Naprawiaj, nie wyrzucaj!
Dołącz do #RepairChallenge

Naprawa mikrofalówki – podpowiedzi

samodzielna naprawa mikrofalówki

Jaki sprzęt kupić, by naprawa nie była konieczna? Podobnie jak w przypadku większości sprzętów RTV i AGD wybór mikserów jest naprawdę duży. Aktualnie w sklepach można znaleźć wiele produktów, które są bardzo praktyczne w kuchni, w tym różnego rodzaju miksery. Wybór odpowiedniego sprzętu pozwoli na długo cieszyć się urządzeniem oraz zwiększa szansę na bezawaryjną pracę.


Zepsuta mikrofalówka – najczęstsze awarie

Najważniejszą część stanowi magnetron. Jest on źródłem ciepła w mikrofalówkach, dlatego awaria magnetronu objawia się najczęściej poprzez brak grzania lub niewystarczające grzanie. Innym częstym problemem są bloki zasilania, które również mogą się zepsuć. Uruchomienie mikrofalówki uniemożliwia również awaria bezpiecznika. Oprócz tego podczas napraw warto zwrócić uwagę na transformator, włącznik przy drzwiczkach lub kabel – są to części, które również mogą wymagać naprawy lub wymiany. Diagnozowanie problemu powinno opierać się przede wszystkim na obserwacji nieprawidłowych objawów, jakie zauważyli Państwo podczas użytkowania. Są one kluczową wskazówką podczas dokonywania naprawy mikrofalówki.


Prawidłowe użytkowanie przepisem na uniknięcie awarii

Urządzenie elektryczne, jakim jest mikrofalówka podobnie, jak inne tego typu urządzenia narażone jest na usterki. Zazwyczaj awaria spowodowana jest niewłaściwym użytkowaniem sprzętu, ale również przyczyną może być po prostu wieloletnia eksploatacja urządzenia. Jak więc zminimalizować ryzyko wystąpienia problemów z mikrofalówką? Czy można temu zaradzić? Okazuje się, że jest kilka podstawowych zasad użytkowania, których należy przestrzegać, by zmniejszyć ryzyko awarii. Przede wszystkim istotne jest utrzymanie mikrofalówki w czystości. Czyszczenie ścianek wewnętrznych, zewnętrznych oraz szyby powinno odbywać się regularnie. Należy również zwrócić uwagę na mikową osłonę anteny mikrofalowej, której zabrudzenie jest bardzo niekorzystne dla urządzenia i może spowodować jego uszkodzenie. Zwróćmy także uwagę na to, by otwory wentylacyjne nie były zakryte. Zastosowanie się do tych kilku zasad może być kluczem do sprawnego działania mikrofalówki przez długi czas.


Solidne części do mikrofalówki

Naprawa mikrofalówki wiąże się zazwyczaj z koniecznością wymiany lub naprawy części. Ponieważ na rynku dostępnych jest dziś wiele produktów, trudno jest wybrać te odpowiednie, czyli takie które będą przede wszystkim solidne, ale również takie, które będą prawidłowo współpracowały z Państwa urządzeniem. Jeżeli udało się zdiagnozować przyczynę awarii, to w przypadku konieczności wymiany części, kolejnym krokiem powinien być zakup analogicznego elementu, który zastąpi ten dotychczasowy. Jak się okazuje czynność ta nie należy do najprostszych, jeśli dotychczas nie mieli Państwo okazji do dokonywania takich zakupów. Po pierwsze istnieje ryzyko, że część nie będzie pasowała do naszego modelu. Koniecznie należy zapytać sprzedawcy w sklepie lub skorzystać z pomocy w postaci dostępnych czatów internetowych przy danym sklepie internetowym. Takich porad udziela np. sklep north.pl. Po drugie, należy pamiętać o tym, że z pozoru te same części mogą różnić się jakością. Zadbajmy więc o to, by zakupu dokonywać w sprawdzonych, specjalistycznych sklepach.


Naprawa mikrofalówki – samodzielnie czy u profesjonalistów?

Naprawa mikrofalówki to zazwyczaj dodatkowe koszty, których wolelibyśmy uniknąć. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że niektóre awarie można spróbować naprawić samodzielnie. Należy pamiętać o tym, by sprzęt odłączony był od prądu w momencie gdy wykonywane są jakiekolwiek prace naprawcze. W przypadku mikrofalówek rekomendujemy samodzielną naprawę tylko w przypadku, gdy znają się Państwo na elektrotechnice. W pozostałych przypadkach zalecamy kontakt z profesjonalnym serwisem specjalizującym się w naprawie tego typu sprzętów. Z usług serwisu warto skorzystać także w sytuacji, gdy urządzenie jest jeszcze na gwarancji. Naprawa na własną rękę najprawdopodobniej spowoduje utratę gwarancji. Pamiętajmy więc o tym, żeby sprawdzić ile trwa ochrona gwarancyjna naszego sprzętu i czy może on zostać naprawiony w ramach usług gwarancyjnych.


Oceń post:
avatar
8 Comment threads
8 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
13 Comment authors
AnnaAnnaPatrycjaMichalKatarzyna Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Piotr
Gość
Piotr

Po zakończeniu programu tależ dalej się kręci i żarówka się świeci. Czy możliwy jest jakiś reset?

krzysiek
Gość
krzysiek

witam,
po podlaczeniu mikrofalowki do pradu wybija glowny wylacznik pradu. co moze byc przyczyna

Beata
Gość
Beata

Mikrofala zelmer jak ustawie ja dwa razy po 2 min podrząd to mi sie wyłączy i wtedy trzeba czekać z 5min żeby sie włączyła

Mateusz
Gość
Mateusz

U mnie jest problem z wydobywajacym sie dymem ze srodka z gornej części mikrofalôwki

Mirek
Gość
Mirek

Witam.Włączam mikrofale .także chodzi grill dziaja.tylko nie grzeje np wody

Pablo
Gość
Pablo

Pod talerze obrotowym w mojej mikrofali jest zardzewiały okrągły ślad, czy mogę to czymś zamalować, jeśli tak to czym???

Michal
Gość
Michal

w czasie obrotu talerza, iskrzy pod zabieraczem

Anna
Gość
Anna

Mikrofalówka Zelmer 29z012 – nie podgrzewa, talerz obrotowy się obraca, lampka się zaświeca. Bezpiecznik jest nowy, wymieniony. Jaka może być przyczyna nie grzania?