Czym wyczyścić dywan?

aleksandra | 6 kwietnia 2020

Jeszcze kilka lat temu dywany były bardzo częstym wyposażeniem każdego mieszkania. W chwili obecnej służą głównie jako ozdoba w salonie czy łazience, aczkolwiek nadal cieszą się dość dużą popularnością. Posiadacze zwierząt domowych czy też rodzice małych dzieci na pewno wiedzą, że wystarczy zaledwie chwila nieuwagi, by na materiale powstały plamy bądź zacieki. Wówczas należy znać odpowiedź na bardzo ważne pytanie, a mianowicie: czym wyczyścić dywan? Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Sposoby stare jak świat

Na początek warto zapoznać się z metodami, które od lat wykorzystywane są wśród gospodyń domowych. Większość z nich nie dość, że stanowi tanie lub całkowicie darmowe rozwiązanie, to jeszcze wspiera ekologię oraz filozofię zero waste. W jaki sposób można więc poradzić sobie z plamami na dywanie, nie inwestując w profesjonalne środki bądź urządzenia? Oto kilka pomysłów:

  • Zacznij od trzepania. Wykorzystać do tego możesz nie tylko trzepak, ale i płot czy murek. Często bowiem okazuje się, że coś, co wydaje się plamą, jest tylko poszarzałym fragmentem materiału,
  • Ocet jak zawsze stanowi świetną, ekonomiczną opcję, która poradzi sobie z wyblakłym kolorem bądź niewielkimi plamami. Wystarczy rozcieńczyć około 100 ml octu (7 łyżek) w litrze wody i wlać powstały roztwór do uniwersalnego spryskiwacza, a następnie ubrudzone miejsca spryskać mieszanką i pocierać ściereczką,
  • Włosy, sierść, kłaczki i inne tego typu zanieczyszczenia zbierze delikatnie nawilżony mop,
  • Pomocna może się okazać również soda oczyszczona. Dobrze usuwa nieprzyjemne zapachy oraz potrafi wyciągnąć z materiału różne nieczystości. Należy rozsypać ją na całej powierzchni dywanu, wetrzeć szmatką, delikatnie pokropić wodą i odczekać kilka godzin (najlepiej całą noc), a następnie wciągnąć odkurzaczem.

Oczywiście warto mieć na uwadze, że domowe sposoby nie zawsze są skuteczne. W ich przypadku najważniejszą zasadą jest szybka reakcja – najlepiej poradzą sobie ze świeżymi plamami, które nie zdążyły wniknąć głęboko w strukturę tkaniny.

Czym wyczyścić dywan

Odkurzacz radą na wszystko

Czym wyczyścić dywan? O dziwo, zwykły, typowy odkurzacz w tym przypadku również okaże się pomocny. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, wykorzystać go można w przypadku użycia sody oczyszczonej, ale istnieją i inne sposoby. Jednym z nich jest – przykładowo – pozostawienie octu wtartego w materiał na dość długi czas, a następnie dokonanie gruntownego odkurzania. Powierzchnia, która nie jest mokra, a jedynie delikatnie wilgotna, nie zepsuje urządzenia, a ciąg powietrza pozytywnie wpłynie na pozbycie się zabrudzeń.

Istnieją specjalne ssawki, turboszczotki oraz szczotki, które pomagają w sprzątaniu sierści i włosów, a także zbierają bardzo drobne, niewidoczne gołym okiem nieczystości. Ich przewaga polega na zastosowaniu krótkiego włosia bądź też specjalnie obracających się kępek.

Oczywiście najlepszą opcją jest wykorzystanie odkurzacza piorącego, który z założenia ma za zadanie pozbyć się z dywanu brudu oraz alergenów. Zazwyczaj wystarczy nałożyć na tkaninę polecany przez producenta detergent, odczekać chwilę i następnie zabrać się do pracy.

Czym wyczyścić dywan

Profesjonalne preparaty

Niestety, ale nie wszystkie zanieczyszczenia da się wyczyścić tanimi oraz niewymagającymi szczególnych nakładów energii sposobami. Plamy z ciemnych soków, wina czy błota mogą okazać się zbyt trudne dla octu czy wody. Wówczas należy zastosować specjalne środki czyszczące, które pozwalają pozbyć się nawet starych, trudnych zabrudzeń.

Na szczęście rynek bogaty jest w wydaje koncentraty, mogące posłużyć nawet przez długie miesiące, a także płyny i odplamiacze. Takie detergenty nie kosztują dużo, a zmniejszą frustrację z powodu uciążliwego szorowania dywanu oraz kiepskich efektów, które można uzyskać przy domowych sposobach.

Prawidłowa konserwacja tkanin może się wydawać procesem skomplikowanym i niezbyt przyjemnym, ale przy odpowiednim przygotowaniu i świadomości, czym wyczyścić dywan, nie powinna stanowić większego problemu. Warto pamiętać, że regularne odkurzanie pozytywnie wpływa na stan materiału. Osoby, które posiadają w domu kilka dywanów, powinny zastanowić się nad zakupem odkurzacza wodnego, który świetnie sprawdza się do niwelowania alergenów. 

czym wyczyscic dywan

Robot mopujący

W ostatnich latach automatyczne odkurzacze zyskują coraz większą popularność, a znaleźć można i takie, które dodatkowo pomagają przy umyciu podłogi. Ceniona firma iRobot ma w swojej ofercie całą serię robotów mopujących – iRobot Braava. Urządzenie przesuwa się po podłodze i przy użyciu specjalnych nakładek z mikrofibry oraz spryskiwacza, zmywa z niej różnego rodzaju zabrudzenia. Jakie są korzyści ze stosowania tego rozwiązania?

  • Oszczędność czasu,
  • Dopasowanie do różnych rodzajów podłoża (parkiety, płytki, panele),
  • Do wyboru dwa tryby: odkurzanie i mycie,
  • Zapamiętywanie ułożenia domu, a przez kamerę, która znajduje się w niektórych modelach – możliwość monitorowania pomieszczeń podczas nieobecności w mieszkaniu.

Roboty są wygodne i praktyczne; usuwają różne zanieczyszczenia – od tłustych plam, po zaschnięte resztki napojów. Ich cena jest wysoka, ale każdy posiadacz z pewnością doceni mnogość oferowanych funkcji.

iRobot Braava

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 4

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments