Co zrobić ze starą lodówką? 2019-01-30

Co-zrobic-ze-stara-lodowka

Lodówka to jeden z najczęściej używanych sprzętów AGD na co dzień. Bez niej nasze życie byłoby bardzo utrudnione. Co jednak w przypadku, kiedy to urządzenie odmawia posłuszeństwa i trzeba je wymienić na nowe? Co zrobić ze starym lub niepotrzebnym sprzętem?

Pamiętaj! Obowiązujące przepisy nie pozwalają na wyrzucanie zarówno dużych, jak i małych sprzętów AGD na śmietnik. Za pozbycie się ich niezgodnie z prawem możesz zapłacić wysoką karę grzywny. Jak więc pozbyć się lodówki bądź innego sprzętu AGD, aby nie było to sprzeczne z prawem? Podpowiadamy poniżej!

Gdzie i jak oddać sprzęt AGD?

Jeśli planujesz zakupić nowy sprzęt, to oddaj zużyty sprzedającemu. Sklep, w którym dokonujesz zakupu ma obowiązek odebrać go od Ciebie bez pobrania jakichkolwiek opłat. Jedyne, co musisz zrobić, to zgłosić to wcześniej dostawcy. Co, jeśli nie planujesz nowego zakupu lodówki, a stary sprzęt jeszcze chodzi? W takim przypadku możesz spróbować sprzedać go lub oddać za darmo. Obecnie istnieje wiele portali internetowych, na których z łatwością można się ogłosić. Inną opcją jest PSZOK czyli Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Jest to też idealne rozwiązanie zwłaszcza, gdy masz do czynienia z niekompletnymi urządzeniami.

Jak przygotować lodówkę?

W instrukcji podanej przez producenta powinieneś znaleźć informacje o szkodliwości niektórych materiałów oraz miejscu gromadzenia elektrośmieci. Pamiętaj, aby uczynić lodówkę niezdatną do użycia. W tym celu wyjmij wtyczkę z gniazdka sieciowego i  odłącz przewód zasilający. Nie wyjmuj półek oraz pojemników. Należy pamiętać, że urządzenie zawiera media chłodzące oraz gazy izolacyjne, które wymagają fachowego usunięcia. Należy zwrócić na nie szczególną uwagę, aż do momentu dostarczenia lodówki do punktu zbiórki.

Pamiętaj! Każdy sprzęt po zakończonym okresie użytkowania oraz z oznakowaniem przekreślonego kontenera na odpady nie może być umieszczany razem z odpadami pochodzącymi z gospodarstwa domowego!

Co zrobić ze starą lodówką?
5 (100%) 3 votes
avatar
Anna

W dzieciństwie uwielbiała rozbierać na części pierwsze wszystkie zabawki, a obecnie przeniosło się to na urządzenia AGD. Lubi poznawać nowe rozwiązania technologiczne oraz przenosić je w życie codzienne. Majsterkuje, piecze ciasta i dużo pisze...

W celu poprawienia jakości usług korzystamy z plików cookies. Pozostając na stronie, wyrażasz zgodę na wykorzystanie tej technologii. Zgadzam się x