Pyroliza

katarzyna | 4 lutego 2021

Piekarniki z funkcją samoczyszczenia to prawdziwa gratka dla osób, które nie przepadają za żmudnym szorowaniem sprzętów z przypalonych resztek jedzenia. Tego typu funkcje pozwalają zaoszczędzić czas i energię. Jeżeli chcesz się dowiedzieć co to jest pyroliza oraz w jaki sposób z niej korzystać, przeczytaj nasz artykuł. Znajdziesz w nim wszystkie najpotrzebniejsze informacje!

Jak działa pyroliza?

Wbrew pozorom, to bardzo proste. Przy każdym pieczeniu potraw w piekarniku, na ściankach i dnie urządzenia zbierają się okruszki, plamy starego tłuszczu czy różnego rodzaju trudne do usunięcia substancje. Pyroliza została zaprojektowana w taki sposób, aby wszystkie te zanieczyszczenia spalić.

Piekarnik nagrzewa się od 400 do 500°C (w zależności od modelu). Resztki jedzenia pod wpływem temperatury i ciśnienia podgrzewają się do takiego stopnia, że w efekcie spalają się na popiół. Wówczas można je szybko i sprawnie usunąć z komory przy pomocy ściereczki czy gąbki.

źródło: amica.pl

Podstawowe informacje

Proces czyszczenia pyrolitycznego zwykle trwa od dwóch do nawet trzech godzin. Wszystko zależy od konkretnego modelu piekarnika, na przykład w Amice zajmuje to około 2 godziny i 30 minut. Czas ten jest potrzebny na rozgrzanie urządzenia, a potem jego właściwe ostudzenie. Producenci zalecają, aby decydować się na używanie tej funkcji w momencie, gdy zabrudzeń jest bardzo dużo lub są trudne do ręcznego umycia. Komora podczas cyklu musi być całkowicie pusta. Trzeba wyjąć z niej blachy, drabinki, prowadnice oraz innego rodzaju akcesoria.

Uwaga! Ze względu na fakt, że sprzęt nagrzewa się do bardzo wysokiej temperatury, drzwiczki mogą ulec nagrzaniu. Trzeba więc pilnować, by w pobliżu nie znajdowały się dzieci lub zwierzęta. Dodatkowe zalecenia na czas trwania programu:

  • Nie włączaj płyty kuchennej,
  • Zadbaj o odpowiednią wentylację,
  • Nie uruchamiaj oświetlenia piekarnika,
  • Nie wyłączaj cyklu i nie zmieniaj jego ustawień.

Pamiętaj, żeby zapoznać się z instrukcją obsługi swojego piekarnika. Tam znajdują się informacje o awaryjnym otwieraniu drzwi – np. w momencie, gdy w środku komory pozostał jakiś przedmiot. Większość modeli automatycznie blokuje drzwi, gdy temperatura przekroczy konkretną wartość, dlatego zawsze najpierw konieczne będzie wystudzenie wnętrza.

Czy pyroliza jest bezpieczna?

Poza podstawowym pytaniem, czyli: co to jest pyroliza, w głowie pojawia się również myśl: ale czy to bezpieczne? W końcu urządzenie nagrzewa się do bardzo wysokiej temperatury. Jeżeli chodzi o sam sprzęt, tutaj nie trzeba się martwić. Podzespoły piekarnika są zaprojektowane w taki sposób, by ciepło nie powodowało żadnych awarii.

Warto mieć jedynie na uwadze, żeby nie umieszczać piekarnika tuż obok lodówki w zabudowie. Obecnie, ze względu na to, że stosuje się odpowiednio dostosowaną izolację (np. 18 mm), nie ma problemów z takim ustawieniem w przypadku korzystania ze zwykłych programów, ale przy pyrolizie sprawa wygląda nieco inaczej. Ciepło, promieniujące z komory, może negatywnie wpłynąć na działanie chłodziarki, stąd zaleca się zachować większą odległość.

Jeżeli chodzi o dym i zapach, który wydobywa się z piekarnika podczas spalania odpadków, wszystko zależy od poziomu zabrudzeń. Aby zminimalizować ich ilość, warto przed rozpoczęciem programu usunąć ze środka większe fragmenty jedzenia, które spadły w trakcie pieczenia. Poza tym zaleca się podczas czyszczenia uruchamiać okap.

co to jest pyroliza
źródło: electrolux.pl

Jaki piekarnik z pyrolizą wybrać?

W ostatnim czasie coraz więcej urządzeń jest wyposażonych w funkcję pyrolizy, ale niestety tego typu sprzęty wciąż pozostają odpowiednio droższe. Można mieć więc nadzieję, że wraz z popularyzacją samoczyszczenia, ich cena zacznie spadać. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze modele:

  • Amica ED57529B X-TYPE Pyro z sensorowym wyświetlaczem LED, trybem szybkiego nagrzewania, blokadą programatora, prowadnicami teleskopowymi z hamulcem oraz komorą, wykonaną z łatwoczyszczącej emalii EasyClean. Cena: ok. 1600 zł;
  • Electrolux EOE7P31Z SenseCook, zawierający przydatną termosondę do monitorowania temperatury potraw, system szybkiego pieczenia Even Cooking, funkcję rozmrażania, sterowanie dotykowe i płynnie zamykające się drzwi. Cena: ok. 2500 zł;
  • Bosch HBG6750S1 z linii Serie 8, wyposażony w termoobieg 4D (równomierne pieczenie na czterech poziomach jednocześnie), 13 rodzajów grzania, oświetlenie halogenowe i chłodny front. Cena: ok. 3400 zł.

Przy wyborze piekarnika weź pod uwagę jego klasę energetyczną, pojemność, a także zastosowane przez producenta technologie. Warto również sprawdzić, czy na rynku znajdują się części zamienne do wybranego modelu, aby w razie awarii móc szybko dokonać naprawy.

Zobacz nasze inne artykuły:

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.9 / 5. Liczba głosów: 11

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będę wdzięczny za komentarze.x