Dom bez chemii – bądź eko!

aleksandra | 28 czerwca 2019

Ostatnio o ekologii mówi się wiele. To temat modny, co zwykle nie kojarzy się zbyt dobrze, ale akurat w tym przypadku sława przynosi wiele korzyści. Dobrze, że dbanie o planetę oraz przyjazne dla środowiska rozwiązania stają się coraz bardziej popularne. W dobie propagowania ideologii zero waste oraz znajdowania biodegradowalnych rozwiązań dla znanych wszystkim przedmiotów codziennego użytku, warto zacząć od własnych czterech ścian. Dom bez chemii? Czy tak się da? Sprawdźmy ciekawe rozwiązania.

Dlaczego warto zrezygnować z chemii?

Powodów jest kilka i na pewno warto wziąć je pod uwagę, zastanawiając się nad wdrażaniem ekologicznych rozwiązań do własnego życia. Na pierwszy rzut oka wyeliminowanie produktów chemicznych z codziennych czynności może wydawać się czymś kompletnie nierealnym. No bo jak to tak, sprzątać bez specjalnych detergentów, nie używać płynu do mycia naczyń, zastąpić czymś innym proszek do prania? Oto kilka argumentów, przemawiających za takim postępowaniem.

  • Chemia jest droga – to fakt oczywisty, aczkolwiek rzadko brany pod uwagę. Środków czyszczących jest bardzo wiele i tak naprawdę do każdej powierzchni czy sprzętów można zakupić inny. Po zsumowaniu cen wszystkich produktów, które posiada się w domu, okazać się może, że kwota zdecydowanie przekracza nasze oczekiwania. Większość naturalnych rozwiązań jest uniwersalna, tańsza i bardziej ekonomiczna (przygotowywana w większej ilości),
  • Wszelkiego rodzaju proszki, żele, płyny czy inne tego typu detergenty emitują szkodliwe opary oraz substancje, które niekorzystnie wpływają na drogi oddechowe, skórę i ogólnie zdrowie. Dom bez chemii to również gwarancja lepszego samopoczucia,
  • Opakowania po detergentach stanowią kolejną kroplę w morzu śmieci. Plastikowe pudełka, butelki, korki, folie… Im więcej środków posiada się w mieszkaniu, tym więcej niepotrzebnych odpadów trafia później na wysypiska.

Ponad to, tworzenie domowych produktów daje dużo frajdy oraz satysfakcji, a także poczucia, że robi się coś dobrego dla świata.

Dom bez chemii – bądź eko

Sposoby na dom bez chemii

Biorąc pod uwagę ilość dostępnych na rynku naturalnych składników, w chwili obecnej człowiek jest w stanie chyba większość chemicznych detergentów zastąpić ich ekologicznymi odpowiednikami. Istnieje wiele przepisów czy sposobów na dom bez chemii. Jakich? Oto najpopularniejsze.

Kuchnia

W tym przypadku warto rozpocząć od rezygnacji z płynu do mycia naczyń. Jest to środek, którego używa się na co dzień, więc siłą rzeczy znika w zastraszającym tempie. Do korzystania z naturalnego zamiennika na pewno trzeba się będzie przyzwyczaić, ale w efektywności nie różni się on od tradycyjnych płynów.

  • Przepis: 400 ml wody, 100 ml octu, 200 g soli i sok z dwóch/trzech cytryn. Po zmieszaniu składników należy zmieszać je ze sobą i gotować do momentu, aż zgęstnieją (około 10 minut).

Do usunięcie kamienia z czajnika można użyć kwasku cytrynowego lub octu. Obie substancje należy wlać do naczynia, uzupełnić połową szklanki wody, zagotować i pozostawić na godzinę, by środek miał szansę zadziałać.

Dom bez chemii – bądź eko

Łazienka

Proszek do prania również da się zastąpić. Warto zastanowić się nad taką zmianą, ponieważ chemiczne detergenty źle wpływają na skórę i są przyczyną wielu alergii. Tutaj trzeba zainwestować w kilka specjalistycznych produktów, ale ich koszt wciąż jest niższy, niż tradycyjnych rozwiązań.

  • Przepis: po jednej szklance sody kalcynowej, nadwęglanu sodu i boraksu zmieszać w słoiku. Gotowe!

Do mycia włosów, zamiast szamponu, można wykorzystać orzechy piorące. Jeśli zaś chodzi o czyszczenie sprzętów AGD, obudowę pralki czy suszarki bębnowej z łatwością uda się wyczyścić wodą z octem.

Na koniec jeszcze kilka przydatnych tricków. Nieprzyjemne zapachy, zamiast odświeżaczem powietrza, można usunąć za pomocą fusów z kawy, włożonych do niewielkiego pojemniczka. Do umycia praktycznie każdej przestrzeni w domu przydadzą się magiczne gąbki, a soda oczyszczona wyciągnie zanieczyszczenia z brudnego dywanu. Jak więc widać, dom bez chemii nie jest czymś totalnie nierealnym do wykonania. Może spróbujesz? Powodzenia!

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 5

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

avatar
  Subscribe  
Powiadom o