Głośna praca termoobiegu w piekarniku

katarzyna | 10 kwietnia 2018

Piekarnik to urządzenie, które w większości kuchni eksploatowane jest na co dzień. Jego niewłaściwe działanie może powodować u nas frustrację, bowiem nie pozwala na przygotowanie ulubionych posiłków. Jednym z problemów jest głośna praca termoobiegu w piekarniku. Oczywiście nie jest to wada uniemożliwiająca pieczenie, jednak w dużym stopniu wpływa ona na zadowolenie z urządzenia. Jak rozwiązać ten problem?

Zabrudzony wentylator

Termoobieg jest to system, który umożliwia rozprowadzanie gorącego powietrza w środku piekarnika, a tym samym pozwala efektywniej wykorzystywać je w pracy. Głównym elementem tego systemu jest wentylator. Głośne działanie termoobiegu może być objawem zanieczyszczeń, które przyczepiły się do wentylatora. Na początku należy dokonać dokładnych oględzin wentylacji. W przypadku dokładnego warto rozkręcić płytę zabezpieczającą oraz zajrzeć w nawet najmniejszą szczelinę. Jeśli wentylator jest brudny, jego dokładne wyczyszczenie powinno rozwiązać problem.


Uszkodzony wentylator

Oczywiście zabrudzenie to nie jedyna przyczyna takiej sytuacji. Jeśli pomimo wyczyszczenia wentylatora ten wciąż pracuje głośno, należy podejrzewać jego uszkodzenie. Ubytki w łopatkach, wykrzywienie bądź obluzowanie wentylatora może również przyczyniać się do wydawania nieprzyjemnych odgłosów. Oględziny oraz ewentualna wymiana uszkodzonych fizycznie elementów powinna przynieść w takiej sytuacji rozwiązanie.


Uszkodzony silnik wentylatora

Silnik to mechanizm, który z czasem może się psuć bądź zużywać. Jeżeli często używamy termoobiegu to normalne, ponieważ jest on częścią eksploatacyjną, więc po jakimś czasie może generować niechciane hałasy. Jego zatarcie bądź mechaniczne uszkodzenie z reguły powodują hałas. W takiej sytuacji wymiana silnika powinna przynieść oczekiwany efekt, jakim będzie ciche działanie termoobiegu.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4 / 5. Liczba głosów: 2

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Najciekawsze artykuły