Jak odkamienić ekspres do kawy DeLonghi

katarzyna | 2 maja 2019

Ekspres do kawy to urządzenie, bez którego wiele osób wręcz nie wyobraża sobie życia. Niegdyś uznawany był za sprzęt dość luksusowy, teraz obecny jest w wielu domach i biurach, uprzyjemniając poranki cudownym smakiem i aromatem kawy. Należy jednak pamiętać, aby go regularnie odkamieniać, aby jak najdłużej cieszyć się jego bezproblemowym funkcjonowaniem. Przeczytaj, w jakim celu wykonuje się ten proces i jak odkamienić ekspres do kawy DeLonghi.

Po co odkamieniać ekspres?

Faktem jest, że ekspres posiada nieustający kontakt z wodą. By kawa mogła zostać prawidłowo zaparzona, woda musi krążyć po obiegu składającym się z licznych rurek, zaworów i wężyków. Jak wiadomo, wówczas łatwo o tworzenie się kamienia, czyli wytrąconych związków wapnia i magnezu, które zamieniają się w charakterystyczny, jasny osad. Zbiera się on w rurkach, dyszach i innych miejscach w urządzeniu, powoli zapychając je i w efekcie doprowadzając do różnych awarii oraz problemów. Jakich?

 • Niesmaczna, mętna kawa
 • Gorzkie mleko
 • Za niska temperatura wody
 • Zbyt powolne wypływanie płynu z dozownika
 • Głośne działanie urządzenia
 • Zatory, uniemożliwiające wodzie odpowiedni przepływ

Co ile czasu należy wykonywać proces odkamieniania? Większość współczesnych ekspresów sama informuje użytkownika o takiej konieczności, wyświetlając na ekranie komunikat. Jeśli taka funkcja nie została zaprogramowana, wówczas zaleca się przeprowadzać je co około 200 filiżanek kawy.

Jak odkamienić ekspres do kawy DeLonghi?

Teraz przyszła pora na przedstawienie krok po kroku, w jaki sposób szybko i sprawnie wykonać odkamienianie. Prezentacja została przeprowadzona na automatycznym ekspresie ciśnieniowym DeLonghi Primadonna S (ECAM 28.465.MB). Do wykonania procesu będą potrzebne wymienione poniżej elementy:

 • Odkamieniacz w płynie DeLonghi EcoDecalk,
 • Naczynie na wodę,
 • Ręczniki papierowe bądź ściereczka.
Jak odkamienić ekspres do kawy DeLonghi

Teraz można już zabrać się za pracę. Wykorzystany przez nas ekspres sam sygnalizuje, że należy go odkamienić. Tak wygląda komunikat, pojawiający się na wyświetlaczu:

Jak odkamienić ekspres do kawy DeLonghi

Cały proces zaczyna się od odpakowania preparatu EcoDecalk. Posiada on dołączoną instrukcję obsługi, a na buteleczce znajduje się miarka, według której należy dawkować płyn. Jeśli tak jak w naszym przypadku, butelka ma pojemność 500 ml, to wystarczy go na pięciokrotne powtórzenie procesu, gdyż za każdym razem zużywa się 100 ml.

Następnie należy wyciągnąć pojemnik na wodę, wylać ją, a do środka zaaplikować 100 ml preparatu EcoDecalk i rozcieńczyć go 1 litrem wody.

Jak odkamienić ekspres do kawy DeLonghi

Po wykonaniu tych czynności, zbiornik trzeba umieścić w jego standardowym miejscu i z menu ekspresu wybrać specjalny program odkamieniający oraz nacisnąć OK.

Jak odkamienić ekspres do kawy DeLonghi
Jak odkamienić ekspres do kawy DeLonghi

Wówczas urządzenie poinformuje, że niezbędne jest zamocowanie dyszy do gorącej wody. Montuje się ją tam, gdzie pojemnik na mleko. Przy okazji warto podstawić przygotowane wcześniej naczynie na wodę – jednocześnie pod dyszą oraz dozownikiem.

Jak odkamienić ekspres do kawy DeLonghi
Jak odkamienić ekspres do kawy DeLonghi

Po zamontowaniu dyszy rozpocznie się proces odkamieniania. W ekspresie DeLonghi Primadonna S jest on w pełni automatyczny, trzeba tylko od czasu do czasu napełniać zbiornik wodą, aby urządzenie miało możliwość płukania obiegu. Trwa około 30-40 minut.

Płukanie

Jak odkamienić ekspres do kawy DeLonghi
Jak odkamienić ekspres do kawy DeLonghi

Przez cały czas z ekspresu będzie leciała woda (raz z dyszy gorącej wody, raz z podajnika). Trzeba to kontrolować, bo łatwo przelać naczynie i spowodować w kuchni powódź. Warto mieć pod ręką ręczniki papierowe lub ściereczkę, aby na bieżąco wycierać tackę ociekową.

Jak odkamienić ekspres do kawy DeLonghi
Jak odkamienić ekspres do kawy DeLonghi

Po kilkukrotnym napełnieniu pojemnika (ok. 3 razy), płukanie zostanie zakończone. Wtedy wystarczy potwierdzić to przyciskiem OK, ekran ekspresu powróci do swojego wcześniejszego wyglądu i już, gotowe!

Jak odkamienić ekspres do kawy DeLonghi
Jak odkamienić ekspres do kawy DeLonghi

Kiedy krok po kroku pokazaliśmy, jak odkamienić ekspres do kawy DeLonghi, wyraźnie widać, iż proces ten nie jest czymś trudnym. Potrzeba tylko specjalnego preparatu, odrobiny wolnego czasu oraz cierpliwości. Warto jednak pamiętać, że bez regularnego usuwania osadów, działanie ekspresu przestanie być zadowalające. Jakie są plusy właściwej konserwacji urządzenia?

 • Cichsza praca
 • Zużywanie mniejszej ilości energii elektrycznej
 • Zawsze pyszna i pięknie pachnąca kawa
 • Prawidłowo spienione mleko
 • Zminimalizowane ryzyko awarii
 • Przedłużona żywotność urządzenia

Im częściej dokonuje się odkamieniania, tym w przyszłości mniej czynności naprawczych trzeba będzie wykonać w przypadku wystąpienia usterki. Bardzo mocno zapchane, długo nieczyszczone zawory czy wężyki wyjątkowo trudno doprowadzić do porządku. Tak więc, jeśli posiadasz w domu ekspres, nigdy nie zapominaj o odkamienianiu. Powodzenia!

Jak odkamienić ekspres do kawy DeLonghi

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.5 / 5. Liczba głosów: 42

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

guest
22 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Grzegorz

Podczas odkamieniania ekspresu De’Longhi zapętla się informacja: opróżnij tackę na skroplony,ok,pusty pojemnik 1,8 l pod dyszami, ok … i tak w kółko. Pomocy!!!

Luiza

Proszę spróbować wyjąć tackę ociekacza na około 10 sek i wsadzić ponownie. Jeżeli po tym urządzenie nie zareaguje warto skontaktować się z serwisem

Irek

Dlaczego nikt nie odpowie Andrzejowi?Mam taki sam problem

Hania

Rozpoczełam okamienianie wszystko według instrukci raz poleciała woda do podstawionego pojemnika i dalej brak reakcji ekspres się wyłączył i od godziny nie reaguje nie mogę go włączyć co robić czy to normalne?

Andrzej

Podczas odkamieniania w moim ekspresie delonghi dinamica, praktycznie przez 95% czasu woda leci przez dysze na ciepła wodę, zamiast przez dysze z którego leci kawa. Czy to normalne?

Natalia

Mam ten sam problem i nie mogę znaleźć odpowiedzi

Olga

Ja mam ten sam problem zna ktoś odpowiedz na to pytanie dlaczego tak jest ?

Lyubov

I ja mam ten problem🙄

Ewa

Dziś pierwszy raz wykonuję proces odkamieniania wody i jest też identyczny problem. Ekspres jest nowy i na gwarancji . Nie wypływa woda z dozownika kawy w chwili odkamieniania.

Bogdan

Miałem problem z odkamienieniem ekspresu. potrzykrotnie przeprowadzonym procesie odkamieniania wypiął się na mnie i powiedział „przeprowadź odkamienianie”. Postąpiłem wbrew wszelkim regułom, zakazom, ostrzeżeniom itd. itp. Nalałem czystego octu, odkamienił się za pierwszym razem, nic mu się nie stało. Tanio i skutecznie.
Żadne durne komunikaty się nie pojawiają.

Agnes

Zrobilam to samo i wszystko poszlo ok. Zatem, stare, domowe sposoby zawsze aktualne !!

Marzena

Co zrobic jak dysza od mleka zapcha sie ze nie idzie odkamienianie dysza od wody

Mateusz

Mam taki problem, że wszystkie czynności wykonałem prawidłowo jeden po drugim a na wyświetlaczu dalej miga komunikat o odkamienianiu, dlaczego? jak to anulować albo czy powtórzyć proces jeszcze raz? chyba nie, prawda?

Konrad

Witam ja mam ten sam problem po odkamienianiu wyskoczyl komunikat po zrobieniu 6 kaw, odpiołem z prądu na 5 min i dalej jest błąd ekspres DINAMICA plus

Paulina

Mam dokładnie ten sam problem

Grzegorz

Warto też wspomnieć o wymontowaniu filtra wody ze zbiornika (jeżeli filtr jest zamontowany) przed wlaniem do niego środka odkamieniającego.

Renata

Ta instrukcja jest dość dobrze pokazana oprócz tego ze po menu trzeba nacisnąć cappuccino i jest dalej dobrze

Iwona

Czytelnie i prosto!

Iza

Kawa wygląda smacznie.

22
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x