Jak prawidłowo korzystać ze zmywarki? 2018-12-14

Jak prawidłowo korzystać ze zmywarki?

W dzisiejszych czasach w większości domach spotykamy zmywarki w kuchni, czy to do zabudowy czy wolno stojące. Społeczeństwo podnosi standard życia i nie wyobraża sobie ręcznego zmywania naczyń w zmywaku. Dotyczy to nie tylko młodych ludzi, ale również tych starszych.  Możliwości zabudowy kuchennej są nieograniczone, zatem można bardzo ładnie wkomponować sprzęt AGD. Przy urządzaniu kuchni lub remoncie od razu na etapie planowania powinniśmy wiedzieć, gdzie powinna znajdować się zmywarka. Zazwyczaj koło zlewu, z uwagi na spust kanalizacyjny.

Niezależnie, czy jesteś świeżym posiadaczem zmywarki i dopiero zaczynasz przygodę z nią, czy wiernym użytkownikiem warto zaznajomić się z tematem, jak prawidłowo korzystać ze zmywarki?

Ułożenie naczyń w zmywarce

Zwróć uwagę na to, jak układasz naczynia w zmywarce. Cięższe talerze powinny iść do dolnego kosza, natomiast lżejsze kubki, filiżanki do górnego. Aby zmywarka dokładnie umyła naczynia, talerze nie mogą przykrywać kubków, bo wtedy nici z pozbycia się osadów po herbacie. Najlepiej układać wszystko w szeregu. Pamiętaj o ładowności zmywarki, na ile kompletów zastawy jest w stanie pomieścić. Nadmierne przeciążanie koszy prowadzi do deformacji rolek. Wymiana jest ich prosta, jednak w zmywarkach Candy nie wygląda to już tak kolorowo, ponieważ trzeba całą obudowę zdemontować, aby dostać się do rolek.

Czyść filtry na bieżąco!

W zasadzie po każdym zmywaniu warto zajrzeć na dno zmywarki i sprawdzić, czy nic nie wpadło do filtra szczególnie tego siateczkowego. Ostre kawałki albo połamany plastik z naczyń może uszkodzić łopatki turbiny pompy odpływowej. Naprawa może być kosztowna, a zajrzenie do komory nic nas nie kosztuje. My stawiamy na pielęgnację – a Ty? Bardzo prosto wyciąga się go z komory i oczyszcza. Wystarczy stałe elementy ręcznie usunąć, a resztę przepłukać pod bieżącą wodą i gotowe. Zablokowany filtr może prowadzić do problemów z odpływem brudnej wody w zmywarce.

Osad na szklankach? Nie u nas

Trzeba mieć świadomość, że użytkowanie zmywarki to nie tylko podłączenie do wody i wrzucenie tabletki. W zmywarce na dole komory znajduje się korek z napisem SALT. Co to za sól? Otóż na pewno nie kuchenna. W instrukcji obsługi każdego urządzenia producent podaje, żeby na bieżąco uzupełniać poziom soli. Służy ona do zmiękczania wody i jej zużycie uzależnione jest od stopnia twardości wody w Twoim regionie. Sól do zmywarek sprzedawana jest w profesjonalnych sklepach AGD. Jednorazowo można wsypać do 1kg soli. Jeżeli pokrywa na sól jest nieszczelna u Ciebie w zmywarce bardzo szybko się zorientujesz, ponieważ piasek będzie się znajdował na dnie urządzenia i matowe naczynia będą. Większość nowoczesnych zmywarek wyposażona jest w czujnik zużycia soli. Na wyświetlaczu pojawi się symbol, który zaalarmuje o braku soli i potrzeby doładowania.  To nie koniec porad, które przygotowaliśmy. jak prawidłowo korzystać ze zmywarki

Nie mogę domyć naczyń 🙁

Powszechny problem. Czy to oznacza, że zmywarka nie spełnia naszych oczekiwań i coś z nią jest nie tak? Nie. Niedopasowana temperatura do stopnia zabrudzeń naczyń oraz zbyt krótki program mycia nie usuną nawet średnich plam i tłustych osadów. Dlatego wina leży po stronie użytkownika. Warto dokładnie czytać, jakie mamy możliwości programów i jak dopasować odpowiednio do naszych potrzeb. Pamiętaj również, że użyciu nabłyszczacza wspomoże proces suszenia naczyń i pozostawi przyjemny błysk bez uczucia lepkości.

Zadbaj o wnętrze zmywarki

Czy trzeba czyścić zmywarkę w środku? To, że aktywna piana wytwarza się podczas mycia naczyń nie oznacza, że czyści również zmywarkę. Złogi tłuszczu osadzają się wewnątrz i na spryskiwaczach. Wskazane jest raz na miesiąc włączenie pustego urządzenia, bez naczyń na minimum 65 stopni i zaaplikowanie preparatu czyszczącego np. Finish. Wraz z cyklem mycia trafia do wszystkich zakamarków i wypłukuje osady oraz tłuszcze. Warto raz na kilka miesięcy odkamienić zmywarkę profesjonalnym środkiem. Ocet niestety może i skuteczny, ale niszczy uszczelki i wysusza. Po długotrwałym używaniu octu może się okazać, że mamy przecieki w urządzeniu.

Jak prawidłowo korzystać ze zmywarki?
5 (100%) 2 votes
avatar
Katarzyna

Z zamiłowania urodzony majsterkowicz i "złota rączka" . Zamiast bawić się lalkami wolała młotek i wkrętak. Z czasem przerodziło się to w życiową pasję ,którą chętnie się dzieli. Lubi mięso. Obserwuje świat, który ją otacza. Ten wirtualny, jak i realny, gdzie zawsze znajdzie smakowite kąski (mięsa).

W celu poprawienia jakości usług korzystamy z plików cookies. Pozostając na stronie, wyrażasz zgodę na wykorzystanie tej technologii. Zgadzam się x