Co możesz zrobić dla środowiska?

patrycja | 30 września 2019

Elektrośmieci, plastik, ogromne zmiany klimatyczne, marnowanie jedzenia, pożary lasów… Takich i podobnych informacji jest coraz więcej. Codziennie docierają do nas niebezpieczne alerty na temat pogarszającej się sytuacji na naszej planecie. Efekt tych zjawisk dotyczyć będzie każdego z nas – nie tylko samego środowiska i zwierząt, ale także, a może nawet przede wszystkim, nas ludzi.

Dlatego też coraz więcej osób dostrzega niebezpieczeństwo, jakie nam grozi i zaczyna wdrażać do swojego życia codziennego zasady stylu EKO. Zastanawiasz się, co Ty możesz zrobić dla środowiska? To ważne, żeby zaczynać choćby od najmniejszych kroków, które będą dobre dla naszej planety. Chcesz wiedzieć jakie? Sprawdź!

Segregacja śmieci


Od lat wszędzie słyszymy, jak ważna jest segregacja. Przede wszystkim dlatego, że pomaga uzyskać surowce wtórne w procesie recyklingu. Poza tym zmniejsza ilość szkodliwych odpadów. Jest jeszcze jedna ważna kwestia – segregacja śmieci wpływa na zmniejszenie rachunków za wywóz śmieci. A więc realna korzyść jest obopólna!  Dlatego też najlepszym, co możesz zrobić dla środowiska jest właśnie segregacja śmieci. I od tego powinieneś zacząć.

Dom bez chemii – bądź eko

Ograniczenie plastiku


O tym też na pewno słyszysz na każdym kroku. Wciąż mówi się o zrezygnowaniu z plastiku. Dlaczego? Ponieważ jest on bardzo niekorzystny dla środowiska. Po pierwsze jego rozkład zajmuje nawet kilkaset lat! Po drugie z racji fali plastiku, jaka zalewa nasza planetę każdego dnia, jest on najczęstszą przyczyną zanieczyszczeń lasów, ale też jezior i rzek.

A poza tym jest bardzo niebezpieczny dla zwierząt. Brzmi dziwnie? To spójrz na poniższe zdjęcia publikowane przez National Geographic.

Żółw zjadający plastik

Plastik jest bardzo niebezpieczny dla zwierząt

Dlatego tak ważne jest, aby nie zaśmiecać planety, na której zwierzęta wobec ludzkich działań często pozostają bezbronne. Pomyśl więc o ograniczeniu albo zupełnej rezygnacji z plastikowych siatek i torebek. Przestań używać plastikowych butelek, kubków oraz słomek. A co w zamian?

Materiałowa siatka na zakupy, bidon zamiast jednorazowego kubka, albo dzbanki filtrujące wodę, które zastąpią zgrzewki plastikowych butelek z wodą w Twoim domu. Pamiętaj, że małe codzienne gesty też mają sens.

Jak używać mniej plastiku

Elektrośmieci są szkodliwe dla środowiska!


Każdego roku na całym świecie produkuje się ok. 40 milionów ton elektrośmieci. Niestety tylko 20% odpadów poddawanych jest recyklingowi. Cała reszta to śmieci, które zagrażają naszej planecie. Jakie płyną z tego konsekwencje? Metale ciężkie  takie jak kadm, rtęć, nikiel czy ołów przedostają się do środowiska i mogą doprowadzić do skażenia. W efekcie wywołują choroby ludzi i śmierć zwierząt. A czy wiesz, jakie jest najlepszy sposób na zmniejszenie ilości produkowanych elektrośmieci? Ograniczenie kupowania nowych sprzętów!

Zatem jeśli zepsuje Ci się pralka, lodówka lub telewizor, to nie wyrzucasz i nie kupujesz nowego sprzętu, tylko starasz się naprawić ? Uwierz, to wcale nie jest takie trudne, jakby się mogło wydawać. A z samodzielnej domowej naprawy płyną same korzyści, nie tylko dla środowiska, ale tez dla Ciebie – oszczędność pieniędzy i czasu, dobry uczynek dla planety, no i przede wszystkim uznanie w oczach rodziny! ?

wysypiska śmieci

5 powodów, dla których warto naprawiać sprzęt!

Wprowadzenie małych, drobnych zmian w naszej codzienności, nie jest takie trudne, jak mogłoby się wydawać. A dla naszej planety może mieć ogromne znaczenie! Pomyśl o tym 🙂

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 3

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

avatar
  Subscribe  
Powiadom o