Naprawa mikrofalówki – podpowiedzi

katarzyna | 21 lutego 2017

Jaki sprzęt kupić, by naprawa nie była konieczna? Podobnie jak w przypadku większości sprzętów RTV i AGD wybór mikserów jest naprawdę duży. Aktualnie w sklepach można znaleźć wiele produktów, które są bardzo praktyczne w kuchni, w tym różnego rodzaju miksery. Wybór odpowiedniego sprzętu pozwoli na długo cieszyć się urządzeniem oraz zwiększa szansę na bezawaryjną pracę.


Zepsuta mikrofalówka – najczęstsze awarie

Najważniejszą część stanowi magnetron. Jest on źródłem ciepła w mikrofalówkach, dlatego awaria magnetronu objawia się najczęściej poprzez brak grzania lub niewystarczające grzanie. Innym częstym problemem są bloki zasilania, które również mogą się zepsuć. Uruchomienie mikrofalówki uniemożliwia również awaria bezpiecznika. Oprócz tego podczas napraw warto zwrócić uwagę na transformator, włącznik przy drzwiczkach lub kabel – są to części, które również mogą wymagać naprawy lub wymiany. Diagnozowanie problemu powinno opierać się przede wszystkim na obserwacji nieprawidłowych objawów, jakie zauważyli Państwo podczas użytkowania. Są one kluczową wskazówką podczas dokonywania naprawy mikrofalówki.


Prawidłowe użytkowanie przepisem na uniknięcie awarii

Urządzenie elektryczne, jakim jest mikrofalówka podobnie, jak inne tego typu urządzenia narażone jest na usterki. Zazwyczaj awaria spowodowana jest niewłaściwym użytkowaniem sprzętu, ale również przyczyną może być po prostu wieloletnia eksploatacja urządzenia. Jak więc zminimalizować ryzyko wystąpienia problemów z mikrofalówką? Czy można temu zaradzić? Okazuje się, że jest kilka podstawowych zasad użytkowania, których należy przestrzegać, by zmniejszyć ryzyko awarii. Przede wszystkim istotne jest utrzymanie mikrofalówki w czystości. Czyszczenie ścianek wewnętrznych, zewnętrznych oraz szyby powinno odbywać się regularnie. Należy również zwrócić uwagę na mikową osłonę anteny mikrofalowej, której zabrudzenie jest bardzo niekorzystne dla urządzenia i może spowodować jego uszkodzenie. Zwróćmy także uwagę na to, by otwory wentylacyjne nie były zakryte. Zastosowanie się do tych kilku zasad może być kluczem do sprawnego działania mikrofalówki przez długi czas.


Solidne części do mikrofalówki

Naprawa mikrofalówki wiąże się zazwyczaj z koniecznością wymiany lub naprawy części. Ponieważ na rynku dostępnych jest dziś wiele produktów, trudno jest wybrać te odpowiednie, czyli takie które będą przede wszystkim solidne, ale również takie, które będą prawidłowo współpracowały z Państwa urządzeniem. Jeżeli udało się zdiagnozować przyczynę awarii, to w przypadku konieczności wymiany części, kolejnym krokiem powinien być zakup analogicznego elementu, który zastąpi ten dotychczasowy. Jak się okazuje czynność ta nie należy do najprostszych, jeśli dotychczas nie mieli Państwo okazji do dokonywania takich zakupów. Po pierwsze istnieje ryzyko, że część nie będzie pasowała do naszego modelu. Koniecznie należy zapytać sprzedawcy w sklepie lub skorzystać z pomocy w postaci dostępnych czatów internetowych przy danym sklepie internetowym. Takich porad udziela np. sklep north.pl. Po drugie, należy pamiętać o tym, że z pozoru te same części mogą różnić się jakością. Zadbajmy więc o to, by zakupu dokonywać w sprawdzonych, specjalistycznych sklepach.


Naprawa mikrofalówki – samodzielnie czy u profesjonalistów?

Naprawa mikrofalówki to zazwyczaj dodatkowe koszty, których wolelibyśmy uniknąć. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że niektóre awarie można spróbować naprawić samodzielnie. Należy pamiętać o tym, by sprzęt odłączony był od prądu w momencie gdy wykonywane są jakiekolwiek prace naprawcze. W przypadku mikrofalówek rekomendujemy samodzielną naprawę tylko w przypadku, gdy znają się Państwo na elektrotechnice. W pozostałych przypadkach zalecamy kontakt z profesjonalnym serwisem specjalizującym się w naprawie tego typu sprzętów. Z usług serwisu warto skorzystać także w sytuacji, gdy urządzenie jest jeszcze na gwarancji. Naprawa na własną rękę najprawdopodobniej spowoduje utratę gwarancji. Pamiętajmy więc o tym, żeby sprawdzić ile trwa ochrona gwarancyjna naszego sprzętu i czy może on zostać naprawiony w ramach usług gwarancyjnych.


Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.4 / 5. Liczba głosów: 7

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

avatar
15 Comment threads
13 Thread replies
6 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
22 Comment authors
GrzegorzSebastianKatarzynaVioaAleksandra Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Piotr
Gość
Piotr

Po zakończeniu programu tależ dalej się kręci i żarówka się świeci. Czy możliwy jest jakiś reset?

Anna
Editor

Prawdopodbną przyczyną jest uszkodzony moduł sterujący.Możliwe, że nie rozłącza silnika lub sam silnik jest uszkodzony.

krzysiek
Gość
krzysiek

witam,
po podlaczeniu mikrofalowki do pradu wybija glowny wylacznik pradu. co moze byc przyczyna

Beata
Gość
Beata

Mikrofala zelmer jak ustawie ja dwa razy po 2 min podrząd to mi sie wyłączy i wtedy trzeba czekać z 5min żeby sie włączyła

Mateusz
Gość
Mateusz

U mnie jest problem z wydobywajacym sie dymem ze srodka z gornej części mikrofalôwki

Patrycja
Admin

Witam, prawdopodobnie awarii uległy grzałki znajdujące się na górze urządzenia,
pozdrawiam

Mirek
Gość
Mirek

Witam.Włączam mikrofale .także chodzi grill dziaja.tylko nie grzeje np wody

Patrycja
Admin

Proszę sprawdzić magnetron. Jego usterka może powodować niewystarczający przepływ ciepła.

Robert
Gość
Robert

najczęściej uszkodzony jest bezpiecznik wysokiego napięcia ,w plastikowej obudowie koło trafo

Pablo
Gość
Pablo

Pod talerze obrotowym w mojej mikrofali jest zardzewiały okrągły ślad, czy mogę to czymś zamalować, jeśli tak to czym???

Michal
Gość
Michal

w czasie obrotu talerza, iskrzy pod zabieraczem

Patrycja
Admin

Zalecamy kontakt z fachowcem, który sprawdzi elektronikę. Prawdopodobnie przepięcia na płytce powodują iskrzenie.

Anna
Gość
Anna

Mikrofalówka Zelmer 29z012 – nie podgrzewa, talerz obrotowy się obraca, lampka się zaświeca. Bezpiecznik jest nowy, wymieniony. Jaka może być przyczyna nie grzania?

Anna
Editor

Jeżeli mikrofalówka nie grzeje to warto sprawdzić magnetron lub bezpiecznik.

Jola
Gość
Jola

w mikrofalówce Zelmer 29Z012 po zamknięciu drzwiczek (bez ustawiania funkcji) słychać jakiś szum, po wstawieniu do komory np. kubka z woda kubek i woda grzeją się, nie można scancelować tego działania. Zaznaczam, że nie została włączona żadna funkcja, w komorze nie świeci się, a w jakiś niewytłumaczalny dla mnie sposób urządzenie nadal działa.

Aleksandra
Admin

Wygląda to na problemy z elektroniką, niestety na odległość my również niewiele więcej będziemy w stanie podpowiedzieć bez możliwości obejrzenia podzespołów. Zalecamy kontakt z serwisem.

Maria
Gość
Maria

Drzwiczki nie chcą się otworzyć, chyba przycisk je otwierający nie działa! Czy mogę sama naprawić czy bez serwisu się nie obejdzie?

Aleksandra
Admin

Proszę podesłać nam dane z tabliczki znamionowej na maila baza-porad@north.pl, sprawdzimy rysunek złożeniowy i podpowiemy, czy naprawa będzie trudna.

Łukasz
Gość
Łukasz

Kuchenka Zelmer 29Z022 sama się włącza, albo wydaje dźwięki tak jakby ktoś naciskał przyciski. Co może być tego przyczyną?

Aleksandra
Admin

Prawdopodobnie dochodzi do zwarcia na module.

Paulina
Gość
Paulina

Witam mikrofalówka miała godzinę na wyswietlaczu która nagle znikła i nic nie działa odliczałam
Od prądu i nic nie pomogło model smeg FME20EX pomocy

Aleksandra
Admin

Możliwe, że zasilanie nie działa, kabel się uszkodził, ew. moduł sterujący się przepalił.

Vioa
Gość
Vioa

Wtam
Moja mikrofalówka Sharp zaczęła głośno chodzić i przestała grzać. Czy to może być bezpiecznik?

Sebastian
Gość
Sebastian

Witam. Może ktoś wie gdzie można naprawić mikrofale 24 V ???

Grzegorz
Gość
Grzegorz

Mikrofala zelmer wyświetlacz nie działa, po otwarciu drzwiczek talez zaczyna się obracać i swiato się zaświeca???