Na co zwrócić uwagę podczas zakupu żelazka?

katarzyna | 26 marca 2019

Mało kto lubi prasować, ale przy pomocy dobrze dobranego, intuicyjnego urządzenia, proces ten można sobie nieco umilić. Warto więc zastanowić się nad tym, na co zwrócić uwagę, decydując się na zakup żelazka oraz które z oferowanych przez producentów funkcji okażą się najbardziej przydatne. Czy moc ma znaczenie? Od czego zależy czas nagrzewania się żelazka? Przeczytaj!

Rodzaj żelazka

Podstawową kwestią, na którą należy zwrócić uwagę w trakcie zakupów, jest oczywiście rodzaj urządzenia. W chwili obecnej na rynku dominują dwa typy żelazek: parowe oraz systemowe (z zewnętrznym generatorem pary). Aby podjąć decyzję, które z nich wybrać, na początek polecam odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań:

  • Jak często prasujesz?
  • Jaką kwotę chcesz wydać na zakup żelazka?
  • Jakie ubrania najczęściej prasujesz?
  • Czy zależy Ci na zaoszczędzeniu miejsca?

Na podstawie odpowiedzi będzie Ci łatwiej dobrać dla siebie odpowiednie urządzenie. Dlaczego? Bo każdy z tych typów ma nieco inne przeznaczenie.

 Żelazko parowe

Jest to urządzenie, w którym za prasowanie odpowiada wyposażona w dziurki stopa. Ten typ żelazka mało waży, jego wymiary są kompaktowe i można je z łatwością schować do szafki. Co więcej, świetnie nadaje się do prasowania strojów codziennych (spodni, koszul) raz na 2-3 dni, a do tego kosztuje stosunkowo mało – w zależności od producenta, może być zakupione już za zaledwie kilkadziesiąt złotych.

Jak działa? W żelazkach parowych główną rolę sprawuje nagrzewająca się stopa, a gorące opary mają jedynie funkcję pomocniczą, ułatwiającą prasowanie. Do specjalnego pojemniczka wlewa się wodę, która następnie zamieniana jest w parę i za pomocą wysokiej temperatury + pary wygładza się zagniecenia. Jest to cichy, a także łatwy w obsłudze proces. Zalet takiego sposobu prasowania można więc wymienić całkiem sporo.

Co zaś z wadami? Zaliczyć można do nich fakt, że ze względu na stały kontakt z wodą, żelazko trzeba regularnie odkamieniać, a przez wypływającą z dziurek wodę, stopa może rdzewieć bądź z biegiem czasu się niszczyć.

Żelazko parowe z pojemnikiem na wodę

Żelazko z generatorem pary

Żelazka systemowe to stosunkowo nowe i rzadziej spotykane urządzenia, ale dla osób, które prasują całkiem często, stanowią bardzo dobre rozwiązanie. W nich bowiem za proces prasowania odpowiada osobna stacja, mająca za zadanie generować parę, a następnie przez specjalny przewód transportować ją do żelazka. Dzięki temu uwalniające się opary mają o wiele większą moc i są w stanie wyprostować tkaninę bez używania szkodliwej, wysokiej temperatury. Świetnie sprawdzi się więc przy delikatnych materiałach. Dodatkowo zużywa mniej energii elektrycznej, a także daje możliwość prasowania w pionie. Sam proces wykonuje się zaś o wiele szybciej.

Należy jednak nadmienić, że żelazka z generatorem pary są duże i ciężkie, a do tego kosztują więcej od tradycyjnych żelazek parowych – cena waha się między 400 a nawet 2 tys zł.

Żelazko z generatorem pary Philips
źródło: philips.pl

Inne parametry

Kiedy już podejmiesz decyzję na temat tego, jaki rodzaj żelazka pragniesz zakupić, warto również wziąć pod uwagę inne parametry. Oto wartości, na które warto zwrócić uwagę:

  • Pojemność zbiornika na wodę: w przypadku żelazka parowego dobrze jest sprawdzić, ile wody zmieści znajdujący się w nim pojemnik. To przydatna informacja dla gospodarstw domowych, w których prasuje się duże ilości ubrań na raz. Im większa pojemność, tym mniej uciążliwego dolewania. Najlepiej wybrać żelazko z pojemnikiem 350 ml,
  • Moc – to od niej zależy, jak szybko żelazko się nagrzeje. Jeśli więc chcesz prasować szybko, to wybierz takie, które ma jak największą moc (zalecamy 2400 W),
  • System Auto-off – w przypadku osób zapominalskich bądź też rodziców, warto sprawdzić, czy urządzenie posiada funkcję automatycznego wyłączania się w trakcie dłuższego spoczynku,
  • Długość kabla – to parametr, na który dość rzadko zwraca się uwagę, a jest przecież bardzo istotny. W końcu nie każdy posiada kontakt tuż obok miejsca, w którym ustawia deskę do prasowania. Długi kabel pozwala na bezpieczniejsze i wygodniejsze manewrowanie urządzeniem (najlepiej, by przewód miał długość ok. 2,5-3 m),
  • Materiał stopy: na rynku dostępne są stopy aluminiowe, teflonowe, stalowe, ceramiczne… Każda z nich ma inne właściwości – niektóre łatwo się czyści, ale są podatne na uszkodzenia, inne znowu wyglądają na niezniszczalne, jednakże są trudne w konserwacji,
  • Ilość programów.

Jeśli chodzi o producenta, to do topowych marek, zajmujących się produkcją żelazek, należy Philips i Bosch. Ich asortyment jest bogaty oraz zróżnicowany, ale przy okazji dość drogi. Zakup żelazka powinien skupiać się bardziej na tym, jakich funkcji potrzebujemy, niż na konkretnej firmie. Często okazuje się bowiem, że niepozorna marka potrafi dość mocno zaskoczyć konsumentów jakością swoich produktów.

Jak wybrać żelazko?

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.7 / 5. Liczba głosów: 3

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x