Ile wynosi żywotność pralki?

katarzyna | 17 lutego 2021

Każde urządzenie AGD w naszym domu posiada swoją żywotność. Części eksploatacyjne zużywają się, a moduły sterujące zaprogramowane są na określoną liczbę cykli. Jak to jest z pralkami? Praktycznie najczęściej użytkowany sprzęt w domu. Sprawdzamy żywotność pralki.

Na prawidłową pracę pralki wpływa wiele elementów. Od węży dopływowych, odpływowych po wewnętrzne oraz silnik, amortyzatory, sprężyny bębna i przede wszystkim jakość materiałów, z których wykonano części. Statystycznie najtrwalsze pralki znaleźć można wśród  niemieckich koncernów B|S|H, włoskie, Hotpoint – Ariston, Whirlpool oraz polska Amica.

O jakiej żywotności tutaj mowa? Średnio to 10 lat, czasami do 15. Oczywiście przy założeniu, że dbamy o nią, regularnie konserwujemy, czyścimy, nie obciążamy nadmiernie praniem. Twarda woda w gospodarstwie domowym może szybko uszkodzić grzałkę. Podłączenie pralki do gniazdka tylko z uziemieniem. W skrócie postępujemy tak, jak producent przykazał.

Z kolei chlubą nie można nazwać chińskich pralek i tureckich Beko, Arcelik. Których to żywotność została określona na około 5 lat. Po tym czasie trzeba spodziewać się usterek ze sprzętem. Po prostu jakość materiałów użytych do produkcji podzespołów nie jest taka dobra, jak w przypadku czołowych producentów sprzętu AGD.

Niestety producentom nie zależy na zapewnianiu, jak najdłuższego okresu bezawaryjnej pracy pralki, ponieważ nie opłaca się im. Aby biznes się kręcił to sprzedaż również musi być na odpowiednim poziomie. Wchodzące w tym roku „Prawo do Naprawy” oraz trend eko przyczynią się bez wątpienia do powstania lepszych rozwiązań w tym temacie.

żywotność pralki

Konsumenci narzekają, że już tak naprawdę po 3 latach od zakupu pralki zaczyna się „coś” psuć. Czasami chwilę po wygaśnięciu 2-letniej gwarancji. Czy to celowe postarzanie sprzętów? Co niektórzy się decydują na rozszerzoną gwarancję producenta do 5 lat mając na uwadze, że w razie czego przyda się. Warto jednak wiedzieć co podlega takiej rozszerzonej ochronie. Jeżeli uszkodzeniu ulegnie opaska gumowa lub wąż na pewno nie uznają nam gwarancji, ponieważ są to części eksploatacyjne. Z roku na rok zużywają się samoistnie tak samo, jak szczotki węglowe w silnikach napędowych w pralce.

Jaki wpływ na żywotność pralki mają fabryczne odpowiedniki oryginalnych części?

We wszystkich publikacjach dotyczących urządzeń AGD zawsze jest mowa o tym, żeby używać oryginalnych części zamiennych, bo tylko one gwarantują 100% działanie sprzętu. Nic bardziej mylnego. Zamienniki potrafią tak samo pracować, jak oryginały. Mówimy tutaj oczywiście o sprawdzonych źródłach zamienników.

Czasami jest tak, że producent już nie produkuje części do konkretnego modelu pralki, zamknął linię produkcyjną i aby naprawić sprzęt tylko zamienniki mogą go uratować przed śmietnikiem. Wyspecjalizowane firmy zajmujące się wyłącznie produkcją łożysk do pralki lub pomp odpływowych są stosowane w wielu modelach renomowanych producentów. Taka sama sytuacja dotyczy szczotek węglowych, które Amica nie produkuje do pralki, więc aby wymienić je należy dobrać na podstawie wymiarów oryginału.

Praktyczne porady, jak zwiększyć żywotność pralki    

  1. Czyść filtr pompy, co 6 miesięcy. Unikniesz problemów z odpływem.
  2. Raz na pół roku korzystaj z odkamieniacza i puść cykl prania bez wsadu na minimum 60 stopni.
  3. Po każdym praniu zostaw drzwiczki otwarte i komorę na proszek.
  4. W przypadku twardej wody w twojej okolicy zamontuj zmiękczacz na dopływie wody
  5. Czyść pralkę nie tylko wewnątrz, ale na zewnątrz też.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 3.7 / 5. Liczba głosów: 3

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments