Lodówka głośno pracuje

katarzyna | 12 maja 2021

Hałasująca lodówka bywa niezwykle uciążliwym i denerwującym problemem, szczególnie w nocy. Zdarza się, że urządzenie decyduje się rozpocząć swój koncert dokładnie wtedy, gdy kładziemy się spać albo gdy zamierzamy po męczącym dniu pracy zrelaksować się w ciszy. Co może być przyczyną, że nasza lodówka głośno pracuje? Wyjaśniamy w artykule.

Uszkodzony wentylator w lodówce

Chłodziarko – zamrażarka wykorzystuje wentylatory do tłoczenia chłodnego powietrza wewnątrz urządzenia. Aby zapewnić optymalny mikroklimat dla przechowywanych produktów musi się załączać w odpowiednim cyklu. Częstym powodem głośnej pracy lodówki jest właśnie uszkodzony wentylator. Co się mogło stać:

  • kurz
  • połamane łopatki
  • luz na wale
  • awaria silnika wentylatora
  • problem z zasilaniem  

W niektórych modelach lodówek np. side – by side Samsung, LG, Sharp występują 2 -3 wentylatory i namierzenie żródła hałasu może nam trochę zająć czasu, jednak do tej usterki wcale nie musimy wzywać specjalisty. Usterka nie jest na tyle trudna, żebysmy sobie nie poradzili.

Warto pamiętać o niezakrywaniu komór wentylacyjnych przez produkty spożywcze. Zapchany wentylator może również generować hałas.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku wentylatora zamrażarki, który może być oblodzony i dlatego lodówka głośno pracuje. Czasami samo rozmrożenie urządzenia nie rozwiązuje problemu, lecz trzeba szukać rozwiązania w innych elementach np. grzałka rozmrażająca, czujnik temperatury.

lodówka głośno pracuje

Zakamieniony elektrozawór w dystrybutorze

Jeśli nasza lodówka wyposażona jest w automatyczną kostkarkę do lodu możliwe, że za hałas odpowiada elektrozawór. Zawór otwiera się w momencie, kiedy kostkarka pobiera wodę do przygotowania lodu. Jeśli nasza woda w wodociągach jest twarda trzeba liczyć się z tym, że kamień szybko zaatakuje przewody doprowadzające wodę i części. Z biegiem czasu może nagromadzić się w kamień w elektrozaworze, co znacznie ograniczy przepływ wody. Może to sprawiać wrażenie, że lodówka głośno pracuje.

Dlatego ważne jest korzystanie z filtrów wody i ich regularna wymiana zgodnie z zaleceniem producenta. Średnia żywotność filtra to 3 – 6 miesięcy w zależności od częstotliwości użytkowania dystrybutora wody/ kostkarki.

Awaria sprężarki w lodówce

Hałas dobiegający z lodówki może być spowodowany awarią sprężarki. Z biegiem lat agregat ciężej chodzi i lodówka głośniej pracuje. Związane jest to również z ilością czynnika chłodzącego w obiegu. Warto zwrócić uwagę, że za prawidłową pracę agregatu wpływa również klixon i kondensator rozruchowy. Samodzielne naprawy w obrębie sprężarki są zalecane tylko przez fachowców. Jeśli nie czujesz się na siłach lepiej nie podejmować się majsterkowania.

Niewyregulowane nóżki w lodówce

Czasami, aby pozbyć się problemu głośnej pracy lodówki wystarczy odpowiednio wyregulować nóżki. Używając poziomicy sprawdźmy, czy lodówka nie przekrzywiła się. Każda chłodziarka bez wyjątku wyposażona jest w regulowane stopki. Zazwyczaj te przednie możemy regulować, a tylne są stałe. Niestety przekrzywiona lodówka może generować hałas z uwagi na przeciążenie w jedną stronę. Z pozoru tak błaha czynność, ale jakże ważna.

Kiepska jakość urządzenia

Poziom dźwięku emitowany przez lodówkę musi być przez producenta podany w specyfikacji technicznej, czyli na etykiecie energetycznej. Ten wymóg regulują przepisy unijne i obowiązują każdego producenta. Średnio lodówki generują hałas nieprzekraczający 45 db. Czy to dużo czy mało? Pozostawiam każdemu do oceny indywidualnie.

Chłodziarko – zamrażarka musi chłodzić cały czas, więc przy wyborze sprzętu powinniśmy zwrócić uwagę na parametr hałasu. Poszczególne dźwięki wydobywające się z lodówki są naturalne np. drobne trzaski, piski, ponieważ mają związek z obiegiem chłodziwa i rozszerzalnością cieplną, więc fizyki nie oszukamy.

Przeciążenie lodówki

Najczęstsza przyczyna głośnej pracy lodówki to przeciążenie. Wynika z przechowywania zbyt dużej liczby produktów spożywczych w części chłodziarkowej oraz załadowany po brzegi zamrażarnik. Agregat ciężej pracuje i wtłacza ogromne ilości czynnika, aby utrzymać zadaną temperaturę. Lepiej ograniczyć przetrzymywanie produktów do rozsądnego poziomu, żeby nie przeciążać lodówki. Wiele produktów wcale nie trzeba trzymać w lodówce, a mimo to robimy. Np. olej, puszki, konserwy.

Z kolei w przypadku lodówki bez systemu automatycznego odmrażania (no frost) zawsze gromadzi się lód na parowniku i trzeba regularnie go usuwać. Średnio co pół roku takie rozmrażanie i mycie lodówki jest wskazane, jeśli chcemy zadbać o naszą lodówkę.

Wada fabryczna lodówki

Jeśli jednak poziom hałasu podany na etykiecie energetycznej znajduje się poniżej 45 db, zamrażalnik jest pusty i pozycja lodówki wydaje się być idealna, a hałas mimo to nie ustępuje – przyczyną może być wada fabryczna. Warto jednak najpierw wyeliminować inne przyczyny, np. wentylator, uszczelka, silnik.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 3.9 / 5. Liczba głosów: 67

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Tomek

poniżej 30db?!proszę i link do strony na której m oge dokonać zakupy tej niesamowicie cichej lodowki!

Joanna

dokładnie!!! jakieś bajki??? najmniejsza to 36 a jest ich mało i nie są tanie, BOSCH nie jest głośny

Irek

U mnie bylo to : przeciazenie lodowki.

Sławek

Co zrobić zamrazarnik mi cały czas huczy i przy tym mrozi ale chyba nie do końca . Proszę o pomoc

Kris

Witam, posiadam lodówkę BEKO BCNA 306e3s, cykla pracy wentylatorów lodówki to 20min pracy i 20 min spoczynku, czy to normalne? Jest to dosyć uciązliwe z uwagi, iż lodówka raczej do najcichszych nie należy. Podkreślam, że lodówka jest wypoziomowana oraz posiada zapewnioną prawidłową cyrkulację powietrza.

Kris

Aktualizaja – odpowiedź z serwisu BEKO „Wentylatory w urządzeniu pracują cały czas, w chłodziarce wentylator wyłącza się tylko podczas otwarcia drzwi, włącza się od razu po ich zamknięciu natomiast w zamrażalniku wentylator może pracować pracą ciągłą” – jakieś jaja chyba…..