Dlaczego pralka brudzi ubrania?

patrycja | 27 lutego 2020

Zadaniem pralki jest dbałość o czystość naszych ubrań. Używając odpowiednich detergentów i płynów odświeżających, spodziewamy się, że urządzenie pomoże nam zachować tkaniny w jak najlepszej kondycji. Czasem jednak zdarza się tak, że pralka brudzi ubrania, zamiast je prać i odświeżać.

Co może być tego przyczyną i jak sobie radzić z takim problemem? Przede wszystkim należy zacząć od znalezienia przyczyny takiej usterki. Czasem może być ona bardzo banalna i zbędnym okaże się wzywanie serwisanta do naprawy sprzętu.

Zbyt duża ilość detergentów

Kiedy dodajemy zbyt dużo proszku do prania, to nie zdąży się on rozpuścić i resztki osadzają się na tkaninach. Powodem może być też ciągłe pranie w niskich temperaturach, które również spowalniają rozpuszczanie się detergentów.

Nieregularna konserwacja urządzenia

Jeśli pralka brudzi ubrania rdzą, to znaczy, że nieodpowiednio lub nieregularnie czyścimy bęben. Wiadomo, że wszystkie urządzenia i części w nich z czasem się zużywają. Może się okazać, że problem jest bardziej złożony i będzie wymagać pomocy fachowca. Szczególnie, gdy uszczelniacz na łożysku przestanie trzymać to istnieje duże prawdopodobieństwo, że smar będzie spływać do środka bębna pralki.

Osad na filtrze lub bębnie

Jeśli pralka brudzi ubrania pozostawiając ciemne plamy, oznacza to, że brud osadza się w bębnie i brudzi ubrania. Może to oznaczać zapchane filtry i wąż odpływowy. Z każdego prania powstają nitki, kłębki, włosy, czasami nieopróżnione kieszenie spodni, więc wszystko gromadzi się na filtrze. Warto regularnie zaglądać do filtra na dole pralki i go opróżniać z nieczystości.

Czy dbasz o bęben w pralce?

Przeładowany bęben

Kolejną przyczyną może być zbyt duża ilość ubrań w bębnie. Jeśli dojdzie do jego przeładowania, pralka nie poradzi sobie z wypraniem wszystkiego. Trzeba pamiętać, że ubrania muszą swobodnie przemieszczać się w bębnie, także wsad na 3/4 objętości pralki będzie rozsądnym rozwiązaniem. Proszek lub płyn nie zdąży dokładnie wymieszać się z wodą i doprowadzi do nieestetycznych plam na tkaninach.

Rozwiązanie problemu brudzącej pralki:

Aby cieszyć się długą przydatnością pralki i czystym praniem, należy pamiętać o kilku kwestiach:

  • przede wszystkim regularna konserwacja urządzenia. Pamiętajmy o tym, żeby czyścić bęben, filtry i dozownik detergentów a także stosować środki czyszczące do pralki, zapobiegające powstawaniu rdzy,
  • po każdym praniu należy zostawić otwarte drzwi, tak by pralka wywietrzała. Dzięki temu w bębnie nie zbierze się wilgoć i pleśń nie powstanie na fartuchu,
  • okresowo nastaw pranie „na pusto” – wsyp do dozownika preparat czyszczący do pralki i ustaw pralkę na wysoką temperaturę (np. 90 stopni). Wykonaj pełen cykl bez wsadu. Zabieg ten pozwoli przeczyścić i odkazić wnętrze pralki oraz wszystkie przewody, elementy gumowe, zakamarki.
Czy dbasz o bęben w pralce?

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.6 / 5. Liczba głosów: 17

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

avatar
  Subscribe  
Powiadom o