj masz możliwość wyboru na panelu swojej pralki, jaki chcesz ustawić czas oraz stopnie prania.

Tkaniny bawełniane i lniane – bawełnę kojarzy chyba każdy. Choć jej rodzajów też jest kilka. Jednak ze względu na to, że jest najbardziej popularnym gatunkiem, to właśnie jej poświęca się najwięcej programów w pralce. Bardzo często bawełna wybierana jest do produkcji ubranek dziecięcych. Warto wówczas dostosować rodzaj prania do zaleceń producenta na metce.

Jak sortować pranie?

Podział na kolory

Tu chyba żadnej filozofii nie odkryję. Warto sortować pranie ze względu na kolory, które dzielimy tak, żeby uniknąć zafarbowania tkanin. Zaczynamy więc od początku.

Biel – wymaga szczególnej troski, ponieważ szybko szarzeje. Dlatego białe ubrania pierz wyłącznie z białymi. Unikaj dodawania jasnych, pastelowych kolorów, zwłaszcza kiedy nie jesteś pewna, czy nie zafarbują.

Czerwień – materiały w tym kolorze i jego pochodnym posiadają często intensywny pigment, co grozi zafarbowaniem. Dlatego uważaj, kiedy pierzesz czerwone tkaniny. Sprawdź najpierw, szczególnie nowe ubrania, czy w kontakcie z wodą puszczają kolor. Nalej wody do miski, zamocz w niej ubranie i odczekaj chwilę.

Czerń – wydaje się być najbezpieczniejsza. Ale pamiętaj, że czerń często płowieje, w związku z tym podczas prania czarnych tkanin, warto zastosować proszek z ochroną koloru.

Jak sortować pranie?

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 4

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

avatar
  Subscribe  
Powiadom o