Jak uruchomić kostkarkę w lodówce?

aleksandra | 29 kwietnia 2019

Wiele współczesnych lodówek posiada kostkarki, czyli urządzenia, które pozwalają w szybki i łatwy sposób przygotować kostki lodu. Do ich zalet należy to, że działają automatycznie, więc nie trzeba wlewać wody do niewygodnych foremek, podatnych na przewracanie oraz wycieki. Jednakże ze względu na to, że ta funkcja jest stosunkowo nowa, czasami nie wiadomo, w jaki sposób prawidłowo z niej korzystać. W poniższym artykule sprawdzimy, jak uruchomić kostkarkę, skupiając się na urządzeniach Samsung, Bosch i Amica.

Samsung Side by Side

Ten typ lodówek w większości przypadków wyposażono w kostkarkę, którą montuje się w górnej części zamrażalnika. Przypomina zwykłą szufladkę. Aby uruchomić funkcję wykonywania lodu, chłodziarko-zamrażarka musi być podłączona do źródła wody (wszelkie informacje na temat tego procesu znajdują się w instrukcji obsługi). W celu uzyskania zadowalającego efektu, co jakiś czas warto sprawdzać, czy pojemnik jest prawidłowo zamontowany. Wystarczy wyjąć go i upewnić się, że znajdująca się z tyłu sprężyna obraca się bez żadnych problemów. W środku mogą znajdować się resztki lodu i wtedy należy je wyciągnąć. Przy ponownym montażu warto zwrócić uwagę na prawidłowe umiejscowienie uchwytu w stosunku do otworów i elementu transportującego wodę z lodówki do pojemnika.

Lodówki Side by Side Samsung wyposażone są w dystrybutor wody i to właśnie z niego wylatują przygotowane kostki lodu. Na ekranie urządzenia wystarczy wybrać preferowaną opcję – lód kruszony (crushed) albo kostkowany (cubed). Przysunąć szklankę do dozownika i nacisnąć nią na dźwignię. Wówczas kostki wylecą prosto do naczynia. Jeśli urządzenia nie podłączono do źródła wody, warto wybrać opcję ice off.

Jak uruchomić kostkarkę w lodówce
źródło: philips.pl

Lodówka Bosch

Jak uruchomić kostkarkę w lodówce Bosch? Tutaj ta opcja również pojawia się w modelach z zamrażarką, umieszczaną obok chłodziarki. Cały proces polega na tym, że po osiągnięciu ustawionej temperatury mrożenia, do kostkarki transportowana jest woda. Zamarza ona w foremkach, a następnie gotowe kostki wrzucane są do pojemnika. Należy pamiętać, że dozownik lodu i wody będzie działał tylko po podłączeniu urządzenia do sieci wodociągowej. Przy instalacji lodówki po zakupie, wytworzenie kostek lodu zajmie ok. 24 godzin i ze względów zdrowotnych, warto 30 pierwszych kostek zutylizować.

Po prawidłowej instalacji, wystarczy wybrać symbol kruszonego lub kostkowanego lodu na wyświetlaczu. Nacisnąć na dźwignię dystrybutora i już można cieszyć się gotowymi kostkami. W zależności od modelu, chłodziarko-zamrażarki Bosch są w stanie wyprodukować ok. 140 kostek lodu w jedną dobę.

Jak uruchomić kostkarkę w lodówce5
źródło: bosch-home.pl

Jak uruchomić kostkarkę w lodówkach Amica?

W wielu modelach lodówek Amica również występuje kostkarka, ale nie automatyczna. Zamrażarka posiada funkcję Super Zamrażanie, dzięki której kostki są gotowe już po godzinie. Aby je stworzyć, należy wlać wodę do specjalnych pojemników. Po odczekaniu odpowiedniego czasu, wystarczy użyć specjalnego pokrętła i wysypać lód do szufladki. Jeśli kostki nie chcą wypaść z tacek, trzeba powtórzyć proces, by sprężyna cofnęła się do pierwotnej pozycji. Proces ten jest stosunkowo mniej wygodny, niż w przypadku kostkarek automatycznych, ale działa sprawnie i łatwiej czyścić cały system.

Jak uruchomić kostkarkę w lodówce8
źródło: amica.pl

Lodówki innych producentów, takich jak: LG, Beko, Liebherr, które posiadają dyspenser wody, w większości przypadków również wyposażone są w mechanizm do wytwarzania lodu, działający na podobnej zasadzie, jak te Boscha czy Samsunga. Na koniec podamy jeszcze kilka przydatnych wskazówek, dotyczących korzystania z kostkarek automatycznych:

  • Aby fragmenty lodu nie wysypywały się na półkę dozownika, warto szklankę podstawiać jak najbliżej dyspensera,
  • Dźwięk brzęczenia zaworu i szum płynącej wody to zupełnie normalne odgłosy przy pracowaniu kostkarki,
  • Przy wybraniu lodu kruszonego może zdarzyć się tak, że wypadną kostki. Powód takiego zachowania to mocno zmrożony lód i nie należy się martwić, że urządzenie działa nieprawidłowo.

Kostkarki znacząco ułatwiają życie tym, którzy lubią napić się zimnego soku czy dobrego drinka. Przy wyborze lodówki warto więc pamiętać, jak uruchomić kostkarkę i zwrócić uwagę, czy taka opcja jest dostępna – szczególnie, kiedy zbliża się lato.

Jak uruchomić kostkarkę w lodówce9

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 2.7 / 5. Liczba głosów: 19

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x