Ekologiczna pralka, czyli jaka?

aleksandra | 30 września 2019

Producenci od jakiegoś czasu chętnie sięgają po rozwiązania, które sprawiają, że ich urządzenia stają się bardziej ekologiczne. Zaczynając od materiałów, używanych w trakcie produkcji, po programy czy dodatkowe opcje. Troska o środowisko staje się coraz popularniejsza, a co za tym idzie, świadomość konsumentów w tym zakresie również zaczyna się zwiększać. Dziś poświęcimy kilka chwil na to, by odpowiedzieć na tytułowe, bardzo interesujące pytanie: ekologiczna pralka – czyli jaka?

Z wysoką klasą energetyczną

Choć przez nieco udziwnione oznaczenia klasę energetyczną traktuje się aktualnie trochę po macoszemu, to mimo wszystko nadal jest ważna. W ilości plusów czy nie do końca zrozumiałej skali można łatwo się pogubić, ale nie da się ukryć, że wysokie umiejscowienie urządzenia na skali ma spore znaczenie dla środowiska. Mniejszy pobór prądu oznacza mniejszą konieczność jego wytwarzania, które – jak wiemy – nie zawsze jest ekologiczne. Najlepiej sięgać po pralki, posiadające symbol A i wzwyż. Tutaj świetnie sprawdzi się na przykład atrakcyjny model LG SteamSpa F2J6WY1W z klasą energetyczną A+++.

Ekologiczna pralka, czyli jaka?

Z opcją opóźnionego startu

Tak, ekologiczna pralka powinna posiadać możliwość opóźnienia startu. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Nie zawsze uda się nastawić pranie w chwili, w której ktoś przebywa w domu. Czasami trzeba uruchomić je tuż przed wyjściem do pracy czy na miasto, ponieważ ograniczenia czasowe zwyczajnie nie pozwala zrobić tego kiedy indziej. Bez tej opcji, tuż po zakończeniu cyklu, urządzenie nadal będzie włączone (a co za tym idzie – nie przestanie pobierać prądu), oczekując, aż ktoś rozładuje bęben i je wyłączy.

Opóźnienie startu daje możliwość uruchomienia pralki tuż przed wyjściem z pracy bądź w takim momencie, w którym ktoś z domowników wróci już do domu i da radę wyłączyć ją od razu po skończonym praniu. Dzięki temu czas bezczynnego poboru energii zostanie skrócony do minimum. Co więcej, to nie tylko eko. To również niższe rachunki i mniejsza możliwość zalania w przypadku awarii. Przykład takiej pralki – Electrolux EWF 11064 SE.

Ekologiczna pralka, czyli jaka?

Z ekologicznymi funkcjami

Tak jak już na samym początku wspomnieliśmy, pralki posiadają również różnego rodzaju rozwiązania technologiczne, gwarantujące ich mniej szkodliwe działanie. Jakie? Wymieńmy kilka najpopularniejszych funkcji, stosowanych przez wiodących na rynku producentów:

  • Eco Bubble w pralkach Samsung – urządzenie podczas prania łączy ze sobą wodę, powietrze i detergent. Wówczas powstaje aktywna piana, która dokładnie wnika w tkaniny i dzięki temu pozwala przeprowadzić cykl w niższej temperaturze. Co za tym idzie, pobierana jest mniejsza ilość energii elektrycznej i wody,
  • Eco TimeSave w AEG, Eco TimeManager w Electrolux (oraz podobne), czyli programy, umożliwiające skracanie czasu prania w zależności od ilości ubrań, umieszczonych w bębnie. Jeśli jest ich mniej, można odpowiednio skrócić cykl,
  • EcoSilance Drive – to silnik, zaprojektowany przez markę Bosch. Jest bezszczotkowy, a do tego działa energooszczędnie i cicho.

Oczywiście warto również zwrócić uwagę na to, czy urządzenie posiada standardowy program eco. W zależności od producenta jego działanie może się różnić, dlatego warto zapoznać się z instrukcją obsługi i korzystać z niego w miarę możliwości.

Ekologiczna pralka, czyli jaka

Ekologiczna pralka, czyli taka, którą da się naprawić!

Brzmi banalnie, ale prawdziwie. Ekologiczna pralka to taka, która powinna zwyczajnie nadawać się do samodzielnej naprawy. Góry elektrośmieci, które zalewają nasza planetę i szkodzą środowisku, biorą się właśnie z tego, że zamiast dawać szansę starym sprzętom, od razu inwestuje się w nowe. Oczywiście, powody są różne i nie nam je oceniać. Jednakże warto kupować takie modele, które – w razie potrzeby – uda się zreperować. Co więc dobrze jest sprawdzić przed zakupem pralki?

  • Czy ma wymienne łożyska,
  • Sposób wyciągania filtra,
  • Możliwość demontażu obudowy,
  • Budowę bębna (między innym umiejscowienie zbieraka).

Zachęcamy do tego, by decyzję na temat zakupu sprzętów AGD podejmować świadomie, a stare urządzenia utylizować w sposób ekologiczny (np. w PSZOK). I – co najważniejsze – naprawiać, nie wyrzucać!

naprawa pralki ładowanej od góry

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4 / 5. Liczba głosów: 2

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

avatar
  Subscribe  
Powiadom o