Dlaczego zmywarka buczy?

aleksandra | 27 listopada 2019

Nie da się ukryć, że zmywarka to jedno z najbardziej potrzebnych urządzeń w każdym domu. Pozwala nie tylko zaoszczędzić czas, ale również wodę, zapewniając domownikom komfort oraz szybkie, zadowalające efekty mycia naczyń. Jednakże w tym urządzeniu, tak jak i w każdym innym sprzęcie AGD, czasami dochodzi do awarii. Na przykład ze środka dobiegają dziwne, niepokojące dźwięki. Co one oznaczają? Dlaczego zmywarka buczy i jak poradzić sobie z tym problemem? Podpowiadamy!

Kłopoty z poborem wody

Jeśli urządzenie zaczyna głośno pracować tuż po uruchomieniu i program nie chce się załączyć, prawdopodobnie dochodzi do problemów z pobieraniem wody. Buczenie oznacza, że zmywarka próbuje się napełnić, ale nie może – stąd niepokojące dźwięki. Z jakiego powodu może dochodzić do takiej sytuacji?

Zapchany bądź uszkodzony wąż

Wąż dopływowy pełni bardzo ważną rolę – odpowiada za dostarczanie wody do zmywarki. Jeśli z powodu zanieczyszczeń, które zalegają w jego wnętrzu, jej przepływ jest utrudniony bądź całkowicie zablokowany, wówczas zmywarka buczy. Warto więc sprawdzić, czy wapienne osady i brud nie zmniejszyły światła wewnątrz węża. W takim przypadku zwykle wystarczy jedynie dokonać czyszczenia.

Może również zdarzyć się tak, że podczas codziennego użytkowania sprzętu, wąż wygiął się lub skręcił. Wtedy ilość dostarczanej wody będzie zbyt mała, aby cykl mógł się rozpocząć. W ostateczności mogło dość do uszkodzenia na jego powierzchni, np. pojawiła się dziura. Wówczas należy zabrać się za wymianę.

Awaria elektrozaworu

Ta niewielka, ale istotna część, ma za zadanie kontrolować, by zmywarka pobierała odpowiednią ilość wody do pracy. Jeśli więc elektrozawór uległ uszkodzeniu – może pobierać jej za mało, przez co urządzenie nie jest w stanie rozpocząć mycia.

W takim przypadku ze środka komory dobiega charakterystyczny dźwięk buczenia, świadczący o próbie pobrania wody, co niestety nie dochodzi do skutku, potęgując hałas. Za głośne dźwięki może opowiadać także zużyta membrana, stanowiąca część składową elektrozaworu. Na szczęście cały element nie jest skomplikowaną częścią do zamontowania i bez problemu uda się ją wymienić.

Uszkodzony pływak

Buczenie może być spowodowane tym, że awarii uległ pływak, który odpowiada za odczytywanie poziomu wody w urządzeniu. Jeśli jest zepsuty, to pozostaje cały czas w pozycji otwartej, zmuszając pompę do ciągłej pracy, nawet bez wody czy wybranego programu. Błędnie wysyłane informacje o stanie wody wstrzymują pracę całej zmywarki, dlatego trzeba niezwłocznie dokonać wymiany pływaka.

Dlaczego zmywarka buczy

Nieprawidłowości w procesie mycia

Aby zmywarka mogła umyć naczynia, do pracy zaangażowanych jest naprawdę wiele podzespołów. Od momentu, w którym cykl zostanie uruchomiony, aż do otworzenia drzwiczek, wewnątrz komory odbywa się kilka ważnych procesów, takich jak np. grzanie wody. Jeśli więc gdzieś w trakcie mycia pojawi się dźwięk buczenia, może to oznaczać problem z prawidłowym przeprowadzeniem cyklu. Co mogło się stać?

Awaria pompy odpływowej

Ta część ma za zadanie dbać o prawidłowy obieg wody w urządzeniu. Jeśli jest brudna lub pokryta kamieniem, zmywarka nie ma możliwości prawidłowo pracować. Warto sprawdzić, czy ukruszony element talerza nie wpadł do środka i w efekcie nie zablokował podzespołów.

Hałas może powodować także zapętlanie się pompy odpływowej w ciągłym pobieraniu i wypompowywaniu wody albo zacinająca się turbina. Generalnie wymiana samych komponentów jest trudna, dlatego lepiej zakupić od razu całą część.

Uszkodzony spryskiwacz lub wentylator

Ruchome lub obracające się podzespoły to dość częsta przyczyna hałasu. Warto sprawdzić, czy spryskiwacz nie obluzował się lub nie uszkodził, ponieważ wtedy podczas pracy może obijać się o ścianki komory. Buczenie powoduje również woda, która nie jest w stanie wydostać się na zewnątrz przez zatkane otwory. Od czasu do czasu dobrze je przeczyścić.

Wentylator natomiast odpowiada za suszenie naczyń po zakończonym cyklu. Rzadko kiedy stanowi przyczynę tego, że zmywarka buczy, ale nie ma przeciwwskazań, by sprawdzić stan śmigła.

Dlaczego zmywarka buczy

Problem z wypompowywaniem wody

Procesem, który kończy pracę zmywarki, jest wypompowanie wody. Jeżeli więc buczenie dobiega w momencie, w którym wybrany program zbliża się do końca, można przypuszczać, że to właśnie w tym obrębie leży problem. Oto potencjalne przyczyny takich kłopotów.

Zatkany odpływ

Tak jak w przypadku węża, odpływ może stopniowo zanieczyszczać się przez kamień, osady oraz resztki jedzenia, które spadają z talerzy. Kiedy woda nie może spłynąć ze zmywarki, wówczas ta zaczyna odczytywać błędne informacje i – potocznie mówiąc – wariować. Dlatego trzeba dbać, by odpływ zawsze był czysty oraz drożny.

Zakamienione podzespoły

Dość trywialną, ale częstą przyczyną głośnych dźwięków w zmywarce, jest jej zakamienienie. Tak jak już wcześniej wspomnieliśmy, w procesie mycia bierze udział bardzo wiele elementów. Ze względu na to, że mają one stały kontakt z wodą, w takcie pracy pokrywają się wapiennymi osadami i brudem.

Warto raz na jakiś czas (ok. 3 miesiące) przeprowadzić proces odkamieniania przy użyciu odpowiednich środków. To gwarancja nie tylko cichszej pracy, ale również przedłużonej żywotności urządzenia, niższych rachunków za prąd oraz mniejszej awaryjności. Prawidłowa konserwacja stanowi klucz przy korzystaniu z urządzeń AGD.

Dlaczego zmywarka buczy

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.5 / 5. Liczba głosów: 49

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
70 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Krzysztof

Witam, mam zmywarkę Whirlpool ADG8673. Co ciekawe od około roku zaczęła się dziwnie zachowywać ale problem, który opiszę poniżej pojawiał się sporadycznie aż do teraz. Zmywarka jest w stanie wykonać np plukanie program #2 ale już dowolny program mycia coraz częściej kończy się na tym, że zmywarka nabierze wody, zaczyna mycie i nagle zaczyna „buczeć” – po jakimś czasie wypuszcza wodę i zwraca błąd F6 E3. Naczynia często są po tym mokre i ciepłe. Czasami program przechodzi do końca ale coraz rzadziej. Czy może to być problem z elektrozaworem (w jakims poście znalazłem takie rozwiązanie). Proszę o pomoc w diagnozie.

Krzysiek

Witam. Mam podobny problem z tym że moja zmywarka pobiera normalnie wodę na 2 a na innych programach tylko buczy a po otwarciu drzwi i skasowaniu cyklu sama przełącza się na 2. Whirpool adg 8798

Grzegorz

Witam. Mam zmywarkę ARISTON LI 705 EXTRA. Problem polega na tym, że zmywarka nabiera wodę, nie jest przeprowadzany cykl mycia – tylko buczenie, silnik pompy myjącej się grzeje. Jak poczekam dłużej to woda jest podgrzewana i zaczyna się gotować. Pompa odpływowa działa i woda wylewana jest ciepła. Rozebrałem już pompę myjącą. Turbina jak i silnik chodzą lekko. Jednak po skręceniu jest duży opór. Wcześniej wymieniłem kondensator rozruchowy pompy myjącej i nic się nie zmieniło. Wodę widzę, że nabiera, ale może jest jej zbyt mało i nie puszcza pompy myjącej? Widzę, że pompa myjąca jest dostępna u Was tylko czy na… Czytaj więcej »

Katarzyna

witam, może być wina hydrostatu, który nie może określić stanu wody i dlatego nie przeprowadza cyklu albo wężyki się przypchały w hydrostacie.

Adam Opatowski

Witam. Zmywarka Whirlpool ADP 1073IX. Zmywarka od jakiegoś czasu nie myje kompletnie naczyń – nczynia jakby były tylko przepłukane, z nalotem oraz czesciowo mokre, zmywarka w środku także brudna, widoczny osad oraz tłust na filtrach w odplywie. Przy otworzeniu drzwi podczas zmywania jest zimna woda przy zmywaniu. Co może byc tego przyczyną? Pozdrawiam

Paweł

Witam, mam zmywarkę
Siemens SE59590EU/11 – nie pobiera wody, buczy a na wyświetlaczu wskazującym czas świeci się 99. Czy 99 jest kodem błędu? Co może być przyczyną takiego stanu?

Paweł

Właściwie pobiera wodę z tym, że trwa to dość długo i po nabraniu nie słychać żeby działały zraszacze, po pewnym czasie po prostu spuszcza wodę

Katarzyna

jeżeli spuszcza wodę to oznacza, że został przekroczony czas na napełnianie wody. Może hydrostat nie działa.

Monika

Dzień dobry. Mam 5-cio letną zmywarkę Beck. Na samym początku głośno burczy. Nie domywa nauczyć, w szczególności z górnego kosza. Na naczyniach jest osad,drobne resztki wszystkiego. Co może być najprawdopodobniejszą przyczyną wadliwego działania urządzenia? Monika

Tomek

Dzien dobry. Zmywarka Whirpool. Zalancza sie normalnie. Napusci wody nastepnie slychac jak przelancza sie na dalsza prace i zaczyna buczec nim zacznie jakies dzialanie.

Justyna

Dzień dobry, mam 10 letnią zmywarkę Whirpool. Po standardowym wyczyszczeniu filtrów, włączyłam krótki program celem jej „przepłukania”, zmywarka rozpoczeła pracę normalnie, ale miała probelem ze skończeniem – stale wypompowywałą wodę. Po jej otworzeniu i próbach włączenia innych programów nie pobierałą wody, tylko stale włączało sie wypompowywanie. W obecnej sytuacji żaden mechanik nie może przyjść. Co może być przyczyną?

Teresa

Witam mam zmywarkę Beko po skończonym cykl cały czas buczy mimo, ze na wyświetlaczu nic się nie wyświetla. Dziękuje za odpowiedź.

Katarzyna

pompa odpływowa może buczeć albo jakiś element ze zmywarki wpadł do niej.

ANIA

Witam półroczna zmywarka hotpoint HIO3C23WF, pobiera wodę, zaczyna cykl mycia tak jak zawsze ale slychać ciągłe buczenie silnika, co to może być i czy jest coś co mogę zrobić nim będę zmuszona dzwonić po serwis( który pewnie teraz i tak nie przyjedzie ) Z biegiem czasu , od kiedy ją mamy jest co raz głośniejsza

Adam

Witam
Mam zmywarke Bosch SMV69N40EU/93
Jak narazie działa prawidłowo lecz przy włączeniu jej którego kolwiek programu słychać dziwny dźwięk jak by Buczaca pompa lecz po chwili jest już ok
Co to może być?
Z góry dziękuję za odpowiedź
Pozdrawiam

Arek

Mam ten sam problem tylko zmywarka Whirlpool i jeszcze do tego na końcu cyklu przy wypuszczaniu wody jest to samo buczenie

Lidia

Witam, mam taki sam problem jak opisany wyżej.
Nadmienię, że naczynia są myte bez zastrzeżeń. Z uwagi na to, że obawiam się ewentualnego uszkodzenia proszę o wskazówki co mogę zrobić aby zlikwidować problem?
Lidia

Lordi

Kobiety odpowiadają na pytanie 🙂 – ale czad/super!

Ireneusz

Witam mam zmywarkę Whirlpool WIO3T123PEF program idzie do czasu pobiera wodę grzeje, myje wypuści brudna wodę i pobierze następną i pompa myjąca parę razy zacznie okreci iwypompuje wodę i na przykład mam program 6 i i na tym wypompowaniu przeskakuje na 2 co to za blad miga start i buczy pompa wypompowujaca czly czs

Marcin

Witam serdecznie posiadam zmywarkę candy cdcp 6s nabiera wody po czym program nie idzie dalej rozkręciłem ją w środku sucha nie cieknie trochę dziwnie to zabrzmi ale jak była rozkręcona program bez naczyń szedł jak skręciłem po załadowaniu znowu nabierze wody po czym wyskoczy tabletka i nic się nie dzieje.

rafał

Witan ma AMICA ZWM 427 I i po włączeniu wypuszcza wodę która jest już w zmywarce na samym dnie potem dopuszcza trochę wody i buczy przez cały program w momentach kiedy zadane jest wypompowanie wody wypompowuje a potem napuszcza spowrotem troche wody i znowu buczy proszę o pomoc i z góry dziękuję

Marysia

Dzień dobry mam zmywarkę Bosch. Buczy gdy jest zgaszona. Zaczyna się to kilka sekund po tym jak włączę płytę indukcyjna która jest wbudowana nad zmywarka. Przestaje gdy wylacze korki.

Katarzyna

problem z instalacją, nie powinno się montować płyty nad zmywarką do naczyń…

Marcin

Dzień dobry. Popsuła mi się zmywarka Bosch sgi 69t05eu: zauważyłem rano, że na podłodze przed zmywarką podłoga była mokra – nie potop ale jednak trzeba było ją wytrzeć. Po otwarciu urządzenia okazało się że naczynia są brudne a kostka się nie rozpuściła. Po jednym dniu postoju rozmontowałem filtr, sprawdziłem że nic nie blokuje odpływu wody i uruchomiłem zmywarkę. Od razu (bez włączania programu) włącza się taka mała turbinka ulokowana po lewej stronie komory filtrów i nie zmienia się to pomimo prób resetu, czy zmiany programów. Urządzenie reaguje na reset, wyświetla C5 ale nic to nie zmienia – turbinka nadal pracuje.… Czytaj więcej »

Artur

Witam, Mam problem ze zmywarka whirlpool adgi 941. Od 2 cyklów nie ma po zakończeniu pary, naczynia miały dziwny nalot. Dziś podczas cyklu nie było ciepłej wody. Chciałem odpalić na pusto jeszcze raz na innym programie i juz sie nie udało. Słychać ze pobiera wode i po ok 1 minuty Słychać dźwięk „zzzzzzzz” oraz czuć dziwny zapach, coś jak spalenizna ale nie do końca. Po 20 minutach zmywarka nadal nie pracuje, ciągle słyszę dźwięk zzzzz. Podczas wyłączenia wypompowuje wode i się wyłącza. Czy może to być grzałka ? Czy w zmywarce jest jakiś system, który blokuje start zmywarki ? Dodam,… Czytaj więcej »

Artur

Ok, macie grzałkę w ofercie do tej zmywarki ? ADGI 941FD.

Katarzyna

https://north.pl/czesci-do-zmywarek/czesci-whirlpool/grzalki-do-adgi941fd-zmywarki-whirlpool,177,ADGI941FD,m2920827.html proszę sprawdzić, dopasowanie przed zakupem numer seryjny zaczynający się od 8…

Grzegorz

Mam zmywarke AMICA zmywarka pobiera wode i kiedy powinna sie zalaczyc slychac tak jakby zwarcie takie ciche buczenie ledwo slyszalnedalej nic sie nie dzieje, po ustawieniu programu jeszcze raz woda zostaje wypompowana i cykl sie powtarza

Grzegorz

Witam. Mam podobny problem. Co to była za usterka? Proszę o odpowiedź.

Grzegorz

Problem usunięty. Buczenie spowodowane było zepsutym kondensatorem przy pompie mającej zmywarki. Wystarczy kupić taki za 10 zł i po problemie. Mam nadzieję, że komuś pomogłem.

renata

Witam .posiadam 6 letnią zmywarkę Whirlpool ,gdy wybieram program wszystko robi jak trzeba pobiera wodę ,grzeje ale jak zaczyna pracować to głośno buczy ,czas leci normalnie potem wypuszcza wodę i suszy i przestaje buczeć.naczynia domyte.Co jest powodem głośnego buczenia ,pracy.Pozdrawiam

Katarzyna

najczęściej w takim przypadku pompa myjąca lub odpływowa możliwe, że zanieczyszczone są albo jakieś elementy wpadły do nich, trochę szlamu się zbiera. Normalna sprawa.

Urszula

Jak to wyczyścić?, mam ten sam problem zmywarka bosh

Darek

Witam,
Zmywarka po włączeniu programu działa przez chwile następnie słychać głośny terkot po czym następuje wypompowanie wody i wyskakuje błąd Fb i dioda miga 12 razy. Wykręciłem zawór trójdrożny rozkręciłem sprawdziłem styki i czy mikrowlacznik działa. Wszystko wydawało się Ok. Po złożeniu zmywarka zaczęła działać natomiast miesiąc później znów to samo terkot i błąd. Zmywarka whirlpool ADP 5968

Darek

Odpowiem sobie sam. Wymiana zaworu trójdrożnego (nie wiem czy tak się dokładnie nazywa ten zawór) załatwiła sprawę.

Marcin

Dzień dobry, mam zmywarkę Beko DIN 1535. Dzisiaj rano nie wypompowala wody do końca, zostało trochę na dnie. Zresetowałem ją i wypompowala do końca. Ale teraz kiedy chce ja uruchomić zaczyna buczeć, po 20 sekundach przestaje i nic się nie dzieje. Co może być przyczyną???

maria

Mam awarię zmywarki Siemens SF 68T350eu/17 tzn. na starcie pobiera bardzo małą ilość wody tak na oko 1,5 – 2 litra i niby myje ale zatrzymuje się na 1 min.przed końcem i nie odpompowuje wody i nie kończy zmywania .Słychać cały czas jakby chodziła pompa. Filtry czyste sitka odpł i dopł czyste grzałka grzeje. Restart zrobiłam ale na tyle pomogło, że włączyłam płukanie i wypuściła wodę (nie do końca) i wyłączyła się.Proszę pomóżcie co z tym robić- proszę o info na mój e-mail

Irek

Dzień Dobry. Mam zmywarkę Beko DIN 5839 ,nie domywa na dole. Spryskiwacz obraca się bez oporu czyli po każdym myciu jest w tej samej pozycji. Co może być przyczyną awarii?

Kasia

Witam mam 2 tygodniowa zmywarkę Beko DFS26024X jak ja włączę i pobiera wodę to głośna ja słychać aż buczy. Później przy każdym pobieraniu i wypuszczaniu wody tak samo głośno słychać i buczy nawet jak kończy prac. Żaden błąd nic się nie pokazuje domywa wszystko ładnie. Nie wiem czy to normalne. Zmywa cicho nie slychac aż tak.

Jacek

Dzień dobry,
zmywarka Siemens SN25M888EU, buczy, nie działa zraszanie od góry.Zmywarka pobiera i odprowadza wodę.Filtr dolny czysty. Proszę o pomoc.

Zbigniew

Witam problem dotyczy zmywarki bosh po zakończeniu cyklu mycia wszystko jest w porządku jednak po pewnym czasie zmywarka zapełnia się woda która ma ujscie przez mały otwór w dolnej części zmywarki po stronie lewej

Katarzyna

Jeżeli zmywarka samoistnie się napełnia elektrozawór musi być uszkodzony i ciągle jest w pozycji otwartej.

anna

witam mam problem z zmywarką amika zwm 436 sd jak zaczyna prace to strasznie buczy i na koniec tak samo

Ewa

Witam mam zmywarke hotpoint ariston problem polega ze na wyswietlaczu swieci sie koszyczek co oznacza zapchany filtr zostalo wszystko wyczyszczone po wlaczeniu zmywarka pobiera troche wodę zaczyna buczec i przelancza sie program zaraz o więcej niz polowe czas co to moze byc

Katarzyna

możeliwe, że głebiej trzeba sprawdzić przy pompie odpływowej. Czasami zanieczyszczenia trafiają aż do turbiny pompy i ją zapychają, przez co zmywarka buczy.

Natalia

Witam , mam problem ze zmywarka. Zaczela buczec , myje nomalnie od poczatku do konca ,ale buczy . filtry w srodku czuste ,wypoziomowana. Co to moze byc

Monika

Witam zmywarka Beko Dfn 1530 nie załącza się żaden program tylko zmywarka buczy.Przestaje buczeć tylko gdy drzwiczki są otwarte

Renata

Przeczytalam w artykule wyżej i mam dokładnie ten sam problem z moja zmywarką czy ktoś wie jak ten problem rozwiązać dziękuję bardzo.jeśli urządzenie zaczyna głośno pracować tuż po uruchomieniu i program nie chce się załączyć, prawdopodobnie dochodzi do problemów z pobieraniem wody. Buczenie oznacza, że zmywarka próbuje się napełnić, ale nie może – stąd niepokojące dźwięki. Z jakiego powodu może dochodzić do takiej sytuacji?

Małgorzata

Witam,
Mam zmywarkę beko…moim zdaniem zmywarka pobiera zbyt mało wody i dlatego nie dołączają się programy i zmywarka buczy.W czym może być problem?

Katarzyna

mało wody może być przyczyną niskiego ciśnienia, zapchanego kamieniem elektrozaworu lub hydrostat błędnie ocenia stan wody w zmywrace.

Patrycja

Mam zmywarkę beko została dziś podłączona ale niestety nie zmywa, detergent nie rozpuszcza się, dziwnie byczy

Gosia

Witam,
Mam zmywarkę beko DIS1520 N. W trakcie pracy wyrzuciło korki, po tym zmywarka zaczęła przez chwile normalnie pracować, a w kolejnym kroku buczeć. Wyłączyłam ja wyłącznikiem, przy kolejnej próbie uruchomienia miga tylko dioda od programu p1. Nie wydaje dźwięków, nie reaguje na reset, ani zmianę programów.

Krystyna

Witam mam zmywarkę INDESIT DSFEIB10A+10KPLu mnie samoczynnie włączają sie przyciski włacz i start na przemian. W otwartej zmywarce i słychac tylko szum proszę o pomoc

katarzyna

Zmywarka beko jest WYŁĄCZONA, drzwiczki zamknięte. Naczynia były w niej myte 2 dni wcześniej. Nagle zmywarka buczy bez włączania, żadna dioda się nie pali. Co się z nią dzieje. Musiałam wyjąć wtyczka z zasilania prądu.

Grzegorz

Witam. Mam zmywarkę Amica ZIM 628E. Zmywarka przy wybraniu każdego z programów najpierw wypompowuje wodę a po chwili ją nabiera. Po chwili słychać jedynie buczenie i nic się dalej nie dzieje. Co może być przyczyną awarii? Proszę o odpowiedź.

Katarzyna

pompa myjąca nie chce się załączyć.

Grzegorz

Co może być tego przyczyną?
Dziękuję za odpowiedź.

Grzegorz

Problem odnaleziony. Zepsuty kondensator przy pompie mającej. Koszt nowego 10zl. Dziękuję i pozdrawiam.