Do czego używać sprężonego powietrza?

aleksandra | 12 kwietnia 2019

Sprężone powietrze – popularna nazwa, ale co tak właściwie oznacza? Do czego można wykorzystać ten tajemniczy preparat? Od lat używa się go do czyszczenia podzespołów komputera i innych elementów elektronicznych, jednakże wiele osób ma wątpliwości, czy to w ogóle bezpieczne. Czas odpowiedzieć na wszystkie nurtujące pytania! Przeczytaj, jakie powierzchnie wyczyścisz za pomocą powietrza w sprayu i dowiedz się, w czym tak właściwie tkwi jego fenomen.

Zasada działania sprężonego powietrza

Pierwszą rzeczą, o której warto wiedzieć, jest to, że wewnątrz puszki z preparatem wcale nie znajduje się powietrze. W środku umieszcza się mieszaninę gazów, takich jak propan, butan, izobutan. Są one utrzymywane w ciśnieniu większym, niż to atmosferyczne, a dzięki temu, że całość wydmuchiwana jest za pomocą aerozolu, z oczyszczanej powierzchni szybko i sprawnie usuwane są drobne zanieczyszczenia – kurz, pyłki, piasek.

Z tego względu trzeba pamiętać, że sprężone powietrze, choć wygląda niegroźnie, może stanowić spore zagrożenie. Należy go używać tylko i wyłącznie na zewnątrz (ewentualnie w dobrze wentylowanych pomieszczeniach) oraz z daleka od ognia. Puszka powinna być przetrzymywana w miejscach niedostępnych dla dzieci, a także nie może być narażona na styczność ze światłem słonecznym. Producent zaleca, by nie stawiać opakowania w pobliżu temperatury większej, niż 50 stopni Celsjusza.

Do czego używać sprężonego powietrza

Do czego można używać sprężonego powietrza?

Powietrze w sprayu swoją popularność zdobyło dzięki temu, że nie pozostawia osadów i nie szkodzi tworzywom sztucznym. Nie powoduje korozji oraz nie reaguje z materiałami, które przewodzą prąd. Skutecznie usuwa kurz, pył, okruszki oraz sypkie zanieczyszczenia. Z tego powodu produkt najczęściej wykorzystuje się do czyszczenia:

  • Klawiatury, myszy i podzespołów komputera,
  • Zakurzonych wejść oraz gniazd (np. słuchawkowych),
  • Delikatnych, niewielkich elementów elektronicznych,
  • Wyposażenia samochodu,
  • Trudno dostępnych miejsc w aparatach fotograficznych,
  • Mechanizmów w zegarkach,
  • Sprzętów codziennego użytku.

Bezpieczeństwo

Najważniejszą zasadą, do której należy się bezwzględnie stosować w przypadku użytkowania sprężonego powietrza, należy to, by wszelkie urządzenia elektroniczne odłączyć od prądu oraz zaczekać, aż wystygną. Inaczej może dojść do zwarcia, które spali urządzenie lub spowoduje pożar.

Spray powinien być rozpylany w bezpiecznej odległości od danego elementu (aby ciśnienie nie uszkodziło kabli czy części lutowanych), a cały proces należy wykonywać szybko, bo powietrze ma najlepszą skuteczność wtedy, gdy pracuje pod największym ciśnieniem. Zazwyczaj w zestawie znajduje się rurkowy aplikator, który pomaga w docieraniu preparatem nawet w najbardziej niedostępne miejsca.

Nie należy stosować preparatu z bliskiej odległości na elementy ruchome, gdyż łatwo uszkodzić ich mechanizm. Zawartością puszki nie powinno się wstrząsać.

Do czego używać sprężonego powietrza

Swoją popularność sprężone powietrze zdobyło dzięki temu, że jest wykorzystywane w niemal każdym warsztacie naprawczym. Co więcej, wśród osób, które bardzo dbają o swój komputer, stanowi wręcz niezbędnik. Pozwala bowiem pozbyć się kurzu, który – zalegając na płycie głównej, wiatraku czy otworach wentylacyjnych – utrudnia pracę podzespołów i może powodować przegrzania. Co więcej, do zalet środka należy również jego cena. Kosztuje stosunkowo mało, jak na ilość zastosowań, które oferuje. W zależności od pojemności, jego cena waha się między kilka a kilkanaście złotych (średnio ok. 12 zł).

Preparat ma swoich przeciwników, jak i zwolenników. Jedni twierdzą, że ze względu na znajdujące się wewnątrz puszki gazy, jego użytkowanie jest niebezpieczne, inni zaś nie wyobrażają sobie życia bez tego poręcznego środka. Jeśli jednak przechowuje i użytkuje się go według zaleceń producenta, a także ma się świadomość, do czego używać sprężonego powietrza, nie powinien wystąpić żaden problem. Powodzenia!

Do czego używać sprężonego powietrza

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 4

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

avatar
  Subscribe  
Powiadom o