Jak często myjemy sprzęty?

patrycja | 6 marca 2019

Aby nasze sprzęty AGD służyły nam jak najlepiej, musimy pamiętać o regularnej konserwacji. Urządzenia takie jak lodówka, pralka czy zmywarka są w ciągłym użytkowaniu, przez co są narażone na częstsze zanieczyszczenia. Dlatego tak ważne jest ich cykliczne czyszczenie. Jednak prawda jest taka, że mało kto o tym pamięta. A jeśli już, to najczęściej przy okazji świąt. Dlatego dziś zapraszam na mały wykład na temat sprzątania. Tak z okazji zbliżającej się wiosny. 🙂 Chcesz wiedzieć, jak często myjemy sprzęty AGD, a jak często powinniśmy?

Lodówka

To bardzo ważne i często ignorowane urządzenie w naszym domu. Zapominamy o jej czyszczeniu, a to duży błąd. W końcu jedzenie, które tam trzymamy, jest narażone na bakterie i pleśń. To z kolei może zaszkodzić naszemu zdrowiu. Generalny przegląd lodówki powinniśmy robić co tydzień. Najlepiej przed większymi zakupami. Wyrzucamy wówczas przeterminowane jedzenie, a te produkty, którym data przydatności powoli się kończy, wysuwamy do przodu, żeby zużyć je w pierwszej kolejności. Nie możemy też zapominać o rozmrażaniu. Owszem, funkcja no Frost wiele dziś nam ułatwia, ale czasem dobrze jest rozłączyć lodówkę po to, żeby dokładnie wyczyścić całe jej wnętrze. Dlatego kiedy już odłączymy ją od źródła zasilania i wyciągniemy wszystkie produkty ze środka, możemy przejść do działania. Wyjmujemy więc wszystkie półki i balkoniki. One także powinny zostać dokładnie wyczyszczone i osuszone. Następnie myjemy sprzęty wewnątrz komory.

Lodówka do zabudowy        Jak często myjemy sprzęty?

Zmywarka

Dzisiejsze modele zmywarek posiadają już funkcję samooczyszczenia. Polega ona na tym, że po zakończonym cyklu mycia, zmywarka opłukuje ciepłą wodą całe wnętrze, usuwając w ten sposób resztki brudu ze ścian. Pamiętaj jednak, że wszystkie zanieczyszczenia osiadają na filtrze, który też raz na jakiś czas trzeba umyć.

Zmywarka do zabudowy       Wnętrze zmywarki

Jak myjemy sprzęty w łazience?

Tu znajdziemy sporo newralgicznych miejsc. Po pierwsze kołnierz. Czyli ta szara guma przy bębnie. Jeśli odsuniesz go lekko, to zobaczysz, że zbierają się tam zanieczyszczenia z prania, a potem dochodzi do tego pleśń. Niezbyt fajnie to brzmi, co? Dlatego po każdym praniu zostawiamy otwarte drzwi, żeby pralka mogła wyschnąć. Dzięki temu wilgoć nie zbierze się na kołnierzu i w środku bębna. Kolejna sprawa to odpływ, czyli filtry. Wiesz, że są tacy co i skarpetki potrafią tam znaleźć? O monetach nie wspominam. Sprawdzaj więc i oczyszczaj regularnie filtr. Aha, dozownik detergentów też dobrze jest raz na jakiś czas wyciągnąć i opłukać pod bieżącą wodą.

Jak często myjemy sprzęty?         Jak często myjemy sprzęty?

Odkurzacz

Tu sprawa wydaje się prosta, choć wiadomym jest, że myjemy wszystkie sprzęty. Powietrze, które odkurzacz najpierw wciąga, potem wypuszcza. A Ty nim oddychasz. Więc chyba dobrze jest zadbać o to, co będziemy wdychać? Wymieniaj regularnie filtry. To zapewni zdrowe i świeże powietrze w Twoim domu, wolne od roztoczy i bakterii.

Jak często myjemy sprzęty?      Jak często myjemy sprzęty?

Ekspres

Wiesz, że kawa jest tłusta? Oczywiście nie tak, jak ciasto, które do niej wybierasz ? Chodzi o to, że ziarna kawy podczas mielenia pozostawią tłustą powłokę w ekspresie. I to jest częsty powód zapychania się przewodów. Dlatego ważne jest, żeby w miarę możliwości oczyszczać młynek, jak i cały ekspres. A jeśli masz funkcję spieniania mleka w swoim urządzeniu, to pamiętaj, żeby myć wężyki. Pozostałe w nich resztki mleka zasychają i po pierwsze powodują niedrożność, a po drugie zwyczajnie pleśnieją. Nie wierze, że chciałbyś pić kawę z takim mlekiem. Zatem regularnie okamieniamy i oczyszczamy ekspres za pomocą dostępnych na rynku środków.

Młynek w ekspresie do kawy     Jak często myjemy sprzęty?

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

avatar
  Subscribe  
Powiadom o