Dlaczego zmywarka nie kończy programu?

katarzyna | 23 grudnia 2020

Koniec zmywania można uznać, kiedy zmywarka całkowicie się wyłączy. Pogasną kontrolki lub na wyświetlaczu pojawił się napis END. No właśnie, a co w przypadku, gdy zmywarka nie kończy programu? Krótko trwały kaprys, czy może poważna usterka? Na tapecie domowe problemy ze zmywarką.

Kilkanaście automatycznych programów myjących ma przekonać nas, że zmywarka do naczyń to świetne urządzenie i przyda się w każdym gospodarstwie domowym. Owszem, wyręcza nas z ręcznego mycia garnków, ale może nas zaskoczyć nieoczekiwanym błędem. Co zrobić, gdy urządzenie odmówi posłuszeństwa i nie kończy programu.

Kod błędu na wyświetlaczu

Jeżeli nasze domowe urządzenie jest na tyle mądre, że pokazuje nam, co mu dolega za pomocą kodu błędu to pół biedy. Czasami te podstawowe usterki są opisane w instrukcji lub część z nich można spotkać na blogach o sprzęcie AGD i w serwisach. Rozszyfrowanie kodu błędu pozwali zaoszczędzić czas oraz pieniądz, pod warunkiem, że zrobimy to samodzielnie.

Zatkany filtr przy pompie odpływowej

Kiedy nasza konserwacja zmywarki sprowadza się do wkładania i wyciągania naczyń oraz aplikacji tabletki to nic dziwnego, że w pewnym momencie nie chce kończyć programu. Po każdym myciu na filtrze osadzają się resztki jedzenia, pestki, czasami nawet kostki, które wraz z brudnymi talerzami trafiają do zmywarki. Potrafią skutecznie zalepić odpływ i tym sposobem nieczyszczony – zatyka się. Najlepiej po każdym zmywaniu sprawdzić stan filtra, w razie uszkodzenia, rozerwania lub połamania wymienić na nowy.

Zbyt rzadko czyścimy zmywarkę

Korzystanie z kapsułek do zmywarki 2w1 czy 3w1 nie zwalnia nas z regularnego odkamieniania i odtłuszczania urządzenia. Praca w środowisku wodnym zawsze niesie ze sobą osady, kamień, tłuszcz i brud. Warto używać preparatów czyszczących, które przeczyszczą obieg wodny oraz usuną tłuszcz ze ścianek i przewodów. Od razu nasze urządzenie zyska świeżość.

Odkamieniacz do zmywarki i pralki

Zapchany wąż odpływowy

Jedna z prostszych usterek do rozwiązania samodzielnie w domu. Wąż odpływowy może się zapchać lub zagiąć podczas pracy albo wysuwania zmywarki. Taka przyczyna skutkuje problem z kończeniem programu. Wyczyść wąż, najlepiej odkręć go i pod ciśnieniem wypłucz nagromadzone osady.

zapchany wąż odpływowy a zmywarka nie kończy programu
Wąż odpływowy do zmywarki Siemens

Uszkodzony czujnik zmętnienia w zmywarce

Czujnik zwany również OVI znajduje się w misie pod filtrami. Schowany z boku obudowy bardzo często wyposażony jest w termostat. Pracuje w każdym cyklu programu i odpowiada za monitoring wody. Jeżeli nie wykryje brudnej wody do wypompowania może się okazać, że zmywarka zastopuje cykl i nie skończy programu. Sprawdź, w jakim stanie jest czujnik w Twoim urządzeniu, jeżeli mocno zabrudzony to wyczyść, a gdy uszkodzony – wymień na nowy. Zmywarka powinna ponownie pracować bez przeszkód.

zmywarka nie kończy programu
Czujnik zmętnienia do zmywarki Whirlpool

Zapchana komora ciśnieniowa

W każdej zmywarce po lewej stronie znajduje się płaszcz wodny, czyli system rurek odpowiadających za obieg wody. Pod płaszczem występuje komora ciśnieniowa wraz z elektrozaworem. To miejsce zapycha się przez kamień, osady i inne zanieczyszczenia pochodzące z wody. Warto przeczyścić te elementy, ponieważ zbiera się tam brudna woda, która uniemożliwia spuszczenie całości po zakończeniu programu. Szczególnie ten rodzaj usterki występuje w zmywarkach Bosch.

Uszkodzony moduł sterujący w zmywarce

Problem z elektroniką dotyka coraz częściej urządzeń AGD. Kiedyś wymiana jednej części np. grzałki, elektrozaworu potrafiła rozwiązać problem. Teraz coraz częściej uszkodzeniu ulega elektronika. Jeżeli zmywarka nie kończy programu, zawiesza się w momencie np. suszenia albo grzania może się okazać, że wystąpił problem z przekaźnikami. Naprawa na własną rękę może być uciążliwa, bez odpowiednich narzędzi i wiedzy z zakresu elektroniki i elektryki. Dlatego wszelkie naprawy związane z modułami sterującymi warto zlecić fachowcom.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.9 / 5. Liczba głosów: 17

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Stanisław

Super informacje.

Tomek

Witam! Proszę o pomoc w zdiagnozowaniu usterki w zmywarce Whirlpool WRIC 3C26 PF. Zatrzymała się nie kończąc mycia z brudną wodą wewnątrz. Nie wyświetla żadnego błędu. Aktualnie po włączeniu od razu słychać tylko naprzemienną pracę przekaźników. Na wyświetlaczu normalnie, mogę ustawiać programy itp, ale zmywarka nie startuje. Pompki od spustu wody i mycia obracają się swobodnie, nie ma żadnych ciał stałych. Woda była bardzo brudna (ewidentnie dużo płatków owsianych i innego osadu) Po rozebraniu pompki od spustu wody zauważyłem, że praca przekaźników powoduje minimalne ruchy wirnika raz w prawo, raz w lewo. Uzwojenia równy, taki sam opór na omomierzu. Czyżby… Czytaj więcej »