Błąd E09 w zmywarkach Bosch Siemens

katarzyna | 27 lipca 2020

Ten popularny błąd w zmywarkach Bosch Siemens Gaggenau i Neff może nieźle uprzykrzyć życie oraz nadszarpnąć budżet domowy. Jednak przy odrobinie większej świadomości, zrozumienia, dlaczego się pojawia w urządzeniu, możemy trwale usunąć go raz na zawsze. Zadbaj o swoją zmywarkę do naczyń, aby służyła, jak najdłużej oczywiście bezawaryjnie. Odpowiednia reakcja na usterkę uchroni Cię przed dodatkowymi kosztami związanymi z naprawą.

Co oznacza błąd E09 w zmywarkach BSH?

W instrukcji obsługi dołączonej do każdego urządzenia z grupy BSH bardzo często można spotkać objaśnienie kodów błędów. Część z usterek oczywiście opisana została w instrukcjach serwisowych, co niestety póki co nie są dostępne dla szerszego grona odbiorców. Ustawa o „prawie do naprawy” może to zmienić, jednak trzeba jeszcze troszkę na nią poczekać.

Pod kodem E09, jak to producent określił kryje się problem z grzaniem wody w zmywarce. Za podgrzewanie wody odpowiada kilka elementów, które muszą się zgrać w czasie, aby rozpoczął się sam proces. Najpierw sygnał o grzaniu wysyła moduł sterujący (dokładniej przekaźnik) do grzałki, jako części wykonawczej. Nad całym procesem czuwa czujnik temperatury, aby nie przekraczać zadanych temperatur przez program.

W przypadku zmywarek Bosch Siemens większość modeli wyposażona jest w pompę myjącą zintegrowaną z grzałką (pokazać foto). Czyli, część nie występuje osobno tylko jako integralny element pompy. Rozwiązanie takie sprawia, że koszt naprawy usterki E09 znacznie wzrasta, ponieważ wymiana spalonej grzałki wiąże się z wymianą pompy, która może być akurat sprawna. Kolejnym rozwiązaniem technicznym stosowanym przez BSH są grzałki przepływowe (nieliczna grupa) występujące wraz z rozdzielaczem strumienia wody.

blad e09 w zmywarkach Bosch
Grzałka przepływowa do zmywarki Bosch

Z racji, że sporadycznie można je spotkać, ponieważ większość to leciwe modele zmywarek, dlatego nie będziemy o nich opowiadać. Skupimy się na pompo-grzałkach.

Co powoduje błąd E09 w zmywarkach Bosch Siemens?

Najczęstszą przyczyną jest wyciek oraz osadzanie się zanieczyszczeń na grzałce. Czasami zbyt duża ilość piany lub użycie płynu do mycia naczyń zamiast kapsułek/ tabletek może skutecznie osłabić działanie grzałki i przede wszystkim doprowadzić do jej zwarcia. Nowa pompo-grzałka powinna rozwiązać problem, ale uwaga jest mały haczyk!

Pompo – grzałka do zmywarki Bosch

Problem może szybko powrócić, gdy podczas wymiany nie odciągniemy strzykawką resztek wody ze zbiornika. W zbiorniku musi być sucho, w innym przypadku zalejemy nową pompę. Po drugie montaż nowej części do starego, zdeformowanego zbiornika zawsze kończy się przeciekiem. Dlatego zalecamy od razu wymianę zbiornika w zmywarce. Tym sposobem zyskamy pewność, że części będą kompatybilne i w 100% szczelne. Czasami wystarczy samą uszczelkę zbiornika dokupić, jednak w większości przypadków producent zrezygnował z tej opcji na niekorzyść konsumenta i wprowadził uszczelkę klejoną do zbiornika. Przez to dochodzą dodatkowe koszty, aby usunąć usterkę.

blad e09 w zmywarkach Bosch
Odciąganie wody ze zbiornika w zmywarce

Jak widać jest trochę „zabawy” w przypadku błędu E09 w zmywarkach Bosch Siemens, ale ratowanie sprzętu przed utylizacją jest bardziej opłacalne. Po co rezygnować z naprawy, jeżeli urządzenie jest sprawne i popracuje jeszcze przez kilka ładnych lat.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

avatar
  Subscribe  
Powiadom o