Jak podłączyć pralkę?

anna | 11 grudnia 2018

Kupiłeś pralkę. Obsługa sklepu właśnie dostarczyła ją do Twojego domu. Teraz czas na podłączenie. Nie musisz korzystać z oferty sprzedawcy, który pewnie dodatkowo nalicza koszt takiej usługi. Uwierz, że możesz to zrobić samodzielnie. Nie jesteś pewny, czy sobie poradzisz? Nie wiesz, jak podłączyć pralkę? Spokojnie, zaraz wszystko Ci opowiem.

Zanim zaczniesz

Pralka to bardzo ważne urządzenie w każdym domu. Wymaga nie tylko odpowiedniego podłączenia, ale także ustawienia. Zanim więc zaczniesz podłączanie, musisz wybrać właściwe miejsce. Opcji możesz mieć sporo. Po pierwsze, i pewnie oczywiste, musi być to pomieszczenie, które ma równe podłoże. Łatwiej wtedy wypoziomować pralkę. Po drugie dostęp do: przyłącza zimnej wody, odpływu oraz gniazdka elektrycznego. Miejscem, które spełnia te wszystkie warunki będzie na pewno łazienka. Jednak nierzadko wybieramy też kuchnię lub, w przypadku domków, piwnicę czy specjalnie wydzielone pomieszczenie na pralnię. To ostatnie jest bardzo wygodną sprawą, ponieważ możesz mieć nie tylko miejsce na pralkę, ale też na suszarkę, kosz z brudnym praniem czy nawet deskę do prasowania. Wszystko zależy od możliwości metrażowych twojego domu.

Sprawdź długość węży

Do każdego urządzenia dołączone są węże. Ich standardowa długość wynosi nie więcej niż 1,5 metra. Jeśli pralka znajduje się w większej odległości od przyłączy, będziesz potrzebować dłuższego węża i taki musisz dokupić osobno.

Jak podłączyć pralkę?

Jeśli już ustawiłeś urządzenie w odpowiednim miejscu lub zadbałeś o właściwą długość węży, możesz przystąpić do sedna. Najpierw ściągnij wszystkie zabezpieczenia transportowe. To ważna część, bo te zabezpieczenia występują zazwyczaj w postaci śrub, które chronią bęben podczas transportu. Jeśli więc zostawisz je w urządzeniu, może dojść do poważnych uszkodzeń niektórych elementów.

Następnie zakręć zawór, aby podłączyć pralkę do instalacji wodnej. Zazwyczaj wykorzystujemy tu zimną wodę, jednak coraz częściej możemy spotkać się z możliwością podłączenia do ciepłej wody. Jest to na pewno bardziej oszczędna opcja. Sprawdź zatem zalecenia producenta w swoim urządzeniu.

Ostatnia, niezwykle ważna sprawa to odpływ, czyli podłączenie węża do kanalizacji. Jak wiadomo, brudna woda też musi mieć swoje ujście. Kanalizacja jest zazwyczaj umieszczona na wysokości 50 cm. Sam montaż jest prosty – wsuwamy wąż do odpływu i mocujemy, żeby nie wypadł. Czasem jeszcze można spotkać się z brakiem odpływu w ścianie. Wówczas brudną wodę wylewamy do toalety. W tym przypadku należy pamiętać o dokupieniu odpowiedniego uchwytu podtrzymującego wąż na toalecie, tak by nie wypadł podczas pracy urządzenia.

Wypoziomowanie

Na koniec trzeba sprawdzić, czy pralka równo stoi. W przeciwnym razie będzie się przemieszczała podczas wirowania. W ten sposób dużo szybciej doprowadzisz do jej uszkodzenia. Wypoziomuj zatem urządzenie, jeśli jest taka potrzeba.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments