Jak rozebrać odkurzacz Zelmer ZVC305ST/03 Odyssey?

aleksandra | 14 lutego 2020

Marka Zelmer jest jedną z najpopularniejszych, jeśli chodzi o urządzenia do sprzątania. Nie tylko z uwagi na zaufanie, przystępne ceny i szeroką ofertę, ale również to, że produkuje sprzęty trwałe oraz dobrze wykonane. Trzeba jednak pamiętać, że w odkurzaczach często dochodzi do mniejszych lub większych awarii, wymagających naprawy. O ile worki i filtry wymienia się na bieżąco, tak czasem może się przydarzyć, że uszkodzeniu ulegnie zwijacz kabla lub połamana rączka. Jak poradzić sobie z demontażem i bezpiecznie rozebrać odkurzacz Zelmer? Sprawdź w naszym artykule.

Od czego zacząć?

Prezentację przeprowadzimy na bardzo popularnym modelu Odyssey, a dokładniej ZVC305ST/03. Na początek trzeba oczywiście odłączyć urządzenie od wszelkich źródła zasilania. Następnie zalecamy zdemontować filtr oraz worek, gdyż podczas poruszania lub obracania odkurzaczem, z tych elementów może wydostawać się brud i kurz, który w efekcie doprowadzi do problemów z działaniem podzespołów.

Teraz czas na najważniejszy etap, czyli demontaż obudowy. Bez jej ściągnięcia nie uda się bowiem dostać do żadnych części. W pierwszej kolejności trzeba wyjąć wąż i otworzyć klapę. Następnie wysunąć dwa sztyfty, po czym przy pomocy śrubokrętu krzyżakowego wykręcić pięć śrub mocujących. Wówczas można już zdjąć obudowę podstawową.

Jak rozebrać odkurzacz Zelmer

Jak rozebrać odkurzacz Zelmer

Jak rozebrać odkurzacz Zelmer

Jak rozebrać odkurzacz Zelmer

Włącznik on/off

Jedną z najważniejszych części każdego odkurzacza jest włącznik. To element najczęściej używany, wobec czego dość łatwo ulega zniszczeniu. Plastikowa osłona może się połamać albo wyrobić, przez co później nie da się normalnie korzystać z urządzenia, a kostka, wysyłająca sygnał – przepalić. Jak wymienić te elementy w modelu Zelmer ZVC305ST/03?

Na początek wyjmij plastikowy guzik, a potem wypnij dwa piny z kostki włącznika. Wówczas oba elementy można swobodnie podmienić na nowe – razem ze sprężynką. Montaż nie sprawia żadnego problemu – trzeba wpiąć piny i umieścić wszystko we właściwym miejscu.

Wymiana przycisku

Wymiana przycisku

Wymiana przycisku

Kółka odkurzacza Zelmer ZVC305ST/03

Kolejną częścią eksploatacyjną, która może zużywać się z biegiem czasu i przez dużą częstotliwość pracy, to kółka. W odkurzaczu występują ich dwa rodzaje – małe i duże. Jeśli chodzi o pierwsze z nich, wymiana jest banalnie prosta. Do demontażu będzie potrzebna grzechotka, a cały proces polega na odkręceniu śruby, zamontowaniu nowej części i jej ponownym przykręceniu.

Wymiana kółka małego

Wymiana kółka małego

Natomiast w przypadku kół dużych, tutaj trzeba wyjąć silnik z wnętrza urządzenia. Należy zrobić to uważnie, aby nie zniszczyć konektorów. Jedno z nich jest ukryte za zwijaczem kabla, dlatego jego również trzeba wyciągnąć. Później pozostało kombinerkami ścisnąć zaczepy koła, wypchnąć je na zewnątrz i zdjąć, a następnie założyć nową część w analogiczny sposób.

Kółko duże

zwijacz kabla

Kółko duże

Kółko duże

Zwijacz kabla

Ta część – ze względu na sposób pracy – może się łatwo zniszczyć lub przestać spełniać swoje zadanie w prawidłowy sposób. Wymiana wymaga kilku kroków, ale nie powinna sprawić większego problemu. Po pierwsze, trzeba wyjąć przycisk od zwijacza, wysunąć kabel i wyjąć całą część, aby wypiąć dwa konektory od modułu sterującego, pamiętając o ich kolejności. Generalnie lepiej zamontować przewody tak samo, ale w razie zamiany – nie stanie się nic poważnego.

Zwijacz kabla

Zwijacz kabla

Jeśli chodzi o wymianę rzadziej psujących się części odkurzacza Zelmer ZVC305ST/03, zachęcamy do zapoznania się z naszymi filmami na kanale YouTube, gdzie pokazujemy między innymi demontaż silnika, suwaka mocy i zaczepu pokrywy.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 3.9 / 5. Liczba głosów: 29

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments