Jak prasować żelazkiem z generatorem pary?

aleksandra | 12 kwietnia 2019

Żelazka z generatorem pary, zwane również systemowymi, powoli zastępują tradycyjne, znane nam wszystkim urządzenia, w których prasowanie opiera się na nagrzanej stopie z dziurkami. Dlaczego? Czy rzeczywiście są lepsze? Jak prasować żelazkiem z generatorem pary? Na te i inne pytania odpowiemy w poniższym artykule.

Działanie generatora pary

Budowa tych nowoczesnych urządzeń stanowczo różni się od tradycyjnych modeli, obecnych w niemal każdym domu. Za podstawę służy osobna, duża stacja, mająca za zadanie generować parę. Na niej umieszcza się żelazko, do którego, na bieżąco i za pomocą specjalnego przewodu, transportowana jest para. W tym przypadku cały proces prasowania opiera się na wydzielaniu sporej ilości oparów, pomagających w wygładzaniu materiału, a nie na szkodliwej dla tkanin wysokiej temperaturze. Dzięki temu świetnie sprawdza się nawet na delikatnych, zwiewnych ubraniach.

Para uwalniania jest przez dziurki w stopie. Żelazko nie posiada zbiorniczka na wodę, wobec czego może być używane w każdej pozycji – pionowej, poziomej, a nawet ukośnej. Ze względu na obecność stacji, całość, po złożeniu, ma dość obszerne rozmiary i podobnie dużą wagę. Jeśli chodzi o cenę, waha się ona w zależności od wersji, ale najtańsze modele można dostać już za około 400 zł (przy czym najdroższe potrafią kosztować nawet i 2 tysiące).

Żelazko systemowe świetnie sprawdzi się dla osób, które dużo prasują, ponieważ zużywa mniej energii elektrycznej, niż te tradycyjne.

Jak prasować żelazkiem z generatorem pary3
źródło: allegro.pl

Prasowanie żelazkiem z generatorem pary

Używanie żelazka systemowego może wydawać się dość niejasne, gdyż swoją budową i funkcjami odbiega od znanych wszystkim urządzeń. Wobec tego warto przedstawić, jak taki proces wygląda. Pamiętaj, że poszczególne kroki mogą różnić się w zależności od modelu.

 1. Na początek umieść generator (stację) na stabilnej powierzchni,
 2. Zdejmij zbiornik na wodę i napełnij go wodą – w taki sposób, by nie przekroczyła maksymalnego poziomu,
 3. Następnie zamontuj pojemnik ponownie,
 4. Odwiń kable i podłącz urządzenie do prądu,
 5. Ustaw żelazko na podstawie generatora pary i unieś obręcz przytrzymującą do momentu, aż zostanie zablokowana (potwierdzi to kliknięcie),
 6. Wybierz program lub ustaw temperaturę,
 7. Poczekaj na nagrzanie się urządzenia (zazwyczaj sygnalizują to migające na zielono diody, ale po szczegóły zajrzyj do instrukcji obsługi),
 8. Kiedy generator będzie gotowy, zdejmij żelazko i rozpocznij prasowanie,
 9. Przesuwaj urządzeniem po tkaninie,
 10. Jeśli ustawiony jest program auto, wówczas będzie wydobywał się wybrany wcześniej poziom pary – jeśli żelazko nie posiada tryby auto, należy sterować nim za pomocą przycisku,
 11. Po zakończeniu prasowania wyłącz urządzenie, poczekaj aż się ochłodzi i opróżnij pojemnik na wodę.

Jak widać, sam proces nie jest trudny. Wymaga jednak dobrej orientacji w posiadanych przez urządzenie programach, dlatego też trzeba koniecznie zapoznać się z instrukcją obsługi. Różne poziomy pary dostosowane są do tkanin o poszczególnych grubościach.

Przedstawmy jeszcze kilka praktycznych porad:

 • Jeśli chcesz prasować ubranie w pozycji pionowej, powieś je na wieszaku i jedną ręką napręż materiał. Para jest bardzo gorąca, więc nie należy wykonywać procesu mając ubranie na sobie, należy zawsze powiesić je najpierw na wieszaku,
 • Większość generatorów jest przystosowanych do używania wody z kranu,
 • Pilnuj, aby kabel nie był pozaginany oraz poplątany,
 • Zazwyczaj w ciągu kilku pierwszych sekund ilość pary będzie mniejsza i z biegiem czasu zacznie się stopniowo zwiększać. Nie jest to wada urządzenia.
 • Jeśli zależy Ci na oszczędzaniu energii, staraj się prasować tkaniny, kiedy są jeszcze wilgotne. Wówczas możesz obniżyć ustawienie pary, gdyż będzie się ona wydzielać z materiału, a nie z żelazka.
Jak prasować żelazkiem z generatorem pary
źródło: philips.pl

Generatory pary są stosunkową nowością i raczej nie stanowią podstawowego wyposażenia każdego domu, ale zyskują coraz większą popularność. Przed zakupem warto zastanowić się nad tym, jakie urządzenie będzie odpowiednie dla potrzeb rodziny. Być może żelazko systemowe okaże się najlepszym rozwiązaniem.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 3.7 / 5. Liczba głosów: 3

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
MorenaAnia Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Ania
Gość
Ania

Żelazko parowe to najlepszy wynalazek człowieka, choć ja osobiście nienawidzę prasować! Ale korzystam z Brauna, więc może dlatego tak dobrze mi idzie 😉

Morena
Gość
Morena

A jakie żelazko parowe Braun posiadasz? Bo właśnie planuję zakup żelazka parowego i jestem przerażona ilością sprzętu na rynku.