Grzałka w pralce – co powinieneś o niej wiedzieć?

pawel | 29 marca 2018

Grzałka to istotna część każdej pralki, bez której prawidłowe działanie urządzenia nie byłoby możliwe. Jaką spełnia funkcję, gdzie się znajduje i jakie są objawy jej uszkodzenia? Sprawdź poniżej.


Co to jest grzałka?

Jaką funkcję spełnia grzałka w pralce? Grzałka to część odpowiadająca za podgrzanie wody. Grzałka składa się z kilku elementów: elementu grzejnego, uszczelki, złączek konektorowych oraz czujnika temperatury, którego główną funkcją jest pomiar temperatury wody. Na podstawie właśnie tego pomiaru grzałka zaczyna grzać lub wyłącza się w odpowiednim momencie. Grzałka w pralce połączona jest także z modułem sterującym.

Jakie są objawy uszkodzenia grzałki?

W sytuacji, kiedy pranie przeprowadzone jest w zimnej wodzie lub gdy dochodzi do spięć (wyrzucania korków w mieszkaniu), winowajcą za ten stan rzeczy możemy uznać właśnie uszkodzoną grzałkę. Przeprowadźmy dokładne oględziny grzałki i oceńmy jej stan. Sprawdźmy czy nie posiada uszkodzeń – pęknięć oraz innych wypaczeń. Zwróćmy także uwagę na jej kolor. Czarna barwa może świadczyć o jej przepaleniu – to często pojawiające się uszkodzenie. Awarii ulec mógł także czujnik temperatury.

Równie częstym problemem jest kamień pokrywający powierzchnię grzałki – osad wapienny utrudnia jej prawidłowe działanie, uniemożliwiając podgrzanie wody do odpowiedniej temperatury. Poskutkować to może większym zużyciem energii elektrycznej, a w ostateczności i wspomnianym wcześniej przepaleniem grzałki. Uszkodzona w ten sposób część wymaga wymiany – dlatego tak istotne jest regularne odkamienianie urządzenia.

Gdzie znajduje się grzałka?

W większości modeli grzałka zamocowana jest w przedniej części urządzenia. Dostęp do niej umożliwi demontaż przedniej obudowy pralki. Aby zamocować nową grzałkę należy wsunąć ją do „kieszeni” pod zbiornikiem, trafiając w uchwyt znajdujący się przy bębnie. Dzięki temu grzałka nie będzie się o niego obijać. Po zamontowaniu pamiętajmy również o ściśnięciu uszczelki, odpowiednio skręcając nakrętkę. Prawidłowo dopasowana uszczelka pozwoli uchronić się przed wyciekami wody, które mogłyby poskutkować kolejnymi awariami.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 3 / 5. Liczba głosów: 7

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jerzy

Ciekawa sprawa z tymi grzałkami w pralkach. Dlaczego, w dobie takiej elektroniki i wyświetlanych kodów błędów, nie ma wyświetlanej informacji o uszkodzeniu grzałki w pralce? U mnie już druga pralka Siemens i po 4-5 latach grzałka do wymiany – zarasta kamieniem i przepala się – powiem, że regularnie co roku przeprowadzam czyszczenie pralki.

Magda B.

Wszystko zależy od modelu pralki. Większość współczesnych modeli sygnalizuje problemy z grzaniem wody kodem błędu.
Ponadto dodam, że przeprowadzenie odkamieniania raz w roku to zdecydowanie zbyt rzadko.
Jeśli pralka jest w ciągłym użytkowaniu to zaleca się czyszczenie/odkamienianie urządzenia nawet raz w miesiącu – oczywiście w zależności od stopnia twardości wody w kranie.
Jeśli zacznie Pan częściej przeprowadzać ten proces, to z pewnością wydłuży Pan żywotność swojej grzałki w pralce, a także innych podzespołów.

Paweł

„uprzejmie informuję, iż Hotpoint Ariston ma 2 rodzaje grzałek:
– standardowe stalowe – modele z końcówką EU i przeznaczone na całą Europę
– niklowane – modele przeznaczone na Polskę z końcówką PL w symbolu produktu. Dzięki niklowaniu stają się one bardziej odporne na twardą wodę.”

Czy ktoś z Was może to potwierdzić ?

3
0
Would love your thoughts, please comment.x