Jak czyścić ruszt żeliwny kuchenki gazowej?

katarzyna | 18 lipca 2017

Ruszt żeliwny posiada wiele zalet. Jest solidny, wytrzymały i odporny na zniekształcenia, jednak jego czyszczenie stanowi utrapienie niejednego użytkownika kuchenki gazowej.

Jak wyczyścić ruszt żeliwny, by usunąć z niego przypalony tłuszcz i zaschnięte resztki potraw? Jakie preparaty najlepiej nadają się do tego typu czynności?

Wypróbuj dostępne w domu detergenty oraz profesjonalne preparaty

Sprawdzonym, a zarazem najbardziej podstawowym środkiem czyszczącym do tego typu zabrudzeń jest płyn do mycia naczyń. W jego składzie znajdują się substancje rozpuszczające tłuszcz, więc i z tym na żeliwnych częściach kuchenki radzi sobie bardzo dobrze.

Aby pozbyć się zaschniętych, uporczywych nalotów, przed rozpoczęciem czyszczenia radzimy namoczyć ruszt w ciepłej wodzie. Ten sposób jest szybki, łatwy do wykonania oraz ekonomiczny!

Jeśli jednak płyn do mycia naczyń zawiedzie, warto sięgnąć po profesjonalne preparaty, takie jak płyny i spray’e czyszczące, przeznaczone do urządzeń grzewczych.

Są wyjątkowo proste w obsłudze – wystarczy spryskać zabrudzoną powierzchnię detergentem, zaczekać kilka minut i zetrzeć pozostałości brudu gąbką lub szmatką. W przypadku zastosowania tego typu preparatów, można być pewnym, że wszystkie zanieczyszczenia znikną.

Fani minimalistycznych rozwiązań mogą spróbować wyczyścić swój ruszt proszkiem do prania. Wystarczy rozpuścić ten środek piorący w wodzie, umieścić tam ruszt (najlepiej na noc), a następnie wyciągnąć go i wyszorować szorstką gąbką. Należy jednak pamiętać, by potem dokładnie umyć i wysuszyć wszystkie elementy, aby nie zardzewiały.

Czyszczenie rusztu żeliwnego

Sięgnij po niekonwencjonalne środki

Posiadamy również dobrą informację dla tych, którzy dbają o środowisko oraz chcą trochę zaoszczędzić. Zabrudzony ruszt można wyczyścić za pomocą tanich, ogólnodostępnych środków, często znajdujących się w naszej kuchni. Jednym z nich jest soda oczyszczona. Należy rozpuścić ją w wodzie, a następnie włożyć do niej ruszt i po odczekaniu kilkudziesięciu minut, wyszorować go gąbką.

Z zanieczyszczeniami kuchennymi świetnie poradzi sobie również ocet. Można wlać go do miski i do środka włożyć cały ruszt, lub namoczyć w nim kilka wacików kosmetycznych, a następnie zawinąć je wokół zabrudzonych miejsc i zaczekać. Dzięki takim działaniom, nawet najbardziej uporczywe ślady po gotowaniu powinny z łatwością zniknąć.

Folia aluminiowa również świetnie się sprawdzi do wyczyszczenia oblepionego rusztu. Wystarczy zrobić kulkę z aluminium i pocierać brzegi rusztu.

Pamiętajmy, że o ruszt należy dbać na bieżąco. Im dłużej będziemy zwlekać z zabraniem się za porządki, tym trudniejszy okaże się proces czyszczenia.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 3.7 / 5. Liczba głosów: 141

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będę wdzięczny za komentarze.x