Jak czyścić szybę kominka?

aleksandra | 11 marca 2019

Wino, film, romantyczny wieczór we dwoje przy kominku? Brzmi pięknie, prawda? Aby spełnić ostatni z tych warunków, nie możemy pozwolić, żeby te piękne chwile popsuła nam brudna i zakopcona szyba od kominka. Pomyśl o tym wcześniej i sięgnij po prosty sposób, by przywróć jej dawny blask!

Jak czyścić szybę kominka? Na początek przygotuj niezbędne elementy do czyszczenia:

 • Ręcznik papierowy, gąbkę lub ściereczkę,
 • Środek do czyszczenia szyb kominkowych (np. Tenzi),
 • Gumowe rękawiczki ochronne (opcjonalnie).
Jak wyczyścić szybę kominka

Jak wyczyścić szybę kominka?

To nic trudnego. Zapamiętaj jednak, na co należy uważać: po pierwsze, dozuj odpowiednią ilość płynu. Jeśli użyjesz go zbyt dużo – spłynie po szybie kominka, co w efekcie może spowodować przedwczesne zniszczenie uszczelki (a to w dłuższej perspektywie grozi nawet pęknięciem szyby). Nie zapomnij także, że stal jest podatna na korozję. Po drugie, nigdy nie czyść kominka podczas palenia. Inaczej może to wywołać poważne poparzenia i pożar! Jak więc umyć szybę w prawidłowy sposób?

 1. Załóż rękawiczki ochronne,
 2. Spryskaj szybę płynem do czyszczenia,
 3. Zmyj środek,
 4. Przetrzyj na sucho,
 5. W przypadku mocniej zabrudzonych miejsc, czynności należy powtórzyć.

Ile trwa taki proces? Niezależnie od tego, jak długo nie pamiętałeś o umyciu swojej szyby, całe zadanie powinno zająć Ci tylko kilka minut. 🙂

Jak czyścić szybę kominka

Czy są inne sposoby?

Jeśli akurat nie masz przy sobie dedykowanego środka do czyszczenia, możesz zastosować stary, sprawdzony sposób: woda + popiół. Jak czyścić szybę kominka za pomocą domowych środków?

 1. Spryskaj szybę wodą,
 2. Na wilgotną ściereczkę lub ręcznik papierowy nałóż popiół z kominka,
 3. Kilkakrotnie przetrzyj zabrudzone miejsca – aż do całkowitego wyczyszczenia,
 4. Na koniec wypoleruj szybę suchym ręcznikiem papierowym.

Ten sposób ma jednak jedną wadę – jest dość czasochłonny, dlatego zalecamy użycie profesjonalnego środka do szyb kominkowych.

Czym i jak palić w kominku, aby jego czyszczenie było łatwiejsze?

Aby sprawić, że szyba przestanie brudzić się tak szybko, a jej czyszczenie będzie o wiele łatwiejsze, zalecamy stosować się do poniższych wskazówek:

 • Rozpalaj kominek stopniowo. Ułóż najpierw skrawki papieru (bez nadruku) i drobne kawałki drewna, a dopiero na tym podłożu umieść nieco większe polana. Zamiast gazet możesz zastosować rozpałkę do kominka,
 • Drewno umieść na tylnej ścianie (jak najdalej od szyby), dzięki czemu unikniesz okopcenia już na etapie rozpalania,
 • Przymknij drzwi kominka, ale zostaw je lekko uchylone, by zwiększyć dopływ tlenu,
 • Gdy pojawi się wystarczająco dużo żaru i płomienie będą odpowiednio duże, dołóż grubsze drewno,
 • Zamknij kominek za pomocą blokady drzwiczek,
 • Dostosuj ciąg do swoich potrzeb, ustawiając szyber w odpowiedniej pozycji.

Jakie drewno najlepiej nadaje się do kominka? Aby kominek pracował prawidłowo i wydajnie, stosuj drewno z drzew liściastych, np. buk, grab, jabłoń, śliwa, jesion, grusza, dąb, brzoza, olcha, topola. Pamiętaj, że świeże drewno (po ścięciu), ma w sobie 50-70 procent wody i powinno być sezonowane około dwóch, trzech lat. W tym czasie powinno osiągnąć 15-20% wilgotności i taki poziom jest wskazany do wydajnej pracy kominka.

Czy w kominku można palić drewnem z drzew iglastych? Niestety nie. Jest to drzewo niskokaloryczne i powoduje nie tylko okopcenie szyby kominkowej, ale także nadmierne gromadzenie się sadzy w kominie, co nie jest korzystne dla jego prawidłowego funkcjonowania. Można jednak stosować miękkie drewno iglaste do rozpalania w kominku. Do tego celu dobrze sprawdza się sosna, świerk czy jodła.

Jak czyścić szybę kominka

Porady – jak dbać o kominek?

W celu uniknięcia usterek oraz sprawienia, że kominek będzie prawidłowo działał przez wiele lat, zalecamy dbać o niego regularnie, a także dokonywać stosownej konserwacji. W tym celu:

Raz do roku:

 • Wezwij kominiarza na przegląd komina,
 • Sprawdź stan uszczelek wokół drzwiczek,
 • Skontroluj regulatory wlotu powietrza,
 • Sprawdź blokadę drzwi oraz szyber (służy do regulacji siły ciągu).

Aby kominek działał bezpiecznie, pamiętaj o jego regularnym czyszczeniu. Do palenia używaj suchego drzewa liściastego. Dbaj o środowisko i nie używaj drewna lakierowanego, impregnowanego czy pomalowanego farbą. Do rozpalania nie używaj kolorowych gazet, gdyż opary z farby drukarskiej potrafią być silnie trujące.

Jak czyścić szybę kominka

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

avatar
  Subscribe  
Powiadom o