Co oznacza czerwony kranik w zmywarce?

aleksandra | 26 listopada 2019

Zmywarka to sprzęt, który cieszy się ogromną popularnością na rynku. I nic dziwnego – pozwala ograniczyć mycie naczyń do minimum, a co za tym idzie, umożliwia spożytkowanie czasu na ulubione hobby czy spotkania z bliskimi. Niestety, czasami może zdarzyć się tak, że zmywarka odmówi posłuszeństwa. Jedną z najczęściej spotykanych awarii jest pojawiający się czerwony kranik. Co oznacza taka kontrolka? Jakie części się popsuły? Czy da się je wymienić? Odpowiadamy w artykule!

Co oznacza mrugający czerwony kranik?

Krótko mówiąc, ikona czerwonego kranu, który mruga na ekranie zmywarki, symbolizuje problem z wodą. Obecnie bardzo wielu producentów decyduje się używać tego rodzaju komunikatu, wobec czego rozwiązania są uniwersalne, choć najczęściej można spotkać opisywany symbol w urządzeniach marki Bosch. Niestety, powodów jego występowania może być kilka. Poniżej przedstawiamy listę najpopularniejszych usterek.

Co oznacza czerwony kranik w zmywarce?

Potencjalne usterki

Woda w misie zmywarki

Każda zmywarka jest wyposażona w misę, która znajduje się na spodzie urządzenia. Jest to miejsce, do którego spływa woda, pojawiająca się w wyniku nieprawidłowego działania sprzętu. Wycieki mogą być spowodowane przez:

  • Zużyte uszczelki,
  • Pęknięte wężyki,
  • Uszkodzony płaszcz wodny,
  • Uszkodzony elektrozawór.

Jak się pozbyć wody z misy? Najprostszym rozwiązaniem jest przewrócenie zmywarki na bok i wylanie tego, co się w niej zebrało. Przy okazji warto również skontrolować stan czujnika pływakowego, który przy zalaniu mógł się zawiesić, zabrudzić lub uszkodzić. Jest to element, odpowiadający za kontrolowanie poziomu wody w zmywarce – bez niego urządzenie nie ma szans prawidłowo funkcjonować.

UWAGA! Podczas układania zmywarki na boku woda może dostać się do innych podzespołów, w tym także tych elektrycznych, zatem sposób ten należy wykonywać na własną odpowiedzialność.

Rozwiązanie: sprawdź stan wężyków, uszczelek, płaszcza wodnego i elektrozaworu. Jeśli któryś z nich jest uszkodzony, dokonaj wymiany. Kiedy woda przestanie cieknąć, kranik nie powinien znowu się pojawić.

płaszcz wodny do zmywarki
Płaszcz wodny

Awaria elektrozaworu

Opisywana ikona najczęściej sygnalizuje wyciek, ale może być związana również z problemem w poborze wody. Jeżeli woda nie pojawi się w urządzeniu na samym początku cyklu, ten nie ma możliwości wystartować. Tutaj najczęściej winny jest elektrozawór na wężu, który ma za zadanie otwierać i zamykać przepływ wody w zależności od tego, ile jest jej potrzebne. Gdy ulegnie awarii obieg ten zostanie zaburzony.

Rozwiązanie: sprawdź działanie elektrozaworu. Wymontuj go ze zmywarki i podłącz bezpośrednio do prądu. Jeżeli nie będzie brzęczał i nie ulegnie otwarciu, oznacza to, że jest uszkodzony. W niektórych przypadkach może pomóc przeczyszczenie sitka na wlocie, ponieważ często osadza się na nim kamień.

Problem z odpływem wody

Może dojść również do przeciwnej sytuacji, czyli takiej, w której urządzenie pobierze wodę, ale nie będzie mogło jej odpompować. Wtedy również może pojawić się czerwony kranik, sygnalizujący awarię. Tutaj przyczyn może być kilka. Najgorszy scenariusz to uszkodzenie pompy odpływowej, którą w takim przypadku trzeba koniecznie wymienić. Na szczęście czasami może pomóc także jej wyczyszczenie – wcześniej należy opróżnić zmywarkę z wody przy użyciu małego naczynia czy łyżki wazowej.

Jeśli chodzi o odprowadzanie wody, bardzo często wina leży w zbyt nieregularnej konserwacji, do której należy:

  • Usuwanie zabrudzeń z odpływu,
  • Kontrolowanie stanu węży, które mogą zapychać się kamieniem,
  • Oczyszczanie filtra.

Rozwiązanie: sprawdź odpływ, filtr i węże. Przeprowadź proces odkamieniania, by usunąć szkodliwe zanieczyszczenia. W razie potrzeby wymień pompę odpływową – możesz sprawdzić ją sposobem na krótko.

Przepływomierz

Opisaliśmy już przypadek, w którym woda nie jest pobierana, a także ten, gdy nie może być odprowadzona. A co zrobić, gdy nalewa się i wylewa bez przerwy, natomiast na wyświetlaczu wyświetla się czerwony kranik? Prawdopodobnie doszło do problemów z działaniem przepływomierza, który ma za zadanie mierzyć ilość wody nabieranej do zmywarki.

Rozwiązanie: przeczyść przepływomierz oraz jego styki. Jeżeli to nie pomoże, zrób pomiarów multimetrem i dokonaj wymiany, gdy część okaże się zepsuta.

przepływomierz
Przepływomierz

Niepopularne przyczyny

Czasami, ale bardzo rzadko, powodem pojawiającego się kranu może być niesprawna grzałka. Wówczas mruga on dlatego, że urządzenie nie może nagrzać wody. W takim przypadku cykl zazwyczaj zatrzymuje się po kilku minutach, a po otworzeniu drzwiczek naczynia i woda są zimne. Wymiana grzałki powinna rozwiązać problem.

Możliwe również, że doszło do kłopotów z modułem sterowania. Jak każda część elektroniczna, mógł się zawiesić, przepalić lub uszkodzić. Doraźnie może pomóc reset. Zwykle kroki, potrzebne do zresetowania systemu, znajdują się w instrukcji obsługi urządzenia.

Pamiętaj, by przez każdymi pracami wewnątrz zmywarki odłączyć ją od źródła zasilania – tylko wtedy można mieć pewność, że nie dojdzie do zwarcia. Ważnym jest również, by nie bagatelizować sygnałów, które wyświetlane są na ekranie. Zaniedbanie małej usterki często prowadzi do poważniejszych problemów, których rozwiązanie staje się kosztowne i czasochłonne.

co oznacza czerwony kranik

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.7 / 5. Liczba głosów: 30

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

avatar
9 Comment threads
13 Thread replies
12 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
15 Comment authors
KatarzynaKrzysztofAleksandraKasiaMilena Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Grazyna
Gość
Grazyna

symbol kranu to nie jest problem z poborem wody tak jak w pralce ?

Patrycja
Gość
Patrycja

owszem i o tym też jest wzmianka w artykule 🙂

Ireneusz
Gość
Ireneusz

moja zmywarka pobiera wode ale kranik nie swieci sie i wyglada na to ze reset nic nie reaguje wyglada na to ze nie grzeje wody oraz nie plucze nawet wstepnie co to moze byc

Karolina
Gość
Karolina

Zmywarka Bosch silence Plus smv46,program startuje i dopiero po jakimś czasie pojawia się komunikat,symbol kranu i błąd E09.

Katarzyna
Admin

a czy zmywarka podgrzewa w ogóle wodę?

Iwona
Gość
Iwona

Mam ten problem świeci się lampka kranik E:15 .i nie chce się wyłączyć ani zresetować zmywarka.co zrobić.wylaczyc przez wyłączenie z gniazdka.do tej pory nie miałam problemu.dzis dałam tabletkę do umycia zmywarki (nie dość że wylało się trochę wody na zewnątrz.co mi się nigdy nie zdążyli to nie działa.a czerwona kontrolka na dole też się nie świeci pomocy

Wiola
Gość
Wiola

Mam ten sam problem.czy wiadomo jak to naprawić?

Patrycja
Gość
Patrycja

kranik to problem z wodą. Proszę podać więcej informacji -model sprzętu oraz szczegóły usterki (nie pobiera wody lub pobiera cały czas, woda wycieka lub urządzenie nie rozpoczyna cyklu? )

Grzegorz
Gość
Grzegorz

Zmywarka Bosch ma problem z rozpoczęciem zmywania. Zaczyna coś tam robić i po kilku minutach sygnalizuje błąd kranika. Otwarcie na chwilę drzwi zmywarki zanim zgłosi błąd pozwala na poprawną pracę (serio to nie kawał).

Paweł
Gość
Paweł

Zmywarka SMS25AI02E/51 zaczyna cykl mycia i po kilku minutach czerwony kranik. Najczęściej dzieje się to przy krótkim programie. Dłuższy czasami zakańcza się bez błędu. Sitka czyste.
Po otwarciu zmywarki, gdy wystąpił błąd, okazuje się, że jest w niej za mało wody.
W czym może być problem?

Kasia
Gość
Kasia

Zmywarka Bosh, w trakcie mycia przestała pobierać wodę. Po otwarciu drzwi zmywarki okazało sie, że świeci sie czerwony kranik. W zmywarce sucho, pozostało do końca cyklu 27 minut z 80. Naczynia czyste. Sitko wyczyszczone, nic nie zapchane- oczywiście wewnatrz zmywarki…Co dalej?

Rafal
Gość
Rafal

Bosch to złomy posiadam wiem. Celowo pompogrzalka jest umieszczona nisko i jak się pojawi delikatny wyciek odrazu stoi w wodzie i dochodzi po pewnym czasie do zwarcia . Pompa plus wymiana połowa wartości zmywarki .w skrócie kranik oznacza wodę w dolnej części misy która dostała się przez uszczelniacz w dnie tego plastikowego sitka albo zatkany dopływ wody zarosło sitko w wężu podłączenia wody.

Milena
Gość
Milena

Dlaczego uważają Państwo, że „zmywarka to sprzęt, który uwielbia każda PANI domu”? Czy według Państwa „przykry obowiązek stania przy zlewie i mycia naczyń to wyłącznie kobiecy problem? Po co szerzycie takie głupie i szkodliwe stereotypy? Przypominam, że mamy XXI wiek i każdy może umyć swoje gary osobiście – z pomocą zmywarki lub bez niej i brak penisa nie ma tu nic do rzeczy.

Katarzyna
Admin

Te dwa zdania wyjęte z artykułu, nie miały na celu szkalowania niczyich uczuć, ani tym bardziej obrażania płci. Jeżeli poczuła się Pani dotknięta w jakichkolwiek sposób lub urażona jest nam przykro z tego powodu, za co przepraszamy. To nie jest szerzenie żadnych stereotypów, lecz nawiązanie do tematu, że zmywarka do naczyń wyręcza domowników z mycia.

Milena
Gość
Milena

Tak, poczułam się dotknięta i urażona oraz potraktowana niesprawiedliwie jako kobieta. Proszę zatem użyć słowa „domownik” a nie PANI domu. Inaczej JEST to szerzenie stereotypu szkodliwego dla mnie, dla Pani i dla każdej kobiety czego sobie nie życzę ponieważ osobiście do roli zmywarki się nie poczuwam.

Krzysztof
Gość
Krzysztof

Witam mam zmywarkę siemens i jest problem zmywarka zaczyna pobierać wodę i nie przestaje co się dzieje dziękuje

Katarzyna
Admin

albo elektrozawór nie zamyka się albo zmywarka ma problem z ustaleniem stanu wody na podstawie przepływu.