Jak podłączyć kuchenkę gazową? 2019-01-08

Jak podłączyć kuchenkę gazową?

Zakup nowej kuchenki to poważna sprawa. Kiedy już wybierzesz odpowiednią, taką, która spełnia wszystkie Twoje oczekiwania, albo po prostu mieści się w granicach twoich możliwości finansowych (często obie te kwestie się łączą 😉 ) i odbierzesz w domu, musisz jeszcze ją podłączyć. I dziś zajmiemy się tym ostatnim etapem. Bo, czy wiesz, jak podłączyć kuchenkę gazową? No właśnie. Jest to dość trudna sprawa, dlatego poświęcimy jej chwilę czasu. Zapraszamy zatem do lektury.

Jak podłączyć kuchenkę gazową?

Przede wszystkim bezpiecznie. I to jest słowo klucz. Naprawdę, tu nie ma żartów. Podłączenie kuchenki gazowej nie jest prostą sprawą, dodatkowo wiąże się z kontaktem z gazem, zatem jeśli nie masz doświadczenia, skorzystaj z pomocy fachowca. Pamiętaj też, że samodzielne podłączenie kuchenki, skutkuje utratą jakiejkolwiek gwarancji na to urządzenie. Zatem jeśli coś pójdzie źle, to serwis nie naprawi usterek na swój koszt. Aby gwarancja była ważna, to fachowiec musi podbić kartę gwarancyjną zaraz po podłączeniu, tak aby serwis miał pewność, że praca została wykonana przez osobę z odpowiednimi kwalifikacjami.

Rury gazowe

Do miejsca, w którym będzie montowana kuchenka należy podłączyć rurę gazową, która zaczyna się przy liczniku gazowym i ciągnie się po ścianie. Co ważne, rury nie można zabudować na stałe, ponieważ na jej końcu montowany jest zawór odcinający, który w razie wypadku, a raczej by jemu zapobiec, umożliwi odcięcie dopływu gazu. Dlatego też tak istotne jest, żeby zawór był w łatwo dostępnym miejscu. A jeśli zabudujesz na stałe rurę, to nici z zachowania zasad bezpieczeństwa.

Podłączenie kuchenki gazowej

To przede wszystkim precyzja i doświadczenie. Aby poprawnie podłączyć kuchenkę, należy najpierw założyć uszczelkę na kołnierz rury. Potem dokręcamy ją do krućca kuchni. Żeby mieć pewność, że wszystko jest szczelnie dokręcone, użyj kluczy i dokręć złączki. Następnie w dolnej części rury zakładamy uchwyt, który potem przykręcamy do ściany kuchenki gazowej. Kolejny krok to podłączenie reduktora do butli gazowej oraz otworzenie zaworu butli i sprawdzenie połączenia. Do tego ostatniego etapu powinniśmy wezwać fachowca.

Dodatkowe zasady bezpieczeństwa

Istotne w montażu kuchenki, a dokładniej w jej ustawieniu jest to, aby nie stała bliżej niż 0,5 metra przy oknie. Taki wymóg wiąże się z tym, że jeśli ustawimy urządzenie za blisko okna, to ewentualny przeciąg, czy silniejszy podmuch wiatru, może zdmuchnąć ogień podczas pracy kuchenki. Wówczas gaz będzie się ulatniał do wnętrza pomieszczenia.

Jak podłączyć kuchenkę gazową?
5 (100%) 3 votes
avatar
Patrycja

Od zawsze interesowała się tym, jak działa pralka czy zmywarka. Najpierw naprawiała, a dopiero potem wymieniała na nowy model. Ciekawość do majsterkowania z pewnością wzięła się z ciekawości do świata. Lubi zdobywać nowe doświadczenia i rozwijać swoje pasje. Realistka z głową w chmurach, chaotyczna organizatorka, pragmatyczna marzycielka. Humanistka, która pisze o sprzęcie AGD.

W celu poprawienia jakości usług korzystamy z plików cookies. Pozostając na stronie, wyrażasz zgodę na wykorzystanie tej technologii. Zgadzam się x