Cieknąca lodówka – przyczyny

katarzyna | 23 lutego 2021

Czy pojawiająca się woda w lodówce to efekt zatkanego odpływu? No właśnie okazuje się, że niekoniecznie. Sprawdzamy potencjalne przyczyny cieknącej lodówki. Czy potrzeba od razu wzywać specjalistę do naprawy?

Skąd ta woda w lodówce?

Wspomniany zatkany odpływ zazwyczaj zdarza się w lodówkach bez systemu no Frost, czyli automatycznego odszraniania. Woda pojawia się na tylnej ściance i na spodzie komory, pod szufladą na warzywa i owoce. Odpływ znajdujący się na tylnej ściance służy do przelewania wody, jeżeli zatkany jest przez resztki jedzenia, osady, szlam nie odprowadzi zbędnej wody. Do każdej lodówki dołączony jest przetykacz, którego zadaniem jest czyszczenie odpływu. Jeśli nie masz w domu przetykacza możesz skorzystać z drucika tylko nie z wykałaczki, bo może pęknąć i utknąć w kanale.

W trakcie rozmrażania lodówki sporo osadów gromadzi się przy odpływie, więc lepiej na bieżąco je usuwać.

Cieknąca lodówka to nie tylko problem zatkanego odpływu, ale również niewłaściwej temperatury w pojemniku na warzywa. Co to w praktyce oznacza? Warzywa i owoce zawierają w sobie wodę i wydzielają wilgoć. Im więcej produktów zawierających wodę (cukinia, rzodkiewka, ogórek, pomidory), tym wilgotność wzrasta. Jeżeli nie ma, gdzie uchodzić skrapla się. Dlatego część producentów rozwiązuje ten problem stosując pojemniki z regulacją wilgotności. Tym sposobem steruje się wentylacją w pojemniku na warzywa.

Za wysoka temperatura w lodówce

Zbierająca się woda w lodówce może być oznaką poważniejszej awarii. Jeżeli zauważysz, że temp. wewnątrz urządzenia jest dużo wyższa niż ustawiłeś to znak, że termostat prawdopodobnie nie działa prawidłowo. Na podstawie wskazań termostatu sprężarka załącza się lub wyłącza (po osiągnięciu temperatury). Kolejnym przykładem, dla którego nasza lodówka cieknie jest nieszczelność drzwi.

Miej na uwadze, że uszczelka ciągle narażona jest na zmiany temperatury i ulega odkształceniom. W skrajnych przypadkach dochodzi do zerwania wierzchniej powłoki. Tym sposobem traci elastyczne właściwości, wysycha i nie trzyma szczelności. W każdej lodówce wymiana uszczelki drzwi wygląda inaczej. Może być montowana „na wcisk” lub „na klej”.

ciekanaca lodowka - awaria

Trzeba pamiętać, że strona z magnesem musi być zawsze na wierzchu. Nowa uszczelka powinna wyprostować się pod wpływem pokojowej temp. Z początku mogą wystąpić problemy z dopasowaniem, ale podgrzanie jej np. suszarką do włosów znacznie ułatwi montaż.

Ciągła praca grzałki rozmrażającej

Widoczne krople wody na ściankach lodówki lub wyciek pod spodem urządzenia może oznaczać, że grzałka rozmrażająca ciągle pracuje. Prawidłowo powinna załączać się w określonych etapach w cyklu chłodzenia. Jej działanie nie jest przypadkowe, ale na podstawie wskazań czujników temperatury. Jeśli któryś z tych elementów zawiedzie możemy spodziewać się cieknącej lodówki.

Wymiana grzałki rozmrażającej nie jest taka prosta, ponieważ w wielu przypadkach np. w lodówce Samsung, LG jest zabudowana. Znajduje się za tylną pokrywą w części zamrażarkowej. Aby się do niej dostać należy wymontować plastikową pokrywę.

Nieszczelność w lodówce

Ubytek czynnika chłodniczego w obiegu lodówki może doprowadzić do wycieku wody. Im mniej czynnika, tym lodówka słabiej chłodzi, co oznacza, że szron i lód zaczyna topnieć. Nieuniknione, że woda zacznie kapać z wnętrza. Z nieszczelnością ciężko poradzić sobie we własnym zakresie, ponieważ bez specjalistycznych urządzeń nie poradzimy sobie z diagnozą. W tym przypadku warto wezwać specjalistę od lodówek, który fachowo oceni zakres prac i czy lodówka nadaje się do naprawy.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.4 / 5. Liczba głosów: 5

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments