Naprawiaj, nie wyrzucaj!
Dołącz do #RepairChallenge

Czemu pralka nie chce prać?

Czemu-pralka-nie-chce-prać

Regularna eksploatacja każdego z urządzeń elektrycznych prowadzi do zmniejszenia skuteczności sprzętu bądź nawet do całkowitego odmówienia posłuszeństwa. Są to sytuacje stresujące, gdyż wymagają od nas czasu na naprawę. Niekiedy kończą się również wizytą fachowca, co tym samym wymaga on nas sowitej zapłaty za usługę.

Chcąc pomóc rozwiązać Państwu takie problemy, tym razem przyjrzymy się kwestii, jaką jest fakt, iż pralka nie chcę prać? Jak temu zaradzić?

1. Zasilanie

Pierwszy element warty uwagi to cały system zasilania. Może okazać się, że pralka jest niepodłączona do prądu, kable zasilające są uszkodzone bądź w gniazdku nie ma prądu. Są to najbardziej błahe, jednakże również najczęściej zdarzające się sytuacje, które bardzo łatwo rozwiązać. Dokładne oględziny zasilania pozwolą nam ocenić czy problem jest większego kalibru.

2. Przycisk on/off

Jeśli chcemy uruchomić pralkę, a pralka nie chce prać, warto kolejno sprawdzić sprawność przycisku włączającego urządzenie. Jego uszkodzenie może wstrzymywać sprzęt przed jakąkolwiek aktywnością. Dlatego właśnie oględziny tego elementu mogą okazać się owocne. Warto sprawdzić sam przycisk, przewody i miejsce, które łączy przycisk z modułem. Poluzowane złącza mogą okazać się przyczyną problemu lub połamana zębatka w pokrętle.

3. Niesprawny moduł sterujący

Tutaj warto sprawdzić przetwornice zasilającą moduł, jak i punkty lutownicze na przełącznikach programów. Luźne styki, jak i zalane czy zabrudzone łączenia mogły spowodować spięcie i zaprzestanie pracy modułu. Niekiedy problem rozwiązać może dopiero wymiana całego programatora, który jak się okazuje może nie nadawać się do reanimacji.

4. Osiadający kamień

Urządzenia wykorzystujące w pracy wodę, niekiedy przestają być sprawne ze względu na kamień osadzający się na poszczególnych elementach budowy. Twarda woda to zmora dzisiejszych czasów w związku, z czym dokładne oględziny bębna, przewodów, modułu elektrycznego i programatora mogą okazać się krokiem do rozwiązania problemu. Warto zastosować specjalny preparat do czyszczenia pralek, który bardzo dobrze radzi sobie z zanieczyszczeniami tego typu (oczywiście w sytuacji, kiedy pralka jest w stanie puścić program na pustym bębnie).

5. Zapchany filtr w pralce

Bardzo często zdarza się, że pralka nie chce prać, bo filtr jest zapchany od nieczystości. Wynika to z nieregularnej inspekcji filtra i brak pielęgnacji. Niestety zdarza się zawsze sytuacja, że w którymś momencie zapomnimy opróżnić kieszenie spodni i trafi się chusteczka, monety, kłaczki. Wszystko to osiada na filtrze i później jest problem z ruszeniem pralki, ponieważ moduł “wariuje”.

Oceń post:
avatar
  Subscribe  
Powiadom o