Jak oszczędzić wodę? Praktyczne sposoby!

patrycja | 5 listopada 2019

Nie da się ukryć, że koszty utrzymania mieszkania, które płacimy co miesiąc stale rosną. Wśród nich są rachunki za gaz, prąd i wodę. Ostatnio pisaliśmy o tym, jak ekonomicznie dogrzać mieszkanie. Dziś zajmiemy się równie ważnym tematem, czyli podpowiemy, jak oszczędzić wodę w domu. Wiele osób głowi się nad tym, szukając mało inwazyjnego, ale jednocześnie skutecznego sposobu. Co zatem możemy zrobić, żeby płacić mniej, nie rezygnując zupełnie z dostępu do wody kranowej? Sprawdźmy!

Sprzęty AGD

Obecnie na rynku mamy bardzo szeroki wybór urządzeń AGD. Jeśli do tej pory nie korzystałeś ze zmywarki, przemyśl jej zakup. Mycie naczyń w ten sposób to naprawdę duża oszczędność w skali roku. Tym bardziej, że obecne modele są nastawione na ekonomiczne zużywanie wody i prądu. Zatem z pewnością zauważysz różnicę w rachunkach. Owszem, sam koszt zmywarki nie jest mały. Jeśli nie stać Cię na jednorazowy wydatek, pomyśl o ratach. Ich spłata potrwa kilka lub kilkanaście miesięcy, a urządzenie zostanie na lata.

Duże zużycie soli w zmywarce? Sprawdź, dlaczego tak się dzieje!

Następna sprawa to pralka. Ona także pobiera wodę i także są sposoby na zwiększenie jej oszczędności. Jeśli stoisz przed wyborem nowej pralki, sprawdź jej klasę energetyczną oraz pobór wody. Można kupić w dobrej cenie naprawdę ekonomiczne modele. Poza tym pamiętaj o tym, żeby nastawić pranie z załadowanym (ale mnie przeładowanym!) bębnem. Częste pranie pojedynczych sztuk z pewnością nie pomoże w oszczędzaniu.

Pralko-suszarka - wady i zalety

Jak oszczędzić wodę przez naprawę?

Pamiętaj, że nie tylko sprzęty AGD możesz naprawiać! Twój dom jest w Twoich rękach również na każdej innej płaszczyźnie! Sprawdź zatem krany. Może ich uszczelnienie nie jest poprawne i wymaga naprawy? A może spłuczka w toalecie jest uszkodzona i woda cały czas ucieka przez kanalizację? To są z pozoru drobne usterki, czasem nawet niezauważalne, ale w skali miesiąca czy roku robią różnicę, zwłaszcza Twojemu portfelowi!

Sprawdź czy kran cieknie

Szybki prysznic i zakręcanie nieużywanej wody

Wiele osób przyznaje się do tego, że ma nawyk niezakręcania wody na czas mycia zębów. Przyjmując, że żeby powinniśmy szczotkować przez ok 2-3 minuty, dwa razy dziennie, razy 30 dni w miesiącu… O matko! To są naprawdę ogromne liczby! Nie rób tego! W ten sposób Twoje pieniądze uciekają do odpływu.

Jak oszczędzić wodę? Praktyczne sposoby!

A jeśli masz możliwość wyboru, to rano bierz szybki prysznic zamiast kąpieli. To także zwiększy oszczędność wody. Za to długą, regenerującą kąpiel możesz wziąć wieczorem po całym dniu.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 3

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Najciekawsze artykuły