Jak wyczyścić filtr w suszarce?

katarzyna | 8 czerwca 2021

Suszarka do ubrań to w dzisiejszych czasach bardzo praktyczne urządzenie. Choć nie jest jeszcze tak pożądana jak pralka, to wzbudza coraz większe zainteresowanie i podbija serca tych, którzy już ją mają w swoim domu. Dzięki niej kończą się takie historie jak rozkładana suszarka na środku pokoju, czy przeładowane suszarki sufitowe w sezonie zimowym. Jednak, aby cieszyć się niezawodnością tego urządzenia przez długi czas, trzeba pamiętać o odpowiedniej konserwacji.

Gdzie znajdziemy filtr w suszarce?

Filtr puchu lub inaczej zwany filtrem kłaczków to drobna siateczka zamknięta w plastikowej obudowie z uchwytem. Znajduje się wewnątrz suszarki. W wielu modelach znajdziemy go na drzwiczkach a także w części załadunkowej. Jeśli masz problem z namierzeniem filtra w swojej suszarce, skorzystaj z instrukcji obsługi. Producenci umieszczają wszystkie ważne informacje dotyczące sprzętu i poszczególnych części, zatem bez problemu znajdziesz też informację na temat filtra. Dlatego nie wyrzucaj książeczki dołączonej do sprzętu tylko zachowaj i wracaj w razie potrzeby.

Kolejnym filtrem w suszarce jest filtr skraplacza. Znajdziesz go z przodu suszarki po lewej stronie. Po otwarciu klapki widoczny jest cały komponent wraz z ramką i obudową, jak np. w Beko.

Jego również się czyści i odkurzacza. Niektóre modele są nawet zmywalne. W razie zapchania filtra skraplacza nasza suszarka do ubrań może mieć kłopot z dosuszeniem ubrań. Sprawdź, w jakim stanie jest w twojej suszarce. Co ciekawe niektórzy producenci pomijają ten filtr w suszarce i trzeba osobno dokupić. Także nieświadomie można przyczynić się do uszkodzenia skraplacza.

Jak czyścić filtr w suszarce?

Filtr powinno czyścić się po każdym cyklu suszenia. Wówczas wystarczy tylko zebrać ręką pozostałe po suszeniu kłaczki i gotowe. Jeśli jednak na filtrze zbierze się więcej zanieczyszczeń, możemy usunąć je przy pomocy odkurzacza. Ostatecznie można opłukać go pod bieżącą wodą. Pamiętajmy jednak, że mokrego filtra nie wolno montować z powrotem w suszarce, dlatego najpierw trzeba go osusz. Istotne jest też dbanie o obudowyę filtra. Można ją przetrzeć wilgotną ściereczką.

jak wyczyścić filtr w suzarce


Niektóre modele suszarek do ubrań posiadaja opcję samoczyszczenia filtra skraplacza. Warto sprawdzić w specyfikacji urządzenia, czy taka opcja obejmuje nasz sprzęt. Wiele egzemplarzy od Boscha, Amici, LG i Siemens zdecydowało się na takie rozwiązanie. Samoczyszczenie polega na kilkukrotnym obmywaniu skraplacza wodą pochodzącą z kondensatu, a więc nie jest wykorzystywana świeża woda z sieci. Ekologiczne rozwiązanie pozwalające zaoszczędzić wodę.

Skutki zaniedbania filtra w suszarce

W suszarce bębnowej bardzo ważnym elementem jest filtr. Należy go czyścić regularnie. W przeciwnym wypadku szybko się zapcha. To z kolei sprawi, że będzie źle filtrował kłaczki pozostałe z ubrań, które przedostaną się dalej. Potem już tylko zrobi się niedrożność, a to prosta droga do usterki całego urządzenia.

Filtr puchu / kłaczków odpowiada za zatrzymywanie włókien, pochodzących z tkanin, które suszymy. Powstaje ich mnóstwo, praktycznie po każdym suszeniu ubrań. Jeśli nie będziemy czyścić regularnie filtra, zapcha się i może uszkodzić podzespoły suszarki. Oblepia kanały powietrzne, skraplacz, grzałkę. To będzie skutkowało blokowaniem swobodnego przepływu powietrza, co z kolei jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania całego urządzenia. Jeśli kłaczki przedostaną się do innych elementów spowodują ich przegrzanie. A to ostatecznie doprowadzi do uszkodzeń w całym urządzeniu. Warto zatem pamiętać o regularnym czyszczeniu filtra w suszarce, kosztuje to zdecydowanie mniej, niż na przykład nowy silnik!

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x