Jak pralka pobiera proszek?

aleksandra | 29 maja 2020

Stosowanie różnego rodzaju proszków czy płynów do płukania to od wielu lat standardowy scenariusz dla każdego użytkownika pralki. Ten proces jest zupełnie naturalny, dlatego niewiele osób zastanawia się nad jego przebiegiem i tym, co dalej dzieje się z detergentem. Okazuje się jednak, że widza o tym, jak pralka pobiera proszek, może okazać się przydatna chociażby w przypadku awarii. W poniższym artykule przedstawiamy wszystkie niezbędne informacje.

Co kryje w sobie szuflada?

Na początek warto przybliżyć budowę szuflady na detergenty. Oczywiście w zależności od producenta czy też rodzaju pralki, jej wygląd bądź wielkość poszczególnych przegródek może się różnić, ale generalnie schemat jest ten sam. W środku znajdują się trzy komory: na zmiękczacz do tkanin, środek piorący do prania wstępnego i środek piorący do prania zasadniczego. Czasami dodatkowo pojawia się również pojemnik na wybielacz.

Całość obudowana jest plastikiem i mocowana w środku komory na zaczepy. Dzięki temu szuflada może być w każdej chwili wyjęta z urządzenia do dokładnego wyczyszczenia. Trzeba pamiętać, by robić to regularnie – resztki płynu bądź proszku lubią gromadzić się w rogach, a potem gnić, co powoduje brzydkie zapachy.

Jak pralka pobiera proszek

W jaki sposób pralka pobiera proszek?

Proces pobierania proszku z pozoru wydaje się bardzo prosty. Użytkownik wlewa do komory wybrany przez siebie środek, a potem wszystko odbywa się automatycznie. Ale jak? Już odpowiadamy. Najpierw elektrozawór pobiera wodę z sieci wodociągowej i transportuje ją wężykami do szuflady. Tam woda miesza się z proszkiem, by ostatecznie spłynąć do bębna przy pomocy specjalnego węża połączeniowego. W cyklu płukania ten proces jest powtarzany, ale tym razem urządzenie pobiera płyn zmiękczający.

Czasami w urządzeniach występuje elektrozawór potrójny. Rodzaj części zależy od producenta oraz zastosowanej technologii prania. Częściej można spotkać jednak wersję podwójną – do proszku i płynu. Krótko mówiąc, proces pobierania przebiega w trzech krokach:

  1. Woda płynie z wodociągów do komory na proszek,
  2. Tam miesza się z wybranym detergentem,
  3. Wąż połączeniowy transportuje wodę z detergentem do bębna.

To, w którym momencie pralka pobiera detergent, jest zależne od wybranego cyklu i zaprogramowanych ustawień.

Dozownik w pralce Gorenje

Przyczyny problemów z poborem proszku

Jedną z najpopularniejszych awarii w pralkach jest właśnie nieprawidłowe pobieranie detergentu – urządzenie bierze go za mało, za dużo albo wcale. Jakie są przyczyny takiego zachowania sprzętu? Najczęściej chodzi po prostu o brud. Zbierający się w szufladzie proszek zaczyna się zbrylać, a potem gnić i osiadać na jej ścianach, co utrudnia przepływ wody. Trzeba więc regularnie dokonywać czyszczenia – najlepiej szczoteczką do zębów, by dostać się do wszystkich elementów.

Drugim powodem jest zapchany dozownik detergentów. To element, który znajduje się nad szufladą pralki i widać go po zdemontowaniu pokrywy. Występują w nim specjalne otwory, które regulują przepływ wody. Jeżeli są one zapchane, to wówczas występują problemy z obiegiem i proszek nie jest pobierany. Zwykle ten element wystarczy umyć, ale w przypadku mocnego zakamienienia – trzeba dokonać wymiany.

Ostatnia możliwość, poza uszkodzeniem modułu elektronicznego, który zaburza pracę całej pralki, to zapchane węże. Chodzi zarówno o te, które odchodzą od elektrozaworu, jak i ten, prowadzący do bębna. Można spróbować przepchać je specjalnym wyciorem. Czasami do wymiany plasuje się także elektrozawór, który błędnie przepuszcza wodę.

Jak pralka pobiera proszek

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 9

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments