Czy oczyszczacz powietrza zwalcza alergię? 2019-02-20

Czy oczyszczacz powietrza zwalcza alergię

W ostatnim czasie wiele się mówi o oczyszczaczach powietrza, nawilżaczach czy jonizatorach. Popularność zyskały w większych miastach, gdzie na co dzień do czynienia mamy ze smogiem i zanieczyszczeniami pyłków, rodników, kurzu. Pogarszająca się jakość powiększa i rosnąca zarazem świadomość zagrożenia spowodowała, że zaczynamy zastanawiać się nad jakością powietrza. Oddychamy codziennie, a więc do dróg oddechowych trafia milion cząsteczek z powietrza, w tym osady i różnego pochodzenia związki organiczne. Nasze płuca nie są w stanie wszystkiego przefiltrować i przyjąć, nie wspominając już o alergikach i astmatykach. Rodzi się następujące pytanie – czy w takim razie oczyszczacz powietrza zwalcza alergię?

Jak działa oczyszczacz powietrza?

Urządzenie to skonstruowane jest w prosty sposób. Składa się z:

  • systemu filtrów (wstępny, hepa, węglowy)
  • wentylatora
  • silnika
  • opcjonalnie jonizatora
  • obudowy
  • kabla zasilającego.

Zasada działania polega na zasysaniu zużytego powietrza poprzez wentylator. Następnie przepuszczane jest ono przez szereg filtrów – wstępny, hepa i węglowy. Na pierwszym zatrzymywane są większe drobinki zanieczyszczeń – osiadają na filtrze np. kurz. Później hepa, który z większą dokładnością zatrzymuje pyłki, bakterie, grzyby i na samym końcu węglowy. Filtr węglowy dodatkowo neutralizuje nieprzyjemne zapachy z pomieszczenia, w którym umieszczony jest oczyszczacz powietrza. Czyli trzeba mieć na uwadze, że działanie oczyszczacza jest miejscowe do określonej powierzchni pomieszczenia. 

Gdzie kupić części do oczyszczacza powietrza?

Powietrze po oczyszczeniu i pozbyciu się brzydkich zapachów z powrotem wraca do obiegu. Cykl się powtarza do czasu wyłączenia urządzenia. Pobór prądu w zasadzie jest niewielki w stosunku do efektów. Jednak minusem jest droga eksploatacja tzn. zakup nowych filtrów do oczyszczacza. Średnio co 6 miesięcy wymienia się filtr hepa, a średni koszt samej części to około 200 zł. W zależności od marki i modelu urządzenia cena może się nieznaczenie różnić. Oryginalne i zamienne części do oczyszczaczy powietrza znajdziesz w naszym sklepie internetowym. W większości przypadków filtry są jednokrotnego użytku. Po zabrudzeniu wymieniamy je na nowe, nie ma możliwości umycia pod bieżącą wodą albo przywrócenia im wcześniejszej sprawności przed eksploatacją. Otrzepywanie lub wyjmowanie zanieczyszczeń nie usunie mikrocząsteczek z rodnikami, roztoczami, czy chorobotwórczymi grzybami.

Czy oczyszczacz powietrza zwalcza alergię?

Alergicy i astmatycy wiedzą dobrze, jak potrafią uprzykrzyć życie objawy alergii – łzawienie oczu, niekończący się katar, duszności. podrażnienie skóry. Im więcej niepotrzebnych czynników z otoczenia, tym gorzej dla tych osób. Oczyszczacz powietrza na pewno przyczynia się do zminimalizowania objawów alergii, ale nie do całkowitej eliminacji. Wpływ ma wiele czynników – od stanu zdrowia, po sposób odżywiania. Jakość wdychanego powietrza niewątpliwie wpływa na nasze samopoczucie. Osoby wrażliwe odczuwają intensywniej np. latające sierści zwierzaków, roztocza, czy kurz niż przeciętny człowiek. Warto również pamiętać, że oczyszczacz powietrza nie generuje świeżego powietrza. Poprawia jakość zużytego. Warto zastanowić się nad urządzeniem dopasowanym do naszych potrzeb.

Czy oczyszczacz powietrza zwalcza alergię?
5 (100%) 3 votes
avatar
Katarzyna

Energiczna i ciekawa świata osoba, która nie lubi się nudzić. Od zawsze interesowały ją samochody i majsterkowanie, więc żadne naprawy nie są jej straszne. Z zaciekawieniem śledzi nowinki z branży AGD. Optymistka z charakterem. Uwielbia się zmęczyć na treningu fitness jak i relaksować przy dobrym kinie.

W celu poprawienia jakości usług korzystamy z plików cookies. Pozostając na stronie, wyrażasz zgodę na wykorzystanie tej technologii. Zgadzam się x