Co oznacza czerwony kranik w zmywarce?

patrycja | 26 listopada 2019

Zmywarka to sprzęt, który uwielbia każda Pani Domu. Wyręcza nas w przykrym obowiązku stania przy zlewie i mycia naczyń. A jak wiadomo, można ten czas zamiast na sprzątanie, przeznaczyć na inne przyjemności – hobby, czas z bliskimi… Dlatego tak praktyczne wydaje się posiadanie zmywarki. Wielofunkcyjnej i sprawnej. No właśnie sprawnej to często słowo klucz. Bo dzisiejsze sprzęty nierzadko ulegają usterkom. Jedną z częściej spotykanych w przypadku zmywarki jest pojawiający się czerwony kranik. Co oznacza taka kontrolka? Jakie części się popsuły? Czy da się je wymienić i za ile? Sprawdźmy!

Jakie modele posiadają symbol czerwonego kraniku?

Nie ma jednego rodzaju producenta, którego sprzęty odznaczałyby się tą ikonką. Wiele marek stosuje ten rodzaj przekazu użytkownikowi sprzętu. Opcja ta pojawia się oczywiście w nowszych modelach, które są wyposażone w wyświetlacz. W przypadku usterki najczęściej zauważamy czerwony kranik, który mruga na wyświetlaczu zmywarki. Ostatnio dość często spotykamy się z tym problemem w urządzeniach marki Bosch.

Co oznacza czerwony kranik w zmywarce?

Co oznacza mrugający czerwony kranik?

Kranik symbolizuje oczywiście problem z wodą. Jednak możliwości sprecyzowania tej usterki, a także jej rozwiązania jest kilka. Prawdopodobnie pojawił się wyciek. Gdzie i dlaczego?

Bardzo możliwe, że woda znajduje się w dolnej misce zmywarki. Skąd się tam wzięła? Na przykład przez pęknięte wężyki, przez które kapie woda. Albo przez zużyte uszczelki, które powodują nieszczelność i również doprowadzają do wycieku.

Jak się pozbyć wody z misy? Najprostszym rozwiązaniem jest przewrócenie zmywarki na bok i wylanie zalegającej wody.
UWAGA! Podczas przewrócenia urządzenia woda może dostać się do innych podzespołów zmywarki, tych elektrycznych i trwale je uszkodzić. Zatem ten sposób testujesz na własną odpowiedzialność!

Co oznacza czerwony kranik w zmywarce?

Sprawdź pompę!

Co zrobić jeśli okazuje się, że misa jest ok i nie znajdujesz zalegającej w niej wody? Sprawdź stan pompy. Ikonka czerwonego kraniku sygnalizuje nie tylko wyciek (choć najczęściej) ale także problem z pompą przez co pobór wody zostaje wstrzymany.

Instrukcja serwisowa tak opisuje ten problem: „Przyczyną tego zjawiska może być zanieczyszczenie pompy wyrzutowej, którą w wypadku wystąpienia tego problemu należy dokładnie oczyścić. Na początku należy opróżnić zmywarkę z wody przy użyciu małego naczynia czy łyżki wazowej.”

Co oznacza czerwony kranik w zmywarce?

Jak naprawić taką usterkę?

Po pierwsze i najważniejsze: w przypadku wszystkich napraw, także tej, odłączamy urządzenie od źródła zasilania.

Następnie opróżniamy zmywarkę z naczyń a także wyciągamy kosze. Potem sprawdzamy dno urządzenia – czy woda zalega w misie.

Szukając przyczyny tej usterki sprawdzamy stan odpływu – węży, filtrów oraz pompy. Dodatkowo warto rzucić okiem na stan uszczelek.

Reset. Wielu producentów zaleca zrobić reset zmywarki. Instrukcja wykonania go krok po kroku z pewnością jest opisana w karcie serwisowej produktu. Pamiętaj jednak, że takie rozwiązanie może okazać się tylko chwilowe. Bowiem jeśli usterka dotyczy uszkodzenia któregoś z elementów, to tylko naprawa obecnego lub wymiana na nową część pozwoli na trwałe pozbycie się problemu.

Zadbaj o filtr, pamiętaj o jego regularnym czyszczeniu

Nie bagatelizuj sygnałów, które wysyła Ci urządzenie. Jakiekolwiek, nieważne czy pralka, lodówka czy zmywarka. Pamiętaj, że zaniedbanie małej sprawy może doprowadzić do większych uszkodzeń, które będą nie tylko bardziej czasochłonne ale również bardziej kosztowne.

Ponadto, jeśli masz dodatkowe pytania lub w Twoim urządzeniu pojawił się niejasny dla Ciebie błąd, napisz do nas! Wyślij maila na adres: wdn@north.pl i opisz dokładnie, co się dzieje z Twoim urządzeniem. Postaramy się pomóc!

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.1 / 5. Liczba głosów: 13

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

avatar
4 Comment threads
4 Thread replies
5 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
GrzegorzIwonaKatarzynaKarolinaAleksandra Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Grazyna
Gość
Grazyna

symbol kranu to nie jest problem z poborem wody tak jak w pralce ?

Ireneusz
Gość
Ireneusz

moja zmywarka pobiera wode ale kranik nie swieci sie i wyglada na to ze reset nic nie reaguje wyglada na to ze nie grzeje wody oraz nie plucze nawet wstepnie co to moze byc

Aleksandra
Admin

Prawdopodobnie grzałka do wymiany.

Karolina
Gość
Karolina

Zmywarka Bosch silence Plus smv46,program startuje i dopiero po jakimś czasie pojawia się komunikat,symbol kranu i błąd E09.

Katarzyna
Admin

a czy zmywarka podgrzewa w ogóle wodę?

Iwona
Gość
Iwona

Mam ten problem świeci się lampka kranik E:15 .i nie chce się wyłączyć ani zresetować zmywarka.co zrobić.wylaczyc przez wyłączenie z gniazdka.do tej pory nie miałam problemu.dzis dałam tabletkę do umycia zmywarki (nie dość że wylało się trochę wody na zewnątrz.co mi się nigdy nie zdążyli to nie działa.a czerwona kontrolka na dole też się nie świeci pomocy

Grzegorz
Gość
Grzegorz

Zmywarka Bosch ma problem z rozpoczęciem zmywania. Zaczyna coś tam robić i po kilku minutach sygnalizuje błąd kranika. Otwarcie na chwilę drzwi zmywarki zanim zgłosi błąd pozwala na poprawną pracę (serio to nie kawał).