Czy kuchenki indukcyjne są energooszczędne?

patrycja | 9 stycznia 2019

Kuchenki indukcyjne to ostatnio bardzo popularne urządzenia. Są często wybierane przez klientów. Z powodzeniem zastępują standardowe kuchenki gazowe. Na czym polega ich fenomen? Co sprawia, że są tak modne? Na pewno to, co na widać na pierwszy rzut oka, czyli design. Mają bardzo ładny wygląd, nadają charakteru kuchni i świetnie komponują się wyposażeniem pomieszczenia. Ale to oczywiście nie najważniejszy aspekt. Nas dziś interesuje to, czy kuchenki indukcyjneenergooszczędne. Bo przy tak częstym użytkowaniu sprzętu, jakim jest pyta indukcyjna, oszczędność to wręcz warunek konieczny. Sprawdźmy zatem jak to jest.

Jak działa kuchenka indukcyjna?

Przede wszystkim to, co najważniejsze to fakt, że indukcja przekazuje do 95% pobranej energii do potraw. Jest to możliwe dzięki działaniu zmiennego pola magnetycznego. Dlatego też w trakcie transportu tracimy zaledwie 5% energii. Dzieje się tak dlatego, że indukcja ma wbudowane czujniki, które działają i załączają kuchenkę tylko wówczas, gdy wyczują postawione specjalne garnki ferromagnetyczne. Dlatego też, ciepło nie ogrzewa garnków a potrawę. Duży plus dla indukcji.

Gaz vs prąd

Prawdą jest, że gaz jest tańszy. Jednak trzeba też zwrócić uwagę na to, że przy klasycznej kuchence gazowej spora część gazu ucieka nam podczas gotowania. Dla przykładu weźmy garnek z wodą. Kiedy gotujemy go na kuchni gazowej, to zaledwie połowa ogrzewa naczynie i wodę w środku. Pozostała część ucieka. Inaczej jest w przypadku indukcji, która załącza się tylko po postawieniu odpowiedniego garnka i działa tylko w tym obrębie. Dzięki temu, że nie ogrzewa pozostałej części sprzętu, to nic się nie marnuje.

Inne zalety indukcji

Ogrzewanie płyty indukcyjnej w obrębie pozostawionego na niej garnka, to ogromna zaleta nie tylko pod względem oszczędności energii. To też oszczędność czasu. To samo naczynie z wodą, które zagotuje się na indukcji w 3 minuty, na kuchni gazowej przygotuje się w 10 minut. Poza tym zostaje jeszcze sprawa czyszczenia. Zdecydowanie łatwiej jest dbać o czystość płyty indukcyjnej. Kiedy potrawa chlapnie na płytę, bez problemu możemy od razu zetrzeć plamę. Nie oparzymy się, bo przecież pozostała część urządzenia nie jest gorąca. A na gazówce trzeba poczekać, aż płyta ostygnie, a brud w tym czasie zaschnie.

Oszczędność miejsca

To też bardzo ważny aspekt. Kuchenka indukcyjna zajmuje zdecydowanie mniej miejsca. Zatem łatwiej ją wkomponować w planowanie przestrzeni. Z pewnością znajdzie się więcej alternatyw dla ustawienia mebli i wyposażenia kuchni.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

avatar
  Subscribe  
Powiadom o