Jak działa kuchenka indukcyjna? 2018-12-10

Jak działa kuchenka indukcyjna?

Kuchenka indukcyjna to coraz częściej wybierane urządzenie do kuchni. Jeszcze kilka lat temu była szalenie droga i niewiele osób mogło sobie pozwolić na taki zakup. Dziś jej cena jest zdecydowanie bardziej przystępna, co sprawia, że wielu klientów wybiera właśnie ten rodzaj kuchni. Dlatego też szturmem zdobywa uznanie i zaufanie konsumentów. Zmieniła też sposób myślenia o gotowaniu wielu osób. Dzięki niej przyrządzenie codziennych posiłków jest łatwiejsze. Czy wiesz zatem, jak działa kuchenka indukcyjna? Co sprawia, że cieszy się takim powodzeniem?

Jak działa kuchenka indukcyjna?

Jej działanie wbrew pozorom nie jest skomplikowane. Budowa kuchenki opiera się na umieszczonych pod blatem zwojach wykonanych z miedzianego drutu. Przez te cewki płynie prąd elektryczny, który to z kolei wytwarza pole magnetyczne. To w konsekwencji daje ciepło. Co ważne, płyta reaguje tylko na naczynia wykonane ze specjalnego materiału, jakim jest stal ferromagnetyczna. Zatem nie nagrzewa się na całej powierzchni, a jedynie w obrębie garnka.

Zalety kuchenki indukcyjnej

Jest ich naprawdę sporo. Po pierwsze, jest oszczędna. Głównie dlatego, że zużywa tylko tyle energii, ile potrzeba do ogrzania konkretnych miejsc, w których znajduje się garnek ze stali ferromagnetycznej. Co za tym idzie, w pozostałych miejscach jest chłodna, jest to więc pewność, że ani ty ani inny domownik, nie oparzycie się przez dotknięcie płyty. Kolejna sprawa to łatwiejsze dbanie o czystość indukcji. Dlaczego? Dlatego, że jeśli płyta nagrzewa się tylko w obrębie naczynia, to kiedy potrawa pochlapie płytę, masz pewność, że zabrudzenie nie przypali się. Dodatkowo łatwo i szybko możesz przetrzeć płytę wilgotną ściereczką, bo przecież nie jest gorąca. Kolejna sprawa to krótszy czas gotowania. Udowodniono, że przygotowanie potrawy na kuchni indukcyjnej pochłania o 30% mniej czasu, niż przy standardowym sprzęcie.

Wady kuchenki indukcyjnej

Z pewnością cena. Pomimo tego, że indukcje są coraz bardziej popularne, a ich cena rynkowa bardzo zmalała, to wciąż pozostają poza zasięgiem wielu konsumentów, bo kosztują ok 2 razy więcej niż tradycyjna kuchnia. Poza tym, nawet jeśli już zdecydujesz się odłożyć pieniądze i kupić indukcje, to pamiętaj, że musisz doliczyć koszt garnków ze stali ferromagnetycznej, bo innych nie użyjesz. Takie garnki też kosztują więcej, niż tradycyjne naczynia do gotowania. Pamiętajmy jednak, że jest to inwestycja na lata, zatem jeśli zdecydujemy się na dobrej jakości indukcje, z pewnością posłuży nam ona długi czas.

Jak działa kuchenka indukcyjna?
5 (100%) 3 votes
avatar
Patrycja

Od zawsze interesowała się tym, jak działa pralka czy zmywarka. Najpierw naprawiała, a dopiero potem wymieniała na nowy model. Ciekawość do majsterkowania z pewnością wzięła się z ciekawości do świata. Lubi zdobywać nowe doświadczenia i rozwijać swoje pasje. Realistka z głową w chmurach, chaotyczna organizatorka, pragmatyczna marzycielka. Humanistka, która pisze o sprzęcie AGD.

W celu poprawienia jakości usług korzystamy z plików cookies. Pozostając na stronie, wyrażasz zgodę na wykorzystanie tej technologii. Zgadzam się x