Dlaczego pralka trzeszczy?

katarzyna | 15 marca 2021

Jednym z niepokojących jest trzeszcząca pralka. Jeżeli w trakcie prania słyszysz niepokojące odgłosy lepiej nie ryzykować i wyłączyć urządzenie. Sprawdź potencjalne usterki w pralce, zanim zabierzesz się za naprawę. Co mogło się stać? Podpowiadamy.

Zużyte łożysko w pralce

Głośna praca pralki podczas prania, czy wirowania zazwyczaj ma swoje źródło w zużytych łożyskach. Łącznie z łożyskami występują simmeringi, czyli uszczelniacze łożysk. W praktycznie we wszystkich pralkach występują modele z ułożyskowaniem biernym i czynnym. Tylko niektóre z nich nie posiadają tak prostego dostępu.

W wielu przypadkach mamy do czynienia z klejonym bębnem, przez co konieczne jest jego rozcinanie i ponowne sklejenie. W pralkach Electrolux, Gorenje, Candy większość modeli jest klejona. Sytuacja jest zgoła inna w Samsung, Amica, Beko, gdzie jednak większość elementów można wymontować i bezpiecznie złożyć. Warto pamiętać, że łożyska się wybija z bębna, także nie jest to taka prosta sprawa, jeśli nie mamy doświadczenia. 

Po wymianie łożysk pralka powinna przestać trzeszczeć. Nowe łożyska kulowe kosztują zazwyczaj kilkanaście złotych. Średnio 20 – 25 złotych za 1 sztukę. W większości przypadków są to łożyska wodoszczelne kulkowe oraz kurzoodporne kulkowe. Jeżeli nie wiesz, jak dobrać nowe łożyska lub tabliczki znamionowa zatarła się to możesz dobrać na podstawie wymiarów. 

pralka trzeszczy ze względu na łożyska

3 najbardziej istotne wymiary to:

  • średnica wewnętrzna
  • średnica zewnętrzna
  • szerokość łożyska

Pralka trzeszczy z powodu paska napędowego

Pasek napędowy ma za zadanie przenosić napęd z silnika na koło pasowe. Jeżeli przesuwa się i nie trzyma powierzchni to może wydawać odgłosy trzeszczenia. Sprawdź, w jakim jest położeniu pasek w twojej pralce. Jeżeli wyraźnie zsuwa się i wypada warto go wymienić na nowy. Paski pod wpływem eksploatacji rozciągają się, twardnieją i pękają. Nowy pasek powinien wyeliminować problem trzeszczenia.

Pamiętaj, aby stroną rowkową nakładać do wewnątrz pasek. Zaczynamy najpierw od silnika, a później nawijamy na koło pasowe, krok po kroku. W ten oto sposób pozbędziesz się usterki. A po co wymieniać od razu pralkę na nową, jak można naprawić obecną i dalej prać bez przeszkód. 

Ciało obce w bębnie

Pralka trzeszczy z wielu powodów. Mogą to być wspomniane łożyska, pasek napędowy, a także ciało obce w bębnie. Mowa tutaj o drutach z biustonoszy, metalowe troczki od bluz, dresów, wystające zamki błyskawiczne. Jeżeli, któryś z tych elementów zaczepi się o bęben to zaczyna trzeć. Fiszbiny potrafią nawet przejść w całości do zbiornika. Czasami odgłos ten myli się z zużyciem łożysk. Warto zabezpieczać ostre elementy, zanim włożymy do prania. Specjalne woreczki na bieliznę pomagają w praniu delikatnych elementów garderoby. 

Sprężyny trzeszczą o obudowę

Czasami może zdarzyć się sytuacja, że sprężyny bębna ocierają o obudowę pralki. Wyrobione gniazdo sprężyny może dosyć głośno rzęzić. Zawleczki sprężyny są plastikowe, więc mogą uszkodzić się w wyniku eksploatacji. Niektóre pralki posiadają mocowania sprężyn na szynie poprzecznej. Sprawdź czy u ciebie jest takie rozwiązanie.

Podsumowanie problemu

Trzeszcząca pralka wcale nie musi oznaczać wzywania fachowca. Jak się okazuje wiele usterek możemy naprawiać samodzielnie. Liczą się chęci i zaangażowanie. Nie pozwól, aby pralka pokonała Cię. Sprawdź nasze inne porady na temat problemów z pralką

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4 / 5. Liczba głosów: 5

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments