Do czego używać sprężonego powietrza? 2019-04-12

Do czego używać sprężonego powietrza

Sprężone powietrze – popularna nazwa, ale co tak właściwie oznacza? Do czego można wykorzystać ten tajemniczy preparat? Od lat używany jest do czyszczenia podzespołów komputera i innych elementów elektronicznych, jednakże wiele osób ma wątpliwości, czy to w ogóle bezpieczne. Czas odpowiedzieć na wszystkie nurtujące pytania! Przeczytaj, jakie powierzchnie wyczyścisz za pomocą powietrza w sprayu i dowiedz się, w czym tak właściwie tkwi jego fenomen.


Zasada działania sprężonego powietrza

Pierwszą rzeczą, o której warto wiedzieć, jest to, że wewnątrz puszki z preparatem wcale nie znajduje się powietrze. W środku umieszcza się mieszaninę gazów, takich jak propan, butan, izobutan. Są one utrzymywane w ciśnieniu większym, niż to atmosferyczne, a dzięki temu, że całość wydmuchiwana jest za pomocą aerozolu, z oczyszczanej powierzchni szybko i sprawnie usuwane są drobne zanieczyszczenia – kurz, pyłki, piasek.

Z tego względu trzeba pamiętać, że sprężone powietrze, choć wygląda niegroźnie, może stanowić spore zagrożenie. Należy go używać tylko i wyłącznie na zewnątrz (ewentualnie w dobrze wentylowanych pomieszczeniach) oraz z daleka od ognia. Puszka powinna być przetrzymywana w miejscach niedostępnych dla dzieci, a także nie może być narażona na styczność ze światłem słonecznym. Producent zaleca, by nie stawiać opakowania w pobliżu temperatury większej, niż 50 stopni Celsjusza.

Do czego używać sprężonego powietrza


Do czego można używać sprężonego powietrza?

Powietrze w sprayu swoją popularność zdobyło dzięki temu, że nie pozostawia osadów i jest nieszkodliwe dla tworzyw sztucznych. Nie powoduje korozji oraz nie reaguje z materiałami, które przewodzą prąd. Skutecznie usuwa kurz, pył, okruszki oraz sypkie zanieczyszczenia. Z tego powodu najczęściej wykorzystywane jest do czyszczenia:

  • Klawiatury, myszy i podzespołów komputera,
  • Zakurzonych wejść oraz gniazd (np. słuchawkowych),
  • Delikatnych, niewielkich elementów elektronicznych,
  • Wyposażenia samochodu,
  • Trudno dostępnych miejsc w aparatach fotograficznych,
  • Mechanizmów w zegarkach,
  • Sprzętów codziennego użytku.

Najważniejszą zasadą, do której należy się bezwzględnie stosować w przypadku użytkowania sprężonego powietrza, jest to, by wszelkie urządzenia elektroniczne odłączyć od prądu oraz zaczekać, aż wystygną. Inaczej może dojść do zwarcia, które spali urządzenie lub spowoduje pożar.

Spray powinien być rozpylany w bezpiecznej odległości od danego elementu (aby ciśnienie nie uszkodziło kabli czy części lutowanych), a cały proces należy wykonywać szybko, bo powietrze ma najlepszą skuteczność wtedy, gdy jest pod największym ciśnieniem. Zazwyczaj do zestawu dodawany jest rurkowy aplikator, który pomaga w docieraniu preparatem nawet w najbardziej niedostępne miejsca.

Nie należy stosować preparatu z bliskiej odległości na elementy ruchome, gdyż łatwo uszkodzić ich mechanizm. Zawartością puszki nie powinno się wstrząsać.

Do czego używać sprężonego powietrza


Swoją popularność sprężone powietrze zdobyło dzięki temu, że jest wykorzystywane w niemal każdym warsztacie naprawczym. Co więcej, wśród osób, które bardzo dbają o swój komputer, stanowi wręcz niezbędnik. Pozwala bowiem pozbyć się kurzu, który – zalegając na płycie głównej, wiatraku czy otworach wentylacyjnych – utrudnia pracę podzespołów i może powodować przegrzania. Co więcej, do zalet środka należy również jego cena. Kosztuje stosunkowo mało, jak na ilość zastosowań, które oferuje. W zależności od pojemności, jego cena waha się między kilka a kilkanaście złotych (średnio ok. 12 zł).

Preparat ma swoich przeciwników, jak i zwolenników. Jedni twierdzą, że ze względu na znajdujące się wewnątrz puszki gazy, jego użytkowanie jest niebezpieczne, inni zaś nie wyobrażają sobie życia bez tego poręcznego środka. Jeśli jednak przechowuje i użytkuje się go według zaleceń producenta, a także ma się świadomość, do czego używać sprężonego powietrza, nie powinien wystąpić żaden problem. Powodzenia!

Do czego używać sprężonego powietrza

Do czego używać sprężonego powietrza?
5 (100%) 7 votes
avatar
Aleksandra

Miłośniczka pisania tekstów i czytania wszelakich treści, począwszy od książek, po etykietki na produktach. Zauroczona światem podróżniczka, fanka kultury koreańskiej i od prawie dziesięciu lat - profesjonalna tancerka z ogniem.

W celu poprawienia jakości usług korzystamy z plików cookies. Pozostając na stronie, wyrażasz zgodę na wykorzystanie tej technologii. Zgadzam się x