Gdzie pralka ma bezpiecznik?

katarzyna | 24 marca 2020

Najczęstszym problemem w pralce, z jakim spotykamy się dosyć często to wybijanie bezpieczników. Wybijanie przysłowiowych korków w mieszkaniu zazwyczaj poprzedzone jest spięciem w sieci. Dzieje się na skutek silnego przepływu ładunku, który nie jest w stanie „obsłużyć” bezpiecznik.

Jak dochodzi do przepięcia?

Jeżeli wiązki elektryczne w naszym domu nie są w stanie „udźwignąć” jednoczesnego działania pralki, blendera, czy czajnika tzn. że instalacja elektryczna w najbliższym czasie będzie wymagała remontu. Taki jednoczesny pobór mocy może doprowadzić do przepięcia. Zjawisko to można zaobserwować szczególnie w starym budownictwie, gdzie ludzie wcześniej nie posiadali tyle urządzeń elektrycznych.

W przypadku pralki pobór prądu jest zróżnicowany. Na etykiecie energetycznej urządzenia producent dokładnie określa średnie zużycie w kWh/ rok. Duży wpływ na ten wynik ma oczywiście klasa energetyczna sprzętu elektrycznego. Im bardziej energooszczędne pralki tym więcej zaoszczędzimy na rachunkach.

Średnio przyjmijmy sobie, że roczne zużycie prądu dla pralki wynosi 170 kWh. Według testów Pana Artura Szulca z Teorii Elektryki, co ciekawe pralka nie zużywa najwięcej energii elektrycznej na wirowaniu, lecz na praniu zasadniczym. Uzasadnieniem jest fakt, że najdłuższy cykl w pralce to właśnie etap prania. W tym czasie grzałka pracuje około 20 min i przepływa przez nią prąd o wartości ponad 8 amperów.

W takim razie, gdzie pralka ma bezpiecznik? Jak możemy uchronić urządzenie przed gwałtownym skokiem napięcia? Sprytni producenci już wszystko obmyślili. Aby urządzenie pralnicze mówiąc krótko – nie wybuchło, gdy na sieci występują problemy to instaluje się filtr przeciwzakłóceniowy.

Gdzie szukać bezpiecznika w pralce?

W większości modelach pralek bezpiecznik znajduje się z tyłu obudowy, po zdjęciu blatu. Prosta sprawa, ponieważ łatwo się dostać do niego. Dochodzi do niego przewód 230V oraz uziemienie. Np. dla pralek Amica typu PA, PB, PC stosuje filtr przeciwzakłóceniowy Miflex X17-3 o parametrach 16A/40°C 50/60Hz 250V AC.

gdzie pralka ma bezpiecznik
Filtr przeciwzakłóceniowy do pralki Amica

Jego umiejscowienie jest nieprzypadkowe, ponieważ to pierwszy element, do którego dochodzi napięcie. W przypadku uszkodzenia zaobserwujemy wyraźnie widoczne przepalenie.

Podsumowanie

Jeżeli zauważysz problemy z pralką, sprawdź na początek bezpieczniki. Zarówno ten domowy, jak i w pralce. Później zajrzyj do grzałki. Skorzystaj z naszych innych poradników, aby naprawić pralkę w domowym zaciszu. Pamiętaj, że nie wszystkie usterki wymagają pomocy fachowca.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 2.8 / 5. Liczba głosów: 13

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

avatar
  Subscribe  
Powiadom o