Co oznacza czerwony kranik w zmywarce?

aleksandra | 26 listopada 2019

Zmywarka to sprzęt, który cieszy się ogromną popularnością na rynku. I nic dziwnego – pozwala ograniczyć mycie naczyń do minimum, a co za tym idzie, umożliwia spożytkowanie czasu na ulubione hobby czy spotkania z bliskimi. Niestety, czasami może zdarzyć się tak, że zmywarka odmówi posłuszeństwa. Jedną z najczęściej spotykanych awarii jest pojawiający się czerwony kranik. Co oznacza taka kontrolka? Jakie części się popsuły? Czy da się je wymienić? Odpowiadamy w artykule!

Co oznacza mrugający czerwony kranik?

Krótko mówiąc, ikona czerwonego kranu, który mruga na ekranie zmywarki, symbolizuje problem z wodą. Obecnie bardzo wielu producentów decyduje się używać tego rodzaju komunikatu, wobec czego rozwiązania są uniwersalne, choć najczęściej można spotkać opisywany symbol w urządzeniach marki Bosch. Niestety, powodów jego występowania może być kilka. Poniżej przedstawiamy listę najpopularniejszych usterek.

Co oznacza czerwony kranik w zmywarce?

Potencjalne usterki

Woda w misie zmywarki

Każda zmywarka jest wyposażona w misę, która znajduje się na spodzie urządzenia. Jest to miejsce, do którego spływa woda, pojawiająca się w wyniku nieprawidłowego działania sprzętu. Wycieki mogą być spowodowane przez:

  • Zużyte uszczelki,
  • Pęknięte wężyki,
  • Uszkodzony płaszcz wodny,
  • Uszkodzony elektrozawór.

Jak się pozbyć wody z misy? Najprostszym rozwiązaniem jest przewrócenie zmywarki na bok i wylanie tego, co się w niej zebrało. Przy okazji warto również skontrolować stan czujnika pływakowego, który przy zalaniu mógł się zawiesić, zabrudzić lub uszkodzić. Jest to element, odpowiadający za kontrolowanie poziomu wody w zmywarce – bez niego urządzenie nie ma szans prawidłowo funkcjonować.

UWAGA! Podczas układania zmywarki na boku woda może dostać się do innych podzespołów, w tym także tych elektrycznych, zatem sposób ten należy wykonywać na własną odpowiedzialność.

Rozwiązanie: sprawdź stan wężyków, uszczelek, płaszcza wodnego i elektrozaworu. Jeśli któryś z nich jest uszkodzony, dokonaj wymiany. Kiedy woda przestanie cieknąć, kranik nie powinien znowu się pojawić.

płaszcz wodny do zmywarki
Płaszcz wodny

Awaria elektrozaworu

Opisywana ikona najczęściej sygnalizuje wyciek, ale może być związana również z problemem w poborze wody. Jeżeli woda nie pojawi się w urządzeniu na samym początku cyklu, ten nie ma możliwości wystartować. Tutaj najczęściej winny jest elektrozawór na wężu, który ma za zadanie otwierać i zamykać przepływ wody w zależności od tego, ile jest jej potrzebne. Gdy ulegnie awarii obieg ten zostanie zaburzony.

Rozwiązanie: sprawdź działanie elektrozaworu. Wymontuj go ze zmywarki i podłącz bezpośrednio do prądu. Jeżeli nie będzie brzęczał i nie ulegnie otwarciu, oznacza to, że jest uszkodzony. W niektórych przypadkach może pomóc przeczyszczenie sitka na wlocie, ponieważ często osadza się na nim kamień.

Problem z odpływem wody

Może dojść również do przeciwnej sytuacji, czyli takiej, w której urządzenie pobierze wodę, ale nie będzie mogło jej odpompować. Wtedy również może pojawić się czerwony kranik, sygnalizujący awarię. Tutaj przyczyn może być kilka. Najgorszy scenariusz to uszkodzenie pompy odpływowej, którą w takim przypadku trzeba koniecznie wymienić. Na szczęście czasami może pomóc także jej wyczyszczenie – wcześniej należy opróżnić zmywarkę z wody przy użyciu małego naczynia czy łyżki wazowej.

Jeśli chodzi o odprowadzanie wody, bardzo często wina leży w zbyt nieregularnej konserwacji, do której należy:

  • Usuwanie zabrudzeń z odpływu,
  • Kontrolowanie stanu węży, które mogą zapychać się kamieniem,
  • Oczyszczanie filtra.

Rozwiązanie: sprawdź odpływ, filtr i węże. Przeprowadź proces odkamieniania, by usunąć szkodliwe zanieczyszczenia. W razie potrzeby wymień pompę odpływową – możesz sprawdzić ją sposobem na krótko.

Przepływomierz

Opisaliśmy już przypadek, w którym woda nie jest pobierana, a także ten, gdy nie może być odprowadzona. A co zrobić, gdy nalewa się i wylewa bez przerwy, natomiast na wyświetlaczu wyświetla się czerwony kranik? Prawdopodobnie doszło do problemów z działaniem przepływomierza, który ma za zadanie mierzyć ilość wody nabieranej do zmywarki.

Rozwiązanie: przeczyść przepływomierz oraz jego styki. Jeżeli to nie pomoże, zrób pomiarów multimetrem i dokonaj wymiany, gdy część okaże się zepsuta.

przepływomierz
Przepływomierz

Niepopularne przyczyny

Czasami, ale bardzo rzadko, powodem pojawiającego się kranu może być niesprawna grzałka. Wówczas mruga on dlatego, że urządzenie nie może nagrzać wody. W takim przypadku cykl zazwyczaj zatrzymuje się po kilku minutach, a po otworzeniu drzwiczek naczynia i woda są zimne. Wymiana grzałki powinna rozwiązać problem.

Możliwe również, że doszło do kłopotów z modułem sterowania. Jak każda część elektroniczna, mógł się zawiesić, przepalić lub uszkodzić. Doraźnie może pomóc reset. Zwykle kroki, potrzebne do zresetowania systemu, znajdują się w instrukcji obsługi urządzenia.

Pamiętaj, by przez każdymi pracami wewnątrz zmywarki odłączyć ją od źródła zasilania – tylko wtedy można mieć pewność, że nie dojdzie do zwarcia. Ważnym jest również, by nie bagatelizować sygnałów, które wyświetlane są na ekranie. Zaniedbanie małej usterki często prowadzi do poważniejszych problemów, których rozwiązanie staje się kosztowne i czasochłonne.

co oznacza czerwony kranik

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.6 / 5. Liczba głosów: 45

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
59 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Grazyna

symbol kranu to nie jest problem z poborem wody tak jak w pralce ?

Patrycja

owszem i o tym też jest wzmianka w artykule 🙂

Ireneusz

moja zmywarka pobiera wode ale kranik nie swieci sie i wyglada na to ze reset nic nie reaguje wyglada na to ze nie grzeje wody oraz nie plucze nawet wstepnie co to moze byc

Karolina

Zmywarka Bosch silence Plus smv46,program startuje i dopiero po jakimś czasie pojawia się komunikat,symbol kranu i błąd E09.

Katarzyna

a czy zmywarka podgrzewa w ogóle wodę?

Iwona

Mam ten problem świeci się lampka kranik E:15 .i nie chce się wyłączyć ani zresetować zmywarka.co zrobić.wylaczyc przez wyłączenie z gniazdka.do tej pory nie miałam problemu.dzis dałam tabletkę do umycia zmywarki (nie dość że wylało się trochę wody na zewnątrz.co mi się nigdy nie zdążyli to nie działa.a czerwona kontrolka na dole też się nie świeci pomocy

Wiola

Mam ten sam problem.czy wiadomo jak to naprawić?

Patrycja

kranik to problem z wodą. Proszę podać więcej informacji -model sprzętu oraz szczegóły usterki (nie pobiera wody lub pobiera cały czas, woda wycieka lub urządzenie nie rozpoczyna cyklu? )

Grzegorz

Zmywarka Bosch ma problem z rozpoczęciem zmywania. Zaczyna coś tam robić i po kilku minutach sygnalizuje błąd kranika. Otwarcie na chwilę drzwi zmywarki zanim zgłosi błąd pozwala na poprawną pracę (serio to nie kawał).

Paweł

Zmywarka SMS25AI02E/51 zaczyna cykl mycia i po kilku minutach czerwony kranik. Najczęściej dzieje się to przy krótkim programie. Dłuższy czasami zakańcza się bez błędu. Sitka czyste.
Po otwarciu zmywarki, gdy wystąpił błąd, okazuje się, że jest w niej za mało wody.
W czym może być problem?

Kasia

Zmywarka Bosh, w trakcie mycia przestała pobierać wodę. Po otwarciu drzwi zmywarki okazało sie, że świeci sie czerwony kranik. W zmywarce sucho, pozostało do końca cyklu 27 minut z 80. Naczynia czyste. Sitko wyczyszczone, nic nie zapchane- oczywiście wewnatrz zmywarki…Co dalej?

Kasia

Moja ewidentnie nie pobiera wody, czy te pompe mozna przeczyscic lub wymienic samemu? jesli tak to prosze podeslac instrukcje, bo filmik powyzej chyba nie jest do edycji.dziekuje

Rafal

Bosch to złomy posiadam wiem. Celowo pompogrzalka jest umieszczona nisko i jak się pojawi delikatny wyciek odrazu stoi w wodzie i dochodzi po pewnym czasie do zwarcia . Pompa plus wymiana połowa wartości zmywarki .w skrócie kranik oznacza wodę w dolnej części misy która dostała się przez uszczelniacz w dnie tego plastikowego sitka albo zatkany dopływ wody zarosło sitko w wężu podłączenia wody.

Milena

Dlaczego uważają Państwo, że „zmywarka to sprzęt, który uwielbia każda PANI domu”? Czy według Państwa „przykry obowiązek stania przy zlewie i mycia naczyń to wyłącznie kobiecy problem? Po co szerzycie takie głupie i szkodliwe stereotypy? Przypominam, że mamy XXI wiek i każdy może umyć swoje gary osobiście – z pomocą zmywarki lub bez niej i brak penisa nie ma tu nic do rzeczy.

Katarzyna

Te dwa zdania wyjęte z artykułu, nie miały na celu szkalowania niczyich uczuć, ani tym bardziej obrażania płci. Jeżeli poczuła się Pani dotknięta w jakichkolwiek sposób lub urażona jest nam przykro z tego powodu, za co przepraszamy. To nie jest szerzenie żadnych stereotypów, lecz nawiązanie do tematu, że zmywarka do naczyń wyręcza domowników z mycia.

Milena

Tak, poczułam się dotknięta i urażona oraz potraktowana niesprawiedliwie jako kobieta. Proszę zatem użyć słowa „domownik” a nie PANI domu. Inaczej JEST to szerzenie stereotypu szkodliwego dla mnie, dla Pani i dla każdej kobiety czego sobie nie życzę ponieważ osobiście do roli zmywarki się nie poczuwam.

Edyta

o! Feministka. Zapraszam do walki o prawa kobiet w krajach islamskich.

Milena

A ja zapraszam do garów i na zmywak skoro to Pani odpowiada.

Lucjan

Czytam tę stronę bo mam ten sam problem co inni użytkownicy zmywarek Bosch i szukam tu podpowiedzi a nie marudzenia nawiedzonej baby – Mileny piszącej nie na temat.

Krzysztof

Witam mam zmywarkę siemens i jest problem zmywarka zaczyna pobierać wodę i nie przestaje co się dzieje dziękuje

Katarzyna

albo elektrozawór nie zamyka się albo zmywarka ma problem z ustaleniem stanu wody na podstawie przepływu.

Aleksandra

Witam, bardzo proszę o podpowiedz. Spółdzielnia grzebala przy rurach i poszedł w krany syf, zatkała się wielkość kranów i trzeba było przeczyścić sitka, kolejna była pralka która nie pobierała wody, a teraz zmywarka BOSCH silence plus 3 in 1. Mniemam że tu też się zatkalo bo świeci się kranik, a po otwarciu słychać szum ale w zmywarce nie ma wody ale ponieważ kupiliśmy mieszkanie używane gdzie była już zmywarka, po drugie jest zabudowana w meblach, pytanie gdzie szukać i jak się dostać do dopływu wody, żeby ewentualnie wyczyścić i żeby zaciągnęła wodę.

Janusz

Zmywarka samsung sn65e011eu/80 mruga ikona kranu. Wody nie ma w zmywarce ale jak naleje ją sam ręcznie to usuwa ją i tak co chwilę się załącza pompa i odpompowuje wodę nawet jak jej nie ma włącza się na sucho i tak non stop w kółko. Co może być przyczyną

Katarzyna

pływak, awaria mikrowłącznika .

Janusz

Dziękuję.
A gdzie to znajdę i wymienię i jaki koszt??

Cezary

Mam pytanko. Po zakonczonej pracy zmywarki woda spłyneła normalnie ale nagle zmywarka wymusza kolejną porcję wody która nie leci. Nalałem wody do odpływu i zeszła normalnie. Odkręciłem elektrozawór i wsadziłem do wiaderka z wodą. Nie pobiera wody. Czy zakupić elektrozawór bo po obiawach to jest przyczyną czy też wytargać zmywarkę przechylać itp. Zmywarka nie chce wystartowac bo świeci sie kranik i nie mam pewnosci czy jest to elektrozawor ktory podejrzewam

Katarzyna

elektrozawór nie otwiera się, wymienić na nowy.

Aga

Witam. Czy kranik może pojawić się gdyż ciśnienie wody w wodociągu jest zbyt niskie? U mnie występują spadki ciśnienia i podejzewam że to powoduje problem. Czy zmywarkę można w ten sposób uszkodzić? Dziękuję

Katarzyna

tak dokładnie, uszkodzić to może niekoniecznie, ale zmywanie nie będzie efektywne.

Artur

Kupiłem nowa pralke boscha, zostala zamontowana i teraz nie chce ruszyc bo czerwony kran wyskoczyl. Pierwsze raz i fallstart:)

Co moge zrobic? Malo sie znam

pioter

Witam
Prosze o pomoc. Bosch SMV50E70EU
Czasami rusza i po 10-15 sekindach staje czerwony kranik sie swieci. A czasami ruszy popracuje z 10 min i staje. Pobierze wode cos tam poburczy jak by zaczela myc i staje

Kasia

Witam mam zmywarkę Boscha po włączeniu zmywarki pojawia się kranik jak ja otworzę i zamknę to działa ale nie do końca po 30 minutach staje i piszczy i zaś kranik A w zmywarce jest gorąca woda co jest przyczyna

Kasia

Tak

Michał

Dzień dobry, u mnie w zmywarce Bosch pojawił się problem czerwonego kranika podczas pracy na programie 70C, czasem zmywarka stawała ,po resecie oraz zmiany programu na auto działała bez problemu.Problem pojawiał się tylko na myciu na tym programie więc go w ogóle przestałem używać. Niestety postanowiłem włączyć na program 70C i stanęła ponownie, po resetach itp. nic nie pomogło aż w końcu cudowne ozdrowienie i po zmianie na program auto ruszyła. Teraz nie chce w ogóle zastartować- śweci się czerwony kranik. Czy to elektrozawór,czy pompa. Proszę o odpowiedź.

Łukasz

Dzień dobry,
Włączyłem zmywarkę Siemens SR614X01CE ze środkiem czyszczącym na program 1h. Po czasie zauważyłem mały wyciek z przodu zmywarki (głównie piana). Z tyłu całkowicie sucho. Od tego czasu cały czas miga dioda kranu (dioda dopływu wody). W zmywarce nie ma wody, jedynie na dnie odpływu było trochę wody z pianą. Zmywarka nie reaguje na żadne przyciski, jedynie miga dioda dopływu wody. Odłączyłem na 2 minuty jak było napisane w instrukcji i nadal to samo. Filtr w odpływie wody jest czysty. Czy to możliwe że zalało mi zmywarkę w środku.

Arek

Witam serdecznie. Mam problem z symbolem kranika w zmywarce Bosch. U mnie sytuacja jest taka że zmywarka normalnie pracuje przez cały cykl prania i mam wrażenie że jak już skończy prac to piszczy że już skończyła i powtarza to piszczenie przez dłuższy czas aż podejdę do niej i ja otwieram i wtedy właśnie jest widoczny symbol czerwonego kranika. Dodam że naczynia są czyste, niema żadnej wody na dnie zmywarki. Wszystko jest niby ok. Proszę o pomoc jaką cześć mam u Was kupić żeby nie świecił się ten kranik. Z góry dziękuję za informację. Pozdrawiam

Arek

Bosch smv51e30eu/01

Arek

????

Robert

Witam, prosba o diagnostyke
Sprzet: Bosh Silent Plus SMV50E90EU
Objawy: Woda wypomopowana ale pompka zalacza sie w cyklach kilkudzesieciosekundowych probujac wyciagnac wode ktorej juz nie ma. Nie reaguje na reset i wylaczenie z pradu ani otwarcie drzwi. Mruga kranik.
Dziekuje i pozdrawiam

Robert

Witam,
Jest woda w tacce ociekowej wiec wyciek, tylko kwestia skąd?
Jakie sa rekomendacje dot. lokalizowania wycieku?
Dziekuje i pozdrawiam
Robert

Kasia

Zmywarka bosch. Cykl mycia zakończył się ale zmywarka cały czas buczy jak przy wypompowywaniu wody. Ikonka kranika świeci na czerwono. Jaka może być przyczyna?

Patryk

Zmywarka wyświetla kranik, nie chce zakończyć programu tj dochodzi do 1min i tak może wiecznie tkwić. Resetuje tylko do okrojonych czasowo programów. Wymieniłem elektrozawór i nic. Zaobserwowałem że ze spryskiwaczy wydostaje sie roztwór wody z solą ale jakby bez ciśnienia spryskiwacze stoją w miejscu, pompa odsysa wodę.
Co to moze byc ? I jesli kabelek przy elektrozaworze nie bylby dobrze docisniety/polaczony to moglby dawac takie efekty?

Katarzyna

nie ma ciśnienia, ramiona stoją, wiec pompa myjąca może być wadliwa. Sól nie powinna wydostawać się ze spryskiwaczy, warto przyjrzeć się zasobnikowi na sól, ewentualnie sprawdzić nakrętkę czy jest dokręcona.

Tomasz

Dzień dobry. Zmywarka Bosch SPV50E00EU/21 (SD4P1B) świeci się czerwony kranik. Zmywarka pobiera wodę, wykonuje pełny cykl mycia, wypompowuje wodę, natomiast naczynia są niedomyte a woda w trakcie mycia jest zimną. Czy to awaria grzałki ?

Katarzyna

Dobry wieczór,mam zmywarke Bosh silence plus typ sms53l68eu/45. Naczynia umyte,ale mruga czerwony kranik i błąd e 15. Nie da się wyłączyć,ani zresetować. Proszę o pomoc. Katarzyna

Katarzyna

Znalazłam rozwiązanie 😊Wyłączylam z gniazdka i przechylilam zmyware na plecy, woda z czujnika wyleciala i zmywarka zaczęła działać 👍