Na co zwrócić uwagę przy zakupie wentylatora?

aleksandra | 3 lipca 2020

Nadeszło lato, a to oznacza, że trzeba przyszykować się na upały. Choć ostatnimi czasy pogoda w wakacje potrafi nieźle zaskoczyć, niekoniecznie w dobrą stronę, wciąż zdarzają się tygodnie, gdzie nie da się oddychać i zimna kąpiel w basenie czy schłodzony napój to prawdziwe wybawienie. Gorąco nakłania również do poważniejszych kroków, takich jak chociażby zamontowanie klimatyzacji lub zakup urządzeń chłodzących. I przy tych ostatnich dzisiaj zatrzymamy się na dłużej, podpowiadając, na co zwrócić uwagę przy zakupie wentylatora.

Jak działa wentylator?

Wbrew pozorom, budowa i zasada działania tego urządzenia jest całkiem prosta. W klasycznych wentylatorach, o których mówimy, za schładzanie powietrza odpowiada śmigło. Jest ono napędzane przez silnik i osłonięte specjalną tarczą zabezpieczającą. Większość modeli wyposażona jest w możliwość regulacji obrotów, a także rozsuwaną nóżkę do dostosowywania wysokości urządzenia.

Wentylatory klasyczne występują także w opcji biurkowej, czyli mniejszej i dostosowanej do umieszczenia na biurku albo szafce. Zazwyczaj w nich nie da się dostrajać wysokości, a jedynie regulować pochył tarczy ze śmigłami.

Oprócz tego, na rynku znaleźć można wentylatory kolumnowe, czyli takie, które zamiast dużego śmigła posiadają kilka mniejszych, umieszczonych na całej długości urządzenia. Z tego względu jest ono wysokie i zabudowane. Popularne są również wersje bezłopatkowe, głównie ze względu na swoją cichą pracę. W nich za obieg powietrza odpowiada nadmuch, na przemian zasysający i wydmuchujący powietrze.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie wentylatora

Najważniejsze parametry przy zakupie

Podejmując decyzję na temat wyboru konkretnego modelu klasycznego wiatraka, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Pierwsza z nich to materiał. Najtańsze modele są wykonane z plastiku i choć spełniają swoją funkcję, a do tego są lekkie i poręczne, to mogą stosunkowo łatwo ulec uszkodzeniu, a także z biegiem czasu żółknąć lub blednąć, jeżeli są kolorowe. Metalowe wentylatory są trwalsze, bardziej wytrzymałe i łatwiejsze w czyszczeniu, ale za to cięższe, więc trudniejsze do transportowania.

Kolejna sprawa to moc, która odpowiada za wydajność urządzenia. Im wyższa, tym szybciej obraca się śmigło i co za tym idzie – powietrze efektywniej się schładza. Najczęściej wentylatory mają siłę nawiewu w granicach 20-100 W. Oczywiście te mniejsze posiadają mniejszą, a większe – większą, ale często modele o podobnej wielkości także różnią się od siebie oferowaną użytkownikowi mocą. Do sporych pomieszczeń lepiej więc wybrać taki o dużej sile nawiewu, ale jednocześnie pamiętać, że ta przekłada się na rachunki za prąd. Za wydajność wentylatora odpowiada również średnica śmigła.

Bardzo ważnym aspektem jest oscylacja, czyli proces obrotu głowicy urządzenia w prawo i w lewo. To przydatna funkcja w przypadku, w którym chce się schłodzić większą przestrzeń. Po pierwsze – należy sprawdzić, czy wybrany model taki tryb posiada, a jeżeli tak – z jaką prędkością jest wykonywany półobrót i jak daleko sięga. Przyda się również możliwość regulacji nachylenia głowicy.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie wentylatora

Dodatkowe funkcje i parametry

Decydując się na zakup wentylatora warto wziąć pod uwagę jego głośność. W wyjątkowo gorące dni może zdarzyć się tak, że trzeba będzie używać go również w nocy albo podczas pracy. Poziom hałasu powinien być wyszczególniony w karcie produktu. Jeżeli jest niższy, niż 55 dB, urządzenie nie powinno przeszkadzać w codziennym życiu.

Oprócz wyżej wymienionych funkcji, wentylatory mogą mieć także szereg innych rozwiązań technologicznych, np.:

  • Jonizacja, która nasyca powietrze jonami i sprawia, że jest ono świeższe,
  • Nawilżanie, świetnie sprawdzające się w sezonie grzewczym,
  • Pilot do obsługi na odległość,
  • Wyłącznik czasowy,
  • Możliwość rozpylania zapachu przy pomocy specjalnego zbiornika na aromaty.

Cena urządzenia zależy od ilości funkcji, mocy oraz wielkości. Najtańsze modele, do postawienia na biurku, kosztują niewiele – nawet od 30 zł. Tradycyjne wentylatory, używane w biurach czy w domach, to zazwyczaj koszt ok. 100-200 zł, natomiast zaawansowane wersje kolumnowe lub bezłopatkowe potrafią kosztować od 500 zł wzwyż. Na szczęście ogromna ilość produktów na rynku pozwala wybrać dla siebie odpowiedni model.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie wentylatora

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x