Czym jest ozonator i kiedy go stosować?

aleksandra | 10 maja 2021

W dzisiejszych czasach świeże i czyste powietrze jest niemalże na wagę złota, szczególnie w tych regionach kraju, gdzie występuje smog. Dlatego z pomocą przychodzą specjalnie zaprojektowane urządzenia, które mają pomóc w rozwiązaniu tego problemu. Na rynku znajduje się szeroki wybór oczyszczaczy powietrza, których zaawansowane funkcje i rozwiązania technologiczne gwarantują doskonałą filtrację zanieczyszczeń. Jednak ostatnio dość głośno jest o jeszcze innym urządzeniu. Czy wiesz, czym jest ozonator i jakie ma zastosowanie?

Czym jest ozonator?

Zanim przejdziemy do opisu samego urządzenia, warto zacząć od scharakteryzowania samego ozonu. Jest to nic innego jak alotropowa odmiana tlenu, składająca się z trójatomowych cząsteczek. Posiada silne właściwości aseptyczne i toksyczne. Stosowany jest przy szeroko rozumianej dezynfekcji, na przykład wody pitnej czy powietrza. Sprawdza się także przy oczyszczaniu specyficznych pomieszczeń, takich jak sale operacyjne. To dlatego, że usuwa wszelkie bakterie, wirusy i grzyby. Jest więc świetną opcją dla alergików i osób chorych, które nie mogą być narażone na jakiekolwiek infekcje.

Właśnie ze względu na świetne właściwości dezynfekujące ozonu, na rynku zaczęły pojawiać się jego generatory, zwane ozonatorami. Ich działanie nie jest jednak takie proste, jak mogłoby się wydawać. W naturalnych warunkach ozon powstaje podczas burzy, gdy dochodzi do wyładowań atmosferycznych. W generatorze jego produkcja polega na tym, że tlen zostaje poddany wyładowaniom niezupełnym (przebiciom elektrycznym małej części izolacji elektrycznej). Wówczas wytwarzany jest ozon, który ulatuje na zewnątrz pod postacią lotną.

Na rynku występują różne rodzaje ozonatorów: do użytku domowego, przemysłowe, do żywności, do basenów. Mają różne kształty, wydajność oraz różnią się od siebie ceną. Trzeba zapoznać się z ofertą i wybrać urządzenie, które będzie spełniało nasze potrzeby.

Czy warto stosować ozonator w mieszkaniu?

Dzięki swoim właściwościom, ozonator hamuje rozwój drobnoustrojów, a także niszczy bakterie i grzyby. Czyli innymi słowy oczyszcza powietrze w mieszkaniu tak, aby nie narażać domowników na choroby. Ale nie tylko! Generatora można również używać do odświeżania powietrza – na przykład do usuwania brzydkich zapachów czy dymu po papierosach. Jego dodatkowe zastosowanie to:

  • Eliminowanie wirusów, na przykład po przebytej chorobie,
  • Zwalczanie insektów (pluskwy, mrówki, muszki, komary),
  • Oczyszczenie i odświeżenie wnętrza samochodu,
  • Dezynfekcja często używanych przedmiotów.

Warto mieć na uwadze, że podczas działania ozonatora nie można przebywać w tym samym pomieszczeniu. Należy uruchomić sprzęt, wyjść, a potem odczekać zalecaną w instrukcji obsługi ilość czasu. Ozonowanie małych pomieszczeń zajmuje około 30 minut, a dużych hal produkcyjnych czy szpitali – czasami nawet do 12 godzin. Co ważne, ozon nie niszczy dezynfekowanych powierzchni. Ze względu na fakt, że to naturalny gaz, utlenia się i jest w pełni bezpieczny dla zdrowia.

źródło: allegro.pl

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ozonatora?

Najważniejszym parametrem przy wyborze ozonatora jest jego wydajność. Standardowe urządzenia do codziennego użytku mają stężenie ozonu na poziomie 500-1000 mg/h, ale w profesjonalnych maszynach dochodzi on nawet do 40000 mg/h. Kolejna kwestia to sterowanie – niektóre generatory są bezobsługowe, a inne zaś posiadają pokrętła czy przyciski. Ważną sprawą jest oczywiście również cena, wymiary oraz sposób przenoszenia takiego sprzętu.

Niektóre modele ozonatorów posiadają dodatkowe funkcje, np. jonizowanie powietrza. W innych znaleźć można specjalny otwór na wężyk, dzięki któremu uda się przeprowadzić ozonowanie na przykład szafek w domu czy też lodówki. Bardzo istotne jest także to, że ozonatory do powietrza (tzw. przelotowe) nie nadają się do wody, ale już generatory do wody mogą ozonować powietrze przy zastosowaniu odpowiedniej parametrów.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.1 / 5. Liczba głosów: 10

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments