Dlaczego pralka mechaci ubrania?

aleksandra | 14 maja 2021

Ręcznie pranie ubrań to w dzisiejszych czasach czynność wykonywana stosunkowo rzadko. Znacznie częściej korzysta się z pralki, która ten proces przyspiesza i w dodatku bardzo skutecznie usuwa plamy. Jest to sprzęt niezbędny w każdym domu. Czasami jednak zauważyć można pewne nieprawidłowości w jego działaniu. Dziś podpowiemy, dlaczego pralka mechaci ubrania i jak poradzić sobie z tym problemem.

Zbyt wysoka temperatura w pralce

Pranie w zbyt wysokiej temperaturze sprawia, że materiał zmienia swoje właściwości, przez co staje się wrażliwszy. Może więc uszkodzić się w kontakcie z bębnem lub tuż po wyjęciu z niego. Stosowanie niskich temperatur ogranicza prawdopodobieństwo zniszczenia tkaniny, dlatego zawsze warto trzymać się zaleceń na metce. Niektóre modele pralek wyposażone są w funkcję prania w zimnej wodzie lub też posiadają opcję odświeżania w parze wodnej, co może okazać się zbawienne przy delikatnych tkaninach.

Dlaczego pralka mechaci ubrania

Jeżeli pomimo ustawienia konkretnej temperatury Twoja pralka za bardzo grzeje wodę, prawdopodobnie doszło do awarii. Najczęściej w takim przypadku usterce ulega grzałka, przekaźnik grzałki na module sterującym lub termostat. Dokonaj pomiarów przy użyciu miernika elektrycznego i sprawdź, który z podzespołów wymaga wymiany.

Wirowanie na wysokich obrotach

Wirowanie z wykorzystaniem wysokich obrotów jest skuteczne, gdyż dosusza pranie prawie całkowicie, jednakże wpływa to również na jakość tkaniny. Szybkie wirowanie to bardzo prosta droga do poskręcanych szwów, rozciągniętego materiału i mechacenia ubrań. Co więcej, mechaniczne otarcia bębna nie są dobre dla delikatnych materiałów.

Zwróć uwagę na działanie bębna. Jeżeli pralka skacze podczas wirowania, być może uszkodziło się koło pasowe albo pasek napędowy. Kolejna sprawa to łożyska i szczotki węglowe silnika. Przy awarii tych części urządzenie będzie źle wirować nawet przy niskich obrotach.

Niezastosowanie się do uwag producenta

Dlaczego pralka mechaci ubrania? Bardzo często chodzi niestety o zignorowanie zaleceń, które są napisane na metce. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, czy nie ma na niej oznaczenia „nie prać w pralce”, a jeśli można dany materiał prać, to w jakiej temperaturze. Faktem jest, że czasami producenci chcąc zabezpieczyć się przed ewentualnym zniszczeniem materiału i późniejszą reklamacją, naginają trochę oznaczenia na metkach i dają zawyżone restrykcje. To jednak nie sprawia, że można zupełnie się do nich nie stosować.

Kolejna kwestia to częstotliwość prania. Robienie tego każdego dnia sprawia, że żywotność materiałów będzie zdecydowanie krótsza. Większość ubrań, takich jak spodnie, kurtki czy bluzy nie wymagają codziennego prania, a jedynie odświeżenia, do którego idealnie sprawdzą się pralki parowe czy steamery.

Dlaczego pralka mechaci ubrania

Nieprzemyślana zawartość bębna

Niektóre tkaniny nie mogą być prane w bezpośredniej obecności innych rzeczy, gdyż bardzo szybko ulegają uszkodzeniom. Inne zaś nie mogą być wrzucone luzem do bębna, bo mogą się o niego zahaczyć. Chodzi na przykład o delikatną bieliznę, która zawiera fiszbiny, jak i o buty oraz takie ubrania, które mają zamki błyskawiczne. Z tego powodu warto stosować worki do prania. Ich zadaniem jest ochrona materiału przed bezpośrednim kontaktem z bębnem.

Jeśli chodzi o większe ubrania, które ulegają zmechaceniu, można też spróbować bardzo prostej, a zarazem skutecznej metody na ich zabezpieczenie. Chodzi tutaj o wywracanie materiału na „lewą” stronę. Dzięki temu nie zostanie on uszkodzony od zewnątrz.

Dlaczego pralka mechaci ubrania? – Awaria zabieraka

Zabierak, zwany inaczej mieszakiem, to niepozorna część, umieszczona w bębnie pralki. Ma za zadanie rozbijać tkaniny podczas prania, aby nie poskręcały się ze sobą, co mogłoby spowodować ich uszkodzenie, niedokładne usunięcie plam oraz złe wypłukanie. Zabierak jest plastikowy i najczęściej trzyma się na dwóch zaczepach lub też na śrubie, wkręconej od dołu. Jeśli ulegnie uszkodzeniu i na przykład zacznie odstawać albo nie trzyma się stabilnie, może doprowadzić do zmechacenia ubrań lub nawet ich przedziurawienia.

Dlaczego pralka mechaci ubrania

Doboru nowej części do pralki dokonaj na podstawie tabliczki znamionowej. Znajdują się na niej wszystkie informacje, niezbędne do zidentyfikowania właściwego modelu sprzętu. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że zamówiony element na pewno będzie pasował.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 3.4 / 5. Liczba głosów: 20

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments