Dlaczego zmywarka buczy?

aleksandra | 27 listopada 2019

Nie da się ukryć, że zmywarka to jedno z najbardziej potrzebnych urządzeń w każdym domu. Pozwala nie tylko zaoszczędzić czas, ale również wodę, zapewniając domownikom komfort oraz szybkie, zadowalające efekty mycia naczyń. Jednakże w tym urządzeniu, tak jak i w każdym innym sprzęcie AGD, czasami dochodzi do awarii. Na przykład ze środka dobiegają dziwne, niepokojące dźwięki. Co one oznaczają? Dlaczego zmywarka buczy i jak poradzić sobie z tym problemem? Podpowiadamy!

Kłopoty z poborem wody

Jeśli urządzenie zaczyna głośno pracować tuż po uruchomieniu i program nie chce się załączyć, prawdopodobnie dochodzi do problemów z pobieraniem wody. Buczenie oznacza, że zmywarka próbuje się napełnić, ale nie może – stąd niepokojące dźwięki. Z jakiego powodu może dochodzić do takiej sytuacji?

Zapchany bądź uszkodzony wąż

Wąż dopływowy pełni bardzo ważną rolę – odpowiada za dostarczanie wody do zmywarki. Jeśli z powodu zanieczyszczeń, które zalegają w jego wnętrzu, jej przepływ jest utrudniony bądź całkowicie zablokowany, wówczas zmywarka buczy. Warto więc sprawdzić, czy wapienne osady i brud nie zmniejszyły światła wewnątrz węża. W takim przypadku zwykle wystarczy jedynie dokonać czyszczenia.

Może również zdarzyć się tak, że podczas codziennego użytkowania sprzętu, wąż wygiął się lub skręcił. Wtedy ilość dostarczanej wody będzie zbyt mała, aby cykl mógł się rozpocząć. W ostateczności mogło dość do uszkodzenia na jego powierzchni, np. pojawiła się dziura. Wówczas należy zabrać się za wymianę.

Awaria elektrozaworu

Ta niewielka, ale istotna część, ma za zadanie kontrolować, by zmywarka pobierała odpowiednią ilość wody do pracy. Jeśli więc elektrozawór uległ uszkodzeniu – może pobierać jej za mało, przez co urządzenie nie jest w stanie rozpocząć mycia.

W takim przypadku ze środka komory dobiega charakterystyczny dźwięk buczenia, świadczący o próbie pobrania wody, co niestety nie dochodzi do skutku, potęgując hałas. Za głośne dźwięki może opowiadać także zużyta membrana, stanowiąca część składową elektrozaworu. Na szczęście cały element nie jest skomplikowaną częścią do zamontowania i bez problemu uda się ją wymienić.

Uszkodzony pływak

Buczenie może być spowodowane tym, że awarii uległ pływak, który odpowiada za odczytywanie poziomu wody w urządzeniu. Jeśli jest zepsuty, to pozostaje cały czas w pozycji otwartej, zmuszając pompę do ciągłej pracy, nawet bez wody czy wybranego programu. Błędnie wysyłane informacje o stanie wody wstrzymują pracę całej zmywarki, dlatego trzeba niezwłocznie dokonać wymiany pływaka.

Dlaczego zmywarka buczy

Nieprawidłowości w procesie mycia

Aby zmywarka mogła umyć naczynia, do pracy zaangażowanych jest naprawdę wiele podzespołów. Od momentu, w którym cykl zostanie uruchomiony, aż do otworzenia drzwiczek, wewnątrz komory odbywa się kilka ważnych procesów, takich jak np. grzanie wody. Jeśli więc gdzieś w trakcie mycia pojawi się dźwięk buczenia, może to oznaczać problem z prawidłowym przeprowadzeniem cyklu. Co mogło się stać?

Awaria pompy odpływowej

Ta część ma za zadanie dbać o prawidłowy obieg wody w urządzeniu. Jeśli jest brudna lub pokryta kamieniem, zmywarka nie ma możliwości prawidłowo pracować. Warto sprawdzić, czy ukruszony element talerza nie wpadł do środka i w efekcie nie zablokował podzespołów.

Hałas może powodować także zapętlanie się pompy odpływowej w ciągłym pobieraniu i wypompowywaniu wody albo zacinająca się turbina. Generalnie wymiana samych komponentów jest trudna, dlatego lepiej zakupić od razu całą część.

Uszkodzony spryskiwacz lub wentylator

Ruchome lub obracające się podzespoły to dość częsta przyczyna hałasu. Warto sprawdzić, czy spryskiwacz nie obluzował się lub nie uszkodził, ponieważ wtedy podczas pracy może obijać się o ścianki komory. Buczenie powoduje również woda, która nie jest w stanie wydostać się na zewnątrz przez zatkane otwory. Od czasu do czasu dobrze je przeczyścić.

Wentylator natomiast odpowiada za suszenie naczyń po zakończonym cyklu. Rzadko kiedy stanowi przyczynę tego, że zmywarka buczy, ale nie ma przeciwwskazań, by sprawdzić stan śmigła.

Dlaczego zmywarka buczy

Problem z wypompowywaniem wody

Procesem, który kończy pracę zmywarki, jest wypompowanie wody. Jeżeli więc buczenie dobiega w momencie, w którym wybrany program zbliża się do końca, można przypuszczać, że to właśnie w tym obrębie leży problem. Oto potencjalne przyczyny takich kłopotów.

Zatkany odpływ

Tak jak w przypadku węża, odpływ może stopniowo zanieczyszczać się przez kamień, osady oraz resztki jedzenia, które spadają z talerzy. Kiedy woda nie może spłynąć ze zmywarki, wówczas ta zaczyna odczytywać błędne informacje i – potocznie mówiąc – wariować. Dlatego trzeba dbać, by odpływ zawsze był czysty oraz drożny.

Zakamienione podzespoły

Dość trywialną, ale częstą przyczyną głośnych dźwięków w zmywarce, jest jej zakamienienie. Tak jak już wcześniej wspomnieliśmy, w procesie mycia bierze udział bardzo wiele elementów. Ze względu na to, że mają one stały kontakt z wodą, w takcie pracy pokrywają się wapiennymi osadami i brudem.

Warto raz na jakiś czas (ok. 3 miesiące) przeprowadzić proces odkamieniania przy użyciu odpowiednich środków. To gwarancja nie tylko cichszej pracy, ale również przedłużonej żywotności urządzenia, niższych rachunków za prąd oraz mniejszej awaryjności. Prawidłowa konserwacja stanowi klucz przy korzystaniu z urządzeń AGD.

Dlaczego zmywarka buczy

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 5

avatar
2 Comment threads
2 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
AleksandraKrzysiekKrzysztof Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Krzysztof
Gość
Krzysztof

Witam, mam zmywarkę Whirlpool ADG8673. Co ciekawe od około roku zaczęła się dziwnie zachowywać ale problem, który opiszę poniżej pojawiał się sporadycznie aż do teraz. Zmywarka jest w stanie wykonać np plukanie program #2 ale już dowolny program mycia coraz częściej kończy się na tym, że zmywarka nabierze wody, zaczyna mycie i nagle zaczyna „buczeć” – po jakimś czasie wypuszcza wodę i zwraca błąd F6 E3. Naczynia często są po tym mokre i ciepłe. Czasami program przechodzi do końca ale coraz rzadziej. Czy może to być problem z elektrozaworem (w jakims poście znalazłem takie rozwiązanie). Proszę o pomoc w diagnozie.

Krzysiek
Gość
Krzysiek

Witam. Mam podobny problem z tym że moja zmywarka pobiera normalnie wodę na 2 a na innych programach tylko buczy a po otwarciu drzwi i skasowaniu cyklu sama przełącza się na 2. Whirpool adg 8798

Najciekawsze artykuły