Czym objawia się spalona grzałka w zmywarce?

aleksandra | 24 lutego 2021

Każda zmywarka zawiera w swoim wnętrzu szereg niezbędnych podzespołów, dzięki którym proces mycia naczyń przebiega bez problemu. Zaliczamy do nich między innymi węże, pompy, elektrozawór czy hydrostat, a także grzałkę. Ten istotny element, odpowiadający za podgrzewanie wody, niestety dość często ulega awarii. Masz wrażenie, że Twoje urządzenie nie osiąga właściwej temperatury? Sprawdź, czym objawia się spalona grzałka w zmywarce.

Spalona grzałka w zmywarce – przyczyny

Przed podaniem objawów spalonej grzałki, warto dowiedzieć się, z jakiego powodu w ogóle dochodzi do takiej sytuacji. Żeby zmywarka mogła dobrze wykonać swoją pracę, w komorze zachodzi kilka ważnych procesów – w tym pobieranie wody. Niestety, wraz z nią do środka dostają się różnego rodzaju zanieczyszczenia z wodociągów, między innymi kamień.

Wapienne osady są szkodliwe, ponieważ osadzają się na podzespołach i z biegiem czasu ich warstwa narasta do tego stopnia, że dochodzi do awarii. Podobnie sprawa wygląda w przypadku grzałki. Jeśli ten element przez długi czas nie był czyszczony (np. przy użyciu specjalnych środków odkamieniających) lub wymieniany na nowy, może ulec przepaleniu.

Czym objawia się spalona grzałka w zmywarce

Kolejną przyczyną jest złe działanie innych części. Przykładowo – gdy czujnik temperatury podaje nieprawidłowe odczyty, grzałka nie wyłączy się w odpowiednim momencie i na dłuższą metę doprowadzi to do jej uszkodzenia. Wewnętrzne wycieki także są popularną przyczyną spalonego elementu grzejnego.

Wybijanie korków

Jeśli grzałka jest spalona, to bardzo często tuż po włączeniu urządzenia dojdzie do tzw. wybicia korków (bezpieczników) w mieszkaniu. Dlaczego? Uszkodzony obwód części doprowadzi do przebicia i włączy się zabezpieczenie, które odetnie dopływ prądu do zmywarki. Dzięki temu awaria elementu grzejnego nie doprowadzi do jeszcze poważniejszych uszkodzeń, które mogłyby skutkować całkowitym wyłączeniem sprzętu z użytku.

Niedomyte naczynia

Grzałka podgrzewa wodę głównie po to, by rozpuścił się w niej detergent i w efekcie – by z naczyń zniknął brud. W momencie, w którym się spaliła, efekt mycia nie będzie zadowalający. Niektóre zmywarki zatrzymują cykl w momencie, w którym nie są w stanie nagrzać wody do odpowiedniej temperatury. Czasami jednak przechodzi on do końca, ale naczynia po wyjęciu są nadal brudne. To oznaka, że mogła spalić się grzałka.

Brak pary po otworzeniu drzwi zmywarki

Kiedy otworzy się drzwi zmywarki tuż po skończonym cyklu, ze środka powinna ulecieć gorąca para. To dlatego, że ostatnim etapem programu jest wysuszenie naczyń po ich umyciu. Jeżeli tak się nie stanie i w środku będzie wyczuwalnie zimno, awarii mogła ulec albo grzałka, albo wentylator osuszający.

Zapach spalenizny

Tak naprawdę spalona grzałka w zmywarce na samym początku przejawia się zapachem spalenizny. Można go wyczuć w trakcie cyklu, czyli w tej samej chwili, w której doszło do awarii, albo później, po uchyleniu drzwiczek. Dodatkowym objawem bywają również niepokojące dźwięki, np. stukanie bądź trzaskanie.

Program nie startuje

Tak jak już wcześniej wspomnieliśmy, w wielu przypadkach program nie rozpocznie się w momencie, w którym grzałka nie działa. Jeśli jest spalona, cykl powinien zatrzymać się mniej więcej około 3 minuty. Są jednak modele, w których zepsuty element grzejny nie pozwoli na rozpoczęcie programu. Wówczas na ekranie wyświetli się należyty kod błędu lub zaczną migać kontrolki, sygnalizujące awarię.

Jeżeli zauważysz, że Twoja zmywarka wyświetla kod błędu, koniecznie zajrzyj do instrukcji obsługi. Producent powinien zamieścić tam informację o tym, co dany komunikat oznacza, w jaki sposób należy na niego zareagować i co zrobić, aby usunąć usterkę.

Czy można samodzielnie wymienić grzałkę?

Jak najbardziej. Nie jest to jednak proste zadanie – trzeba będzie rozkręcić urządzenie, by dostać się do jego wnętrza. Warto mieć również na uwadze, że popularni producenci, np. Beko czy Whirlpool bardzo często umieszczają grzałkę razem z pompą (tzw. pompogrzałka). Na szczęście przy pomocy instrukcji samodzielna naprawa powinna się udać. Trzeba jedynie zastosować się do podstawowych zasad bezpieczeństwa, tj. odłączenie urządzenia od prądu i źródła wody, a także sprawdzić, jakie narzędzia będą potrzebne.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.9 / 5. Liczba głosów: 7

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments