Jak otworzyć zablokowane drzwi od pralki?

aleksandra | 24 listopada 2020

Każda pralka jest wyposażona w blokadę elektromagnetyczną, odpowiadającą za blokowanie możliwości otworzenia drzwi podczas trwania cyklu. To gwarancja bezpiecznego korzystania z urządzenia bez obaw o wycieki. Co jednak zrobić, gdy pomimo wszelkich prób, po skończonym programie drzwi nie chcą się otworzyć? Jak sobie z tym poradzić? Przeczytaj w artykule.

Przyczyny zablokowanych drzwi w pralce

Na początek warto porozmawiać o tym, z jakiego powodu może dojść do takiej sytuacji. Wbrew pozorom, potencjalnych przyczyn jest całkiem sporo. Oczywiście najpierw należy zwrócić uwagę na wspomnianą wcześniej blokadę elektromagnetyczną. Jeśli drzwi nie otworzą się po odczekaniu kilku minut ani nie pomoże odłączenie urządzenia od prądu, mogło dojść do uszkodzenia tej części (np. przepalenia). Jak sprawdzić blokadę? Jednym z domowych sposób jest jej wymontowanie w celu zwarcia styków, które odpowiadają za przesyłanie sygnału. Jeśli po zetknięciu przewodów pralka nie zadziała, oznacza to, że część uległa awarii.

Kolejna sprawa to zepsuty zamek. Mechaniczne uszkodzenia również wpływają na problemy z otwieraniem drzwi, w szczególności wszelkiego rodzaju luźne czy połamane elementy. Tutaj wymiana nie należy do najtrudniejszych i co najważniejsze, nie kosztuje dużo. Najgorszy scenariusz to natomiast szwankująca elektronika, a dokładniej panel sterowania. W momencie, gdy zepsuł się triak, odpowiadający za sterowanie działaniem blokady i w wyniku tego występują problemy z odbieraniem informacji, drzwi pozostaną zamknięte. Samodzielna wymiana poszczególnych części modułu nie jest łatwa i lepiej zwrócić się z tym do serwisu.

Awaryjne otwieranie drzwi pralki

Skoro już wiadomo, jakie mogą być przyczyny zablokowanych drzwi, czas poznać sposoby na ich otworzenie. Przed jakąkolwiek wymianą trzeba przecież najpierw je odblokować. Uwaga – podane w artykule sposoby są uniwersalne i mogą różnić się w zależności od modelu pralki.

Przed przystąpieniem do pracy pamiętaj, aby koniecznie odłączyć urządzenie od źródła zasilania i sprawdzić, czy bęben jest pusty! Jeżeli w środku znajduje się woda, należy poczekać aż wystygnie, odciąć jej dopływ oraz ją odprowadzić.

Electrolux/AEG

W niektórych pralkach Electrolux i AEG producent dopuszcza możliwość otworzenia drzwi za pomocą pociągnięcia w dół specjalnej taśmy zwalniającej. Znajduje się ona na dole urządzenia, obok filtra, po otwarciu klapki. Zaleca się użycie śrubokręta lub innego podobnego narzędzia. Dokładny opis tego procesu znajduje się w instrukcji obsługi.

otwieranie drzwi w pralce electrolux

Samsung

Marka Samsung również posiada mechanizm awaryjnego otwierania drzwi, ulokowany obok filtra. Tutaj jest to specjalny korek, pomalowany na rzucający się w oczy kolor, który należy powoli pociągnąć. Wcześniej koniecznie zapoznaj się z instrukcją obsługi.

Mechanizm otwierania Samsung

Indesit

W pralkach Indesit do odblokowania drzwi służy pasek z uchwytem. Aby się do niego dostać, należy najpierw zdemontować dolny panel pralki przy pomocy śrubokrętu lub innego płaskiego narzędzia. W zależności od modelu, umiejscowienie paska może się różnić. Opis powinien znajdować się w instrukcji.

Jak otworzyć zablokowane drzwi od pralki

Beko

Pralki Beko posiadają dźwignię, umieszczoną tuż nad filtrem, za klapką. Jej pociągnięcie pozwala na awaryjne otworzenie drzwiczek. Jeśli sposób nie zadziała, producent zaleca powtórzyć proces drugi raz.

Jak otworzyć zablokowane drzwi od pralki

Bosch

W tym przypadku producent zaleca poluzować śruby śrubokrętem, usunąć folię ochronną i pociągnąć za dźwignię awaryjnego odblokowania.

Jak otworzyć zablokowane drzwi od pralki

Pamiętaj, by po każdym takim zabiegu przywrócić dźwignię/pasek na właściwe miejsce. Gdy już odblokujesz drzwi awaryjnie, nie bagatelizuj tej sytuacji. Koniecznie sprawdź wymienione wcześniej podzespoły, by nie doprowadzić do większych awarii.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.3 / 5. Liczba głosów: 6

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments