Dlaczego pralka brudzi ubrania?

patrycja | 10 września 2018

Zadaniem pralki jest dbałość o czystość naszych ubrań. Używając odpowiednich detergentów i płynów odświeżających, spodziewamy się, że urządzenie pomoże nam zachować tkaniny w jak najlepszej kondycji. Czasem jednak zdarza się tak, że pralka brudzi ubrania, zamiast je prać i odświeżać. Co może być tego przyczyną i jak sobie radzić z takim problemem? Przede wszystkim należy zacząć od znalezienia przyczyny takiej usterki. Czasem może być ona bardzo banalna i zbędnym okaże się wzywanie serwisanta do naprawy sprzętu.

Zbyt duża ilość detergentów

Kiedy dodajemy zbyt dużo proszku do prania, to nie zdąży się on rozpuścić i resztki osadzają się na tkaninach. Powodem może być też ciągłe pranie w niskich temperaturach, które również spowalniają rozpuszczanie się detergentów.

Nieregularna konserwacja urządzenia

Jeśli pralka brudzi ubrania rdzą, to znaczy, że nieodpowiednio lub nieregularnie czyścimy bęben. Wiadomo, że wszystkie urządzenia i części w nich z czasem się zużywają. Wiadomo też, że trzeba je cyklicznie czyścić odpowiednimi środkami, by nie rdzewiały.

Osad w filtrze lub bębnie

Jeśli pralka brudzi ubrania pozostawiając ciemne plamy, oznacza to, że brud osadza się w bębnie i brudzi ubrania. Może to oznaczać zapchane filtry i wąż odpływowy. Czasem zapchanie może powstać przez nieopróżnione kieszenie spodni.

Czy dbasz o bęben w pralce?

Przeładowany bęben

Kolejną przyczyną może być zbyt duża ilość ubrań w bębnie. Jeśli dojdzie do jego przeładowania, pralka nie poradzi sobie z wypraniem wszystkiego.

ROZWIĄZANIE:

Aby cieszyć się długą przydatnością pralki i czystym praniem, należy pamiętać o kilku kwestiach:
– przede wszystkim regularna konserwacja urządzenia. Pamiętajmy o tym, żeby czyścić bęben, filtry i dozownik detergentów a także stosować środki czyszczące do pralki, zapobiegające powstawaniu rdzy;
– po każdym praniu należy zostawić otwarte drzwi, tak by pralka wywietrzała. Dzięki temu w bębnie nie zbierze się wilgoć i pleśń nie powstanie na fartuchu;
– co jakiś czas nastaw pranie „na pusto” – wsyp do dozownika preparat czyszczący i ustaw pralkę na wysoką temperaturę (90 stopni).

Czy dbasz o bęben w pralce?

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Najciekawsze artykuły