Co można, a czego nie można prać w pralce?

aleksandra | 3 marca 2021

Współczesne pralki są wyposażone w szereg różnorodnych programów oraz funkcji, które ułatwiają korzystanie z urządzenia. Wiele modeli posiada także automatyczną opcję dopasowania odpowiedniego czasu oraz temperatury do wsadu, umieszczonego w bębnie. W poniższym artykule dowiesz się, co można, a czego nie można prać w pralce, a także jakich zasad należy przestrzegać, by nie doszło do zniszczenia ubrań.

O czym pamiętać przed włożeniem prania do bębna?

Pierwsza rzecz to segregacja tkanin. Nie mieszaj ubrań białych, kolorowych i czarnych, żeby nie zawieść się efektami prania i uniknąć brzydkich przebarwień. Zalecamy prać osobno ręczniki oraz swetry, a także kołdry i pościele. Ważną rzeczą jest to, żeby dokładnie przeczytać metkę – znajdują się na niej wszystkie niezbędne informacje, dotyczące temperatury i suszenia.

Kolejna kwestia to opróżnienie kieszeni z monet, wsuwek, a także innych drobnych przedmiotów. Nie chodzi jedynie o bezpieczeństwo ubrań, które mogłyby zniszczyć się w kontakcie z ciałem obcym, ale także o ochronę podzespołów pralki. Po pierwsze – może dojść do zatkania filtra, a po drugie – uszkodzenia pompy. Żeby nie zepsuć bębna, wszystkie suwaki powinny być zapięte.

Co można, a czego nie można prać w pralce

Jeżeli chodzi o bieliznę, buty czy delikatne części garderoby, wykonane na przykład z satyny i jedwabiu, świetnym rozwiązaniem jest worek do prania. To specjalna siateczka, zaprojektowana w taki sposób, aby podczas cyklu zabezpieczać ubrania przed rozciągnięciem oraz wplątaniem w bęben, a urządzenie przed awarią.

Co z powodzeniem można wyprać w pralce?

Pralka rozprawi się nie tylko z brudnymi ubraniami. Przy wykorzystaniu programów, które producent zaprogramował pod konkretny rodzaj tkaniny, jej funkcje znacząco się poszerzają. Urządzenie z powodzeniem upierze:

 • Plecaki i torby sportowe,
 • Czapki z daszkiem,
 • Poszewki, koce, kołdry,
 • Plastikowe zasłonki pod prysznic,
 • Dywaniki samochodowe,
 • Pokrowce,
 • Niektóre rodzaje butów,
 • Maskotki i dziecięce zabawki.

Jeżeli chodzi o bardziej wymagające części garderoby, takie jak chociażby marynarki czy garsonki, w pierwszej kolejności należy zapoznać się z informacjami na metce. Jeśli niewskazane jest pranie w pralce, ubranie należy oddać do chemicznego czyszczenia w pralni, by mieć pewność, że się nie uszkodzi.

Co można prać w pralce

Jak prać buty w pralce?

Czyszczenie w pralce dobrze zniosą tenisówki, trampki oraz buty sportowe. Niestety, obuwie wykonane z zamszu lub skóry ulegnie zniszczeniu, dlatego taki sposób usuwania zabrudzeń nie jest wskazany. Również w przypadku butów klejonych lub tych z obcasem nie należy używać pralki. Natomiast jeżeli chodzi o modele, wyposażone w ćwieki czy koraliki, zalecamy prać je tylko i wyłącznie przy wykorzystaniu wcześniej wspomnianej siatki.

 • Przed praniem koniecznie wyjmij sznurówki i umyj je osobno,
 • Usuń zaschnięte płaty błota oraz inne zabrudzenia stałe (chociażby kamyki), aby nie uszkodzić podzespołów urządzenia,
 • Dołóż do bębna np. duży ręcznik, by ograniczyć nieco ruchy obuwia, a także go obciążyć,
 • Włącz program z odpowiednio niską temperaturą i niskimi obrotami.

Co można, a czego nie można prać w pralce – firany i pierze

Kwestia prania firan często stawia przed użytkownikiem pralki wiele pytań. W jakiej temperaturze należy czyścić tego typu dodatki? Najlepiej nie przekraczać 30 stopni, żeby nie dopuścić do rozciągnięcia materiału, a także jego zafarbowania, gdy w bębnie znajduje się kilka firan. Do tego trzeba koniecznie wybrać program, przeznaczony do prania firanek, by bęben nie obracał się zbyt szybko.

 • Przed włożeniem firanki do urządzenia, mocz ją w ciepłej wodzie przez godzinę. W ten sposób pozbędziesz się brzydkich zapachów,
 • Wyjmij wszelkie dekoracje oraz pręty (jeśli firana takowe posiada),
 • Dbaj o to, by wsad nie przekroczył dopuszczalnej wagi.

Jeżeli chodzi o detergent, skorzystaj ze specjalnych proszków, przeznaczonych do prania firanek. A co z pierzem? Oto garść praktycznych porad:

Do wyprania poduszki z pierza zastosuj delikatny płyn do prania. Włóż do bębna jedną poduszkę lub dwie małe i włącz cykl z niską temperaturą oraz zredukowaną prędkością wirowania.
Na zakończenie uruchom program z wyższymi obrotami wirowania.

Czego nie można prać w pralce?

Na zakończenie krótki przewodnik po tkaninach i przedmiotach, których nie należy prać w pralce, ponieważ ich struktura może uszkodzić urządzenie lub nawet doprowadzić do przecieku. Przede wszystkim nie można umieszczać w bębnie ostrych przedmiotów. Dlaczego? Ponieważ to prosty sposób na zrobienie dziury w fartuchu, czyli uszczelce, okalającej drzwi. W efekcie dojdzie do wycieku i zalania łazienki. Pozostałe rzeczy to:

 • Skórzane i zamszowe torebki,
 • Poduszki z pianki,
 • Odzież narciarska,
 • Bielizna termiczna,
 • Ubrania zabrudzone olejami, betonem czy naftą.

Kiedy nie masz pewności, czy dany materiał można wyprać w pralce, zwróć uwagę na jego grubość, rozciągliwość, a także sprawdź, w jaki sposób reaguje z wodą (czy nie odkształca się) i ile jej wchłania.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 6

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments