Czemu pralka nie chce prać?

katarzyna | 30 listopada 2018

Regularna eksploatacja każdego z urządzeń elektrycznych prowadzi do zmniejszenia skuteczności sprzętu bądź nawet do całkowitego odmówienia posłuszeństwa. Są to sytuacje stresujące, gdyż wymagają od nas czasu na naprawę. Niekiedy kończą się również wizytą fachowca, co tym samym wymaga od nas sowitej zapłaty za usługę.

Chcąc pomóc rozwiązać takie problemy, tym razem przyjrzymy się kwestii, jaką jest fakt, iż pralka nie chce prać? Jak temu zaradzić?

1. Problem z zasilaniem

Pierwszy element warty uwagi to cały system zasilania. Może okazać się, że pralka jest niepodłączona do prądu, kable zasilające są uszkodzone bądź w gniazdku nie ma prądu. Są to najbardziej błahe, jednakże również najczęściej zdarzające się sytuacje, które bardzo łatwo rozwiązać. Dokładne oględziny zasilania pozwolą nam ocenić czy problem jest większego kalibru.

2. Nie działa przycisk on/off

Jeśli chcemy uruchomić pralkę, a pralka nie chce prać, warto kolejno sprawdzić sprawność przycisku włączającego urządzenie. Jego uszkodzenie może wstrzymywać sprzęt przed jakąkolwiek aktywnością. Dlatego właśnie oględziny tego elementu mogą okazać się owocne. Warto sprawdzić sam przycisk, przewody i miejsce, które łączy przycisk z modułem. Poluzowane złącza mogą okazać się przyczyną problemu lub połamana zębatka w pokrętle.

3. Awaria modułu sterującego

Tutaj warto sprawdzić przetwornice zasilającą moduł, jak i punkty lutownicze na przełącznikach programów. Luźne styki, jak i zalane czy zabrudzone łączenia mogły spowodować spięcie i zaprzestanie pracy modułu. Niekiedy problem rozwiązać może dopiero wymiana całego programatora, który jak się okazuje może nie nadawać się do reanimacji.

4. Osiadający kamień

Urządzenia wykorzystujące wodę do pracy, niekiedy przestają być sprawne ze względu na kamień osadzający się wewnątrz urządzenia. Twarda woda to zmora dzisiejszych czasów, dlatego w związku z nią, należy dokładnie obejrzeć bęben, przewody łączące, pompa odpływowa i grzałka. Elementy te mogą okazać się krokiem do rozwiązania zagadki, dlaczego pralka nie chce prać.

Warto zastosować specjalny preparat do czyszczenia pralek, który bardzo dobrze radzi sobie z zanieczyszczeniami tego typu (oczywiście w sytuacji, kiedy pralka jest w stanie puścić program na pustym bębnie). Nastaw urządzenie na minimum 60 stopni i zwykły program prania. W tym czasie po rozpuszczeniu środka odkamieniającego czyszczą się przewody, opaska gumowa, gdzie zalega proszek i zbierają się osady.

5. Zapchany filtr w pralce

Bardzo często zdarza się, że pralka nie chce prać, bo filtr jest zapchany od nieczystości. Wynika to z nieregularnej inspekcji filtra i brak pielęgnacji. Niestety zdarza się zawsze sytuacja, że w którymś momencie zapomnimy opróżnić kieszenie spodni i trafi się chusteczka, monety, kłaczki. Wszystko to osiada na filtrze i później jest problem z ruszeniem pralki, ponieważ moduł „wariuje”.

6. Zużyte szczotki silnika

Tak, szczotki węglowe mają swoją żywotność. Sukcesywnie skracają się, jak silnik pracuje. Tego problemu nie ma, gdy nasza pralka wyposażona jest w bezpośredni napęd. Sprawdź, jak jest w Twoim przypadku. Może wystarczy wstawić nowe szczotki i pralka zacznie normalnie prać. W innym przypadku wezwij fachowca, jeżeli nie czujesz się na siłach samodzielnie podjąć się naprawy.

7. Zerwany pasek napędowy

Silnik wprawia w ruch koło pasowe, które połączone jest paskiem napędowym. Jeżeli pasek rozciągnął się, poluzował lub o zgrozo zerwał pralka na pewno nie będzie chciała prać. Wymiana paska wcale nie musi być trudna. Trochę problemów jest przy naciąganiu, ale jest na to sposób. Zacznij najpierw od osadzenia na trzpieniu silnika, a później sukcesywnie naciągaj na koło. Pasek zawsze się rozciąga.

dlaczego pralka nie chce prac
Programator w pralce

8. Uszkodzona blokada drzwi w pralce

Jak pralka nie chce prać to nie tylko wina paska, szczotek i kamienia. To może być blokada drzwiczek. Jeżeli moduł nie zarejestruje zamknięcia drzwiczek to nici z prania. Symbol czerwonego kluczyka na panelu to znak, że blokada załączyła się i nie ma możliwości otwarcia drzwiczek. Gdy pomimo domknięcia zamka, nie zaskoczyła blokada istnieje prawdopodobieństwo, że nie działa.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 4

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments