Dlaczego pralka buczy?

katarzyna | 12 lutego 2021

Nie przestajemy publikować artykułów w temacie pralek, ponieważ każdy z nas ma ją w domu i aktywnie użytkuje. Problemy z pralką dotyczą każdego, dzisiaj na tapetę bierzemy usterkę, z którą pewnie część z Was już się spotkała. Dlaczego pralka buczy? Jakie mogą być potencjalne przyczyny? Czy uda się samodzielnie rozwiązać problem? Podpowiadamy.

Buczenie pralki może nieźle zakłócić spokój ogniska domowego, a nikt z nas nie lubi niepokojących hałasów dochodzących szczególnie z urządzeń AGD. Ciężko wyobrazić sobie funkcjonowanie domu bez sprawnej pralki, lodówki, blendera. Rzadko mechaniczne uszkodzenia mają wpływ na buczenie pralki, bardziej skłaniaj się ku elektrycznym komponentom.

Uszkodzony kondensator rozruchowy w pralce

Jedynym z powodów, dla których pralka buczy może być zwarcie kondensatora w silniku indukcyjnym pralki. Kondensator odpowiada za start silnika, przekazuje ogromny ładunek elektryczny, dzięki czemu bęben rusza wraz z praniem. Jego awaria może spowodować problemy z obracaniem się bębna. Dosłownie pralka nie ma siły ruszać bębnem.

Pamiętaj, że wszelka ingerencja w elektrykę wiąże się z ryzykiem porażenia i uszkodzenia innych podzespołów. Najpierw odłącz pralkę od źródła zasilania i zamknij zawór wody. Kondensator rozruchowy przechowuje resztki ładunku, dlatego musi być rozładowany nim go dotkniesz. Jeżeli nie czujesz się na siłach, wezwij specjalistę.

Warto od razu sprawdzić okablowanie, czy nie ma przepalonych styków lub poluzowanie konektorów.

Zużyte szczotki węglowe w silniku

Klasyczny silnik komutatorowy wykorzystuje szczotki węglowe w pracy silnika. Dlatego zużywają się pod wpływem eksploatacji, a dokładniej ścierają. Ich brak może skutkować buczeniem pralki. Wymiana szczotek węglowych w pralce jest pracochłonna, ale to nie oznacza, że nie do zrobienia. Trzeba rozebrać praktycznie całą pralkę, aby zdemontować silnik napędowy i wymienić szczotki.

Zwróć uwagę na szczotkotrzymacze, aby były w odpowiedniej pozycji. Wiele nowych szczotek posiada plastikową blokadę w formie zatrzasku, który należy wyłamać. Jeżeli tego nie zrobimy to szczotki nie będą prawidłowo pracować.

Zablokowana pompa odpływowa

W skrajnych przypadkach może dojść do zatkania pompy, gdy kawałki szkła utkną w pompie lub inne elementy np. kości, pestki, małe łyżeczki. Zatarta pompa prowadzi do buczenia pralki. Dlatego warto sprawdzać stan filtru i nie dopuścić do nadmiernego ich zabrudzenia.

Koszt nowej pompy odpływowej może się różnić w zależności od modelu urządzenia i producenta. Czasami wymiana samego silnika pomoże, ale nie zawsze istnieje możliwość zakupu samej części. Luzy na wirniku spowodowane zniszczoną turbiną nie są do uratowania i trzeba wymienić całą pompę.

Pralka buczy i nie rusza

Kolejną przyczyną problemu może być przytkany hydrostat lub uszkodzone cewki elektrozaworu. Głośny warkot wydobywający się z pralki to oznaka awarii, którą trzeba usunąć. Sprawdź wężyki hydrostatu, przeczyść je. Niestety, ale kamień osadza się w całej pralce i skutecznie blokuje przepływ wody. Naraża wiele części na uszkodzenia i zapchania, dlatego warto na bieżąco czyścić filtry na dopływie i odpływie. Jeżeli pralka nie pobiera wody i nie rusza to znak, że elektrozawór nie reaguje.

Mam nadzieję, że te rozwiązania okażą się skuteczne dla Twojej pralki. Zawsze lepiej spróbować naprawić urządzenie, niż wyrzucić na śmietnik. To, że pralka buczy czasami może być prostą usterką np. poluzowane śruby bębna. Dokręcenie ich załatwi sprawę. dlatego nie rezygnuj z napraw tylko weź sprawy w swoje ręce!

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 3.9 / 5. Liczba głosów: 9

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments