Jak odkamienić pralkę?

katarzyna | 26 marca 2020

W dzisiejszych czasach pralka to urządzenie niezbędne w każdym domu. Mało kto wyobraża sobie pranie ubrań ręcznie, skoro można to robić automatycznie. Jednakże, podobnie jak inne sprzęty, pralka lubi się brudzić. Szczególnie, że ma stały kontakt z wodą, w której znajduje się kamień. Dziś odpowiemy na pytanie: jak odkamienić pralkę?

Czym jest kamień w pralce?

Krótko mówiąc, są to osady wapienne, które znajdują się w wodzie. Powstają pod wpływem temperatury – kiedy wodorowęglan wapnia oraz magnez zaczynają się nagrzewać, dochodzi do rozkładu jonów wodorowęglanowych na węglanowe. Te natomiast wytrącają się pod postacią kruchego osadu.

Kamień pojawia się wszędzie tam, gdzie wykorzystuje się niefiltrowaną wodę. Można więc zaobserwować go na dnie czajnika, garnków czy dzbanka. Ale nie tylko! Nawet najbardziej przefiltrowana woda jest w stanie pozostawić po sobie osad, który z biegiem czasu zaczyna się nawarstwiać. Dlatego urządzenia, takie jak pralka czy zmywarka, muszą być regularnie odkamieniane. Pracują bowiem w środowisku wodnym i zawierają szereg delikatnych podzespołów, narażonych na zanieczyszczenie.

zakamieniona grzałka

Zagrożenia związane z kamieniem

Niestety, choć kamień sam w sobie nie jest niebezpieczny dla zdrowia i właściwie nie wpływa na smak wody, stanowi duże zagrożenie dla sprzętów AGD. Przez jego nawarstwienie mogą wystąpić różne problemy i usterki, negatywnie rzutujące na działanie urządzenia. Do najpopularniejszych z nich należy:

  • Głośna praca,
  • Większy pobór energii elektrycznej,
  • Awaryjność,
  • Uszkodzenie podzespołów,
  • Zacinanie się sprzętu.

Choć proces usuwania wapiennych osadów z pralki często jest bagatelizowany, to warto pamiętać, że zakamieniona grzałka szybciej się przepala, natomiast pompa działa wolniej i może mieć problem z prawidłowym poborem wody. Im dłużej ignoruje się ten problem, tym trudniej będzie później doprowadzić urządzenie do porządku. Może nawet dojść do momentu, w którym zwykłe odkamienianie nie wystarczy i pomoże tylko wymiana części na nową.

Jak odkamienić pralkę

A więc – jak odkamienić pralkę?

Obecnie na rynku można zakupić mnóstwo preparatów, które służą do profesjonalnego odkamieniania pralki. Mają one różną konsystencję – od proszków i granulek, przez płyny, aż po żele. Ich zastosowanie daje natychmiastowe efekty, w związku z czym różnicę widać już po pierwszym użyciu. Najważniejsza jest jednak regularność, bowiem tylko w ten sposób można osiągnąć trwałe efekty.

W zależności od rodzaju odkamieniacza, proces usuwania wapiennych osadów przebiega w różny sposób. Z tego względu należy dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi, zamieszczoną na opakowaniu lub w jego wnętrzu. W większości przypadków czyszczenie wygląda następująco:

  1. Proszek/ żel umieść na dnie pustego bębna,
  2. Uruchom najdłuższy program z minimalną temperaturą 60 stopni,
  3. Poczekaj na zakończenie prania,
  4. Włącz dodatkowy cykl płukania bez żadnego środka, by wypłukać wnętrze urządzenia.

Częstotliwość powtarzania odkamieniania pralki zależy od twardości wody w danym regionie. Zwykle jednak producenci zalecają wykonywać je co najmniej raz na pół roku.

Jak odkamienić pralkę

Kiedy nie odkamieniasz pralki…

Licz się z tym, że w końcu trzeba będzie ją naprawić. Oprócz wymienionych wcześniej zagrożeń, kamień powoduje niedrożność, zapychanie się filtrów i węży. Aby osady pojawiały się w pralce jedynie w minimalnej ilości, zalecamy stosować środki zmiękczające wodę. Jeżeli w Twoim regionie jest ona miękka (co można sprawdzić przy użyciu specjalnych testerów twardości), to wówczas nie trzeba z nich korzystać. Można również używać magnetyzerów wody.

Jak-odkamienić-pralkę

Dla tych, którzy nie wiedzą na czym polega praca magnetyzerów wody, podpowiadamy, że zadaniem ich jest rozbijanie osadów wapiennych w rurze. Efekt nie jest na pewno taki, jak odkamienianie, ale w pewnym stopniu magnetyzery hamują osadzanie się kamienia kotłowego w rurach.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.4 / 5. Liczba głosów: 31

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x