Właściwa i regularna pielęgnacja maszynki do strzyżenia włosów w znacznym stopniu wpływa na żywotność urządzenia. Prawidłowe użytkowanie i czyszczenie maszynki to podstawowe zasady, których koniecznie trzeba przestrzegać, jeśli chcemy uniknąć awarii.
Obecnie na rynku dostępne są akcesoria i części do maszynek do włosów, które ułatwiają i przyspieszają pielęgnację sprzętu. Najważniejsze jest oczyszczanie z resztek włosów, które wygodnie można usunąć za pomocą pędzelka do czyszczenia. Taki pędzelek sięgnie nawet do trudno dostępnych zakamarków. W profesjonalnych urządzeniach fryzjerskich jest on często w zestawie.
Czyszczenie i konserwacja maszynki, czyli jak uniknąć awarii
Ponadto urządzenie warto dezynfekować i oczyszczać z niewidocznych gołym okiem zabrudzeń. Pomocny w tym przypadku może okazać się specjalny środek czyszczący w formie spray’u, który oprócz oczyszczania, stanowi ochronę przed bakteriami znajdującymi się na maszynce. Specjalny olej do smarowania ostrzy pozwoli natomiast na dłuższe użytkowanie urządzenia. W najnowszych modelach maszynek zastosowano technologię samo ostrzących się noży. W takim przypadku nie ma konieczności stosowania olejów. Najważniejsza zasadą chroniącą maszynkę przed uszkodzeniem jest mycie i dokładne oczyszczanie sprzętu po każdym użyciu.
Jak zbudowana jest maszynka do strzyżenia włosów?
W przypadku awarii maszynki do strzyżenia włosów najprawdopodobniej konieczne będzie jej rozmontowanie na części. Aby samodzielnie poradzić sobie z problemem warto zapoznać się z budową urządzenia. Pomoże to w lepszym zrozumieniu mechanizmu działania oraz pozwoli uniknąć ewentualnych problemów z późniejszym prawidłowym jej złożeniem.
Podstawowe części do maszynek do włosów to: głowica tnąca, nasadki grzebieniowej, włącznik/wyłącznik urządzenia, blokada długości strzyżenia, zasilacz, podstawa do ładowania oraz obudowa urządzenia. Zdjęcie obudowy nie powinno stanowić problemu. W większości przypadków obudowa „trzyma się” na zatrzaskach, które należy delikatnie podważyć po zdjęciu nakładki z ostrzem.
Sprawdź czy w Twoim urządzeniu obudowa połączona jest śrubkami. Wewnątrz znajduje się m.in. akumulator, sterownik do włączania/wyłączania urządzenia, dioda, silnik elektryczny oraz układ ładowania. Budowa maszynki do strzyżenia włosów jest prosta. Warto spróbować samodzielnej naprawy lub wymiany części.
Jak poradzić sobie z awarią i naprawą maszynki do strzyżenia?
Dziś większość urządzeń w gospodarstwach domowych, ale również w sklepach, salonach fryzjerskich czy w biurach zasila elektryka. Takie urządzenia narażone są na częstsze uszkodzenia. W takiej sytuacji zazwyczaj stajemy przed dylematem jak poradzić sobie z problemem np. czy i jak naprawić maszynkę do strzyżenia włosów?
Awaria maszynki do strzyżenia włosów wiąże się z koniecznością rozebrania urządzenia i sprawdzenia poszczególnych elementów. Warto rozpocząć poszukiwania przyczyn awarii od dokładnego oczyszczenia maszynki. Bardzo często dokładne wyczyszczenie pomaga w wyeliminowaniu problemu. Jeśli jednak maszynka nadal nie działa prawidłowo, należy przyjrzeć się poszczególnym jej elementom.
Częstym problemem jest niesprawny akumulator. Jeśli urządzenie wymaga częstego ładowania, a po pełnym naładowaniu szybko traci moc, najprawdopodobniej konieczna będzie wymiana akumulatora. Często problemem są również tępe ostrza, które znacznie obniżają wydajność urządzenia. W takim przypadku w niektórych modelach można spróbować naoliwić ostrza, jeśli to nie pomoże konieczna może okazać się wymiana głowicy tnącej.
Wystarczy odgiąć sprężynkę fociskajacapod dolnym nożem